Kostel byl postaven r. 1691 schwarzenberským architektem Giacomem Antoniem de Maggi. V l. 1748-1760 byl barokně přestavěn a v 19. století přistavěna západní předsíň. Je to barokní osmiboká centrála s představenou západní věží a obdélným presbytářem. V r. 2015 opraven. Přístupný v době bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihu
© Marcela Váňová 12/2020
Dříteň je obec v okrese České Budějovice, která leží cca 21 km severozápadně od krajského města. První písemná zmínka o vsi pochází z r. 1432. Od r. 1850 je samostatnou obcí dodnes (patří k ní 8 místních částí). V místní části Záblatí se nachází přírodní rezervace Radomilická mokřina. V obci se nachází kromě zmíněného kostela ještě zámek, který je místní chloubou díky dotacím firmy ČEZ a nedaleké JETE Temelín, a barokní socha sv. Jana Nepomuckého pod kostelem v parčíku naproti zámku. Obcí procházejí cyklistické stezky č. 1078 a 1102.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 20.7. 2020
popis

Kostel byl postaven v r. 1691 architektem Giacomem Antoniem de Maggi, pracujícím pro rod Schwarzenbergů. V letech 1748-1760 byla provedena barokní přestavba a v 19. století přistavěna pseudorománská západní předsíň. Barokní osmiboká centrála s představěnou západní věží a obdélným presbytářem je postavena na vyvýšeném kamenném tarasu. Vnějšek kostela je členěn pilastry a římsami. Osu jižního průčelí osmiboké lodě prolamuje vstupní kamenný portál s uchy a s nápisem a letopočtem 1691 nad ním. Jižní fasáda předsíně je též prolomena kamenným portálem s uchy a nápisem nad ním. V portálu jsou dvoukřídlé dveře s křížovými závěsy. Střecha nad hlavní lodí kostela je mansardová a nad západní předsíní s kruchtou v patře sedlová; krytá bobrovkami na šupinu. Věž vrcholí stanovou plechovou střechou. V kostele se nalézá řada historických konstrukcí jako je sklenutí hlavní centrální lodě osmibokou kupolí, zaklenutí…  číst dále

Pamatkový katalog.cz,NPÚ, UPČ1,nakl.Academia 1977,Jaroslav Špiroch, 20.7. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dříteň

Místa v okolí

 Dříteň
 boží muka
 Libív
 kaple Svaté Rodiny
 Chvalešovice
 Býšov
 Chvalešovice
 Vysoký hrádek
 kaple sv. Rozálie
 boží muka
 boží muka
 Kubatův pomník
 kostel sv. Jiří
 Litoradlice
 Sedlec
 Karlův hrádek
 Hněvkovice
 Neznašov
 nová solnice
 železný most
 děkanství
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 kostel sv. Jakuba
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Vavřince
 Baba
 hrobka Berchtoldů
 dům U Zlatého slunce
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Semenec
 Protivín
 Újezdec
 návesní kaple
 Libějovice
 Rábín
 Poděhusy
 Hradec u Dobřejovic
 dvůr Vondrov
 Vodňany
 Suchá
 Dolní Kněžeklady
 Libějovice
 synagoga
 Hluboká nad Vltavou
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Jánský most
 Branovice
 městské opevnění
 Branovice
 Lomec
 kostel sv. Martina
 hřbitov
 Hradiště u Malovic
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Havla
 kamenný kříž
 Myšenec
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 sousoší Kalvarie
 Žimutice
 venkovská usedlost
 výklenková kaple
 boží muka
 Vildštejn
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Radonice
 boží muka
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Tálínský rybník
 Bzí
 kovaný kříž I.
 Klokočín
 kříž II.
 Kdanský dvůr
 Kratochvíle
 Orty
 katovna u Nymburských
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 kamenná boží muka
 Libníč
Základní informace místa
ID místa: 15001
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama