Barokní socha sv. Jana Nepomuckého, vytesaná v životní velikosti. Vznik je datován chronogramem v nápisu na soklu do r. 1751. Je z hornorakouského mušlového vápence a několikrát změnila místo. Dnes se nachází v parčíku naproti zámku. Doklad intenzity barokního kultu. Památkově chráněna od 3.5.1958.
Hlavní obrázek místa
pohled na sochu od zámku
© Marcela Váňová 12/2020
Dříteň je obec v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Leží cca 21 km severozápadně od Českých Budějovic. První zmínka o obci je z r. 1432. Od r. 1850 je samostatnou obcí dodnes (patří k ní 8 místních částí). V místní části Záblatí se nachází přírodní rezervace Radomilická mokřina. V obci je kromě zmíněné sochy ještě kostel sv. Dismase a zámek, který začíná být chloubou obce (díky dotacím firmy ČEZ a nedaleké Jaderné elektrárny Temelín). Obcí procházejí cyklistické stezky č. 1078 a 1102.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 18.11. 2020
popis

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého je vytesána v životní velikosti z hornorakouského mušlového vápence. Je umístěna na vysokém projmutém podstavci s bohatou profilací a nápisem na čelní straně. Světec je zpodobněn v typickém oděvu i postoji. Vznik barokní sochy je datován na novodobé tabulce na betonovém postamentu do r. 1757. Chronogram v nápisu na soklu ovšem uvádí r. 1751. Socha změnila několikrát své umístění a nyní stojí v parčíku naproti zámku. Jedná se o cenný doklad barokní extériérové sakrální plastiky, která výrazně zhodnocuje své okolí. Je také dokladem intenzity barokního kultu tohoto světce. Socha je památkově chráněna od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch, 18.11. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dříteň

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15369
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama