Barokní socha sv. Jana Nepomuckého, vytesaná v životní velikosti. Vznik je datován chronogramem v nápisu na soklu do r. 1751. Je z hornorakouského mušlového vápence a několikrát změnila místo. Dnes se nachází v parčíku naproti zámku. Doklad intenzity barokního kultu. Památkově chráněna od 3.5.1958.
Hlavní obrázek místa
pohled na sochu od zámku
© Marcela Váňová 12/2020
Dříteň je obec v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Leží cca 21 km severozápadně od Českých Budějovic. První zmínka o obci je z r. 1432. Od r. 1850 je samostatnou obcí dodnes (patří k ní 8 místních částí). V místní části Záblatí se nachází přírodní rezervace Radomilická mokřina. V obci je kromě zmíněné sochy ještě kostel sv. Dismase a zámek, který začíná být chloubou obce (díky dotacím firmy ČEZ a nedaleké Jaderné elektrárny Temelín). Obcí procházejí cyklistické stezky č. 1078 a 1102.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 18.11. 2020
popis

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého je vytesána v životní velikosti z hornorakouského mušlového vápence. Je umístěna na vysokém projmutém podstavci s bohatou profilací a nápisem na čelní straně. Světec je zpodobněn v typickém oděvu i postoji. Vznik barokní sochy je datován na novodobé tabulce na betonovém postamentu do r. 1757. Chronogram v nápisu na soklu ovšem uvádí r. 1751. Socha změnila několikrát své umístění a nyní stojí v parčíku naproti zámku. Jedná se o cenný doklad barokní extériérové sakrální plastiky, která výrazně zhodnocuje své okolí. Je také dokladem intenzity barokního kultu tohoto světce. Socha je památkově chráněna od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch, 18.11. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dříteň

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15369
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama