Kostel byl postaven r. 1691 schwarzenberským architektem Giacomem Antoniem de Maggi. V l. 1748-1760 byl barokně přestavěn a v 19. století přistavěna západní předsíň. Je to barokní osmiboká centrála s představenou západní věží a obdélným presbytářem. V r. 2015 opraven. Přístupný v době bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihu
© Marcela Váňová 12/2020
Dříteň je obec v okrese České Budějovice, která leží cca 21 km severozápadně od krajského města. První písemná zmínka o vsi pochází z r. 1432. Od r. 1850 je samostatnou obcí dodnes (patří k ní 8 místních částí). V místní části Záblatí se nachází přírodní rezervace Radomilická mokřina. V obci se nachází kromě zmíněného kostela ještě zámek, který je místní chloubou díky dotacím firmy ČEZ a nedaleké JETE Temelín, a barokní socha sv. Jana Nepomuckého pod kostelem v parčíku naproti zámku. Obcí procházejí cyklistické stezky č. 1078 a 1102.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 20.7. 2020
popis

Kostel byl postaven v r. 1691 architektem Giacomem Antoniem de Maggi, pracujícím pro rod Schwarzenbergů. V letech 1748-1760 byla provedena barokní přestavba a v 19. století přistavěna pseudorománská západní předsíň. Barokní osmiboká centrála s představěnou západní věží a obdélným presbytářem je postavena na vyvýšeném kamenném tarasu. Vnějšek kostela je členěn pilastry a římsami. Osu jižního průčelí osmiboké lodě prolamuje vstupní kamenný portál s uchy a s nápisem a letopočtem 1691 nad ním. Jižní fasáda předsíně je též prolomena kamenným portálem s uchy a nápisem nad ním. V portálu jsou dvoukřídlé dveře s křížovými závěsy. Střecha nad hlavní lodí kostela je mansardová a nad západní předsíní s kruchtou v patře sedlová; krytá bobrovkami na šupinu. Věž vrcholí stanovou plechovou střechou. V kostele se nalézá řada historických konstrukcí jako je sklenutí hlavní centrální lodě osmibokou kupolí, zaklenutí…  číst dále

Pamatkový katalog.cz,NPÚ, UPČ1,nakl.Academia 1977,Jaroslav Špiroch, 20.7. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dříteň

Místa v okolí

 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Chvalešovice
 Býšov
 Chvalešovice
 Vysoký hrádek
 kaple sv. Rozálie
 boží muka
 Kubatův pomník
 kostel sv. Jiří
 Litoradlice
 Sedlec
 Karlův hrádek
 Hněvkovice
 Neznašov
 nová solnice
 železný most
 děkanství
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 kostel sv. Jakuba
 Vysoký Kamýk
 hrobka Berchtoldů
 dům U Zlatého slunce
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Semenec
 Protivín
 Újezdec
 Libějovice
 Rábín
 Poděhusy
 Hradec u Dobřejovic
 dvůr Vondrov
 Vodňany
 Dolní Kněžeklady
 Suchá
 Libějovice
 synagoga
 Hluboká nad Vltavou
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Jánský most
 Branovice
 městské opevnění
 Branovice
 Lomec
 kostel sv. Martina
 hřbitov
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 sousoší Kalvarie
 Žimutice
 Vildštejn
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Radonice
 boží muka
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Bzí
 Tálínský rybník
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 Kratochvíle
 Orty
 katovna u Nymburských
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 kamenná boží muka
 Libníč
Základní informace místa
ID místa: 15001
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama