Kostel byl postaven r. 1691 schwarzenberským architektem Giacomem Antoniem de Maggi. V l. 1748-1760 byl barokně přestavěn a v 19. století přistavěna západní předsíň. Je to barokní osmiboká centrála s představenou západní věží a obdélným presbytářem. V r. 2015 opraven. Přístupný v době bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihu
© Marcela Váňová 12/2020
Dříteň je obec v okrese České Budějovice, která leží cca 21 km severozápadně od krajského města. První písemná zmínka o vsi pochází z r. 1432. Od r. 1850 je samostatnou obcí dodnes (patří k ní 8 místních částí). V místní části Záblatí se nachází přírodní rezervace Radomilická mokřina. V obci se nachází kromě zmíněného kostela ještě zámek, který je místní chloubou díky dotacím firmy ČEZ a nedaleké JETE Temelín, a barokní socha sv. Jana Nepomuckého pod kostelem v parčíku naproti zámku. Obcí procházejí cyklistické stezky č. 1078 a 1102.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 20.7. 2020
popis

Kostel byl postaven v r. 1691 architektem Giacomem Antoniem de Maggi, pracujícím pro rod Schwarzenbergů. V letech 1748-1760 byla provedena barokní přestavba a v 19. století přistavěna pseudorománská západní předsíň. Barokní osmiboká centrála s představěnou západní věží a obdélným presbytářem je postavena na vyvýšeném kamenném tarasu. Vnějšek kostela je členěn pilastry a římsami. Osu jižního průčelí osmiboké lodě prolamuje vstupní kamenný portál s uchy a s nápisem a letopočtem 1691 nad ním. Jižní fasáda předsíně je též prolomena kamenným portálem s uchy a nápisem nad ním. V portálu jsou dvoukřídlé dveře s křížovými závěsy. Střecha nad hlavní lodí kostela je mansardová a nad západní předsíní s kruchtou v patře sedlová; krytá bobrovkami na šupinu. Věž vrcholí stanovou plechovou střechou. V kostele se nalézá řada historických konstrukcí jako je sklenutí hlavní centrální lodě osmibokou kupolí, zaklenutí…  číst dále

Pamatkový katalog.cz,NPÚ, UPČ1,nakl.Academia 1977,Jaroslav Špiroch, 20.7. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dříteň

Místa v okolí

 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Chvalešovice
 Býšov
 Chvalešovice
 Vysoký hrádek
 kaple sv. Rozálie
 boží muka
 Kubatův pomník
 kostel sv. Jiří
 Litoradlice
 Sedlec
 Karlův hrádek
 Hněvkovice
 Neznašov
 nová solnice
 železný most
 děkanství
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 kostel sv. Jakuba
 Vysoký Kamýk
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlatého slunce
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Vavřince
 Baba
 hrobka Berchtoldů
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Semenec
 Protivín
 Újezdec
 Libějovice
 Poděhusy
 Rábín
 Hradec u Dobřejovic
 dvůr Vondrov
 Vodňany
 Suchá
 Dolní Kněžeklady
 Hluboká nad Vltavou
 Libějovice
 synagoga
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Branovice
 Jánský most
 Branovice
 městské opevnění
 Lomec
 hřbitov
 kostel sv. Martina
 Hradiště u Malovic
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 sousoší Kalvarie
 Žimutice
 Vildštejn
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Radonice
 boží muka
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Bzí
 Tálínský rybník
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 Kratochvíle
 Orty
 katovna u Nymburských
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 kamenná boží muka
 Libníč
Základní informace místa
ID místa: 15001
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama