
Hlavní budova zámku je prostá barokní patrová stavba symetrická po střední ose. Její dominantou je pak velký štít se znakem Buquoyů. Ten je umístěn zcela nezvykle na delší frontě zámku. Dvě postranní patrová křídla s menšími volutovými štíty, v nichž byla kdysi umístěna škola, svírají čestný dvůr. Za hlavním objektem loveckého zámečku se nachází nová budova, která se zbytku areálu stylově přizpůsobila. Mezi ní a hlavním objektem se nachází rajská zahrada z bočních stran uzavřená ohradní zdí a krytou spojovací chodbou. Okolí zámku je parkově upraveno, rostou zde staré duby a jírovce.
Zámeček si nechal postavit hrabě Albert Buquoy mezi lety 1709–1710. Po jeho smrti ostatní Buquyové o budovu nejevili zájem a tak byla na žádost zdejšího kaplana P. Macha roku 1714 přeměněna na faru. Koncem 18. století byla v postranním křídle zřízena původně dvoutřídní škola. Ta po rozšíření sloužila až do roku 1963, kdy byla pro odlehlost zrušena. Roku 1903 vznikla na opačné straně hlavního objektu budova nové školy, která byla na rozdíl od školy staré jednopatrová. Velké změny nastaly po roce 1971, kdy byl celý areál přeměňován na klášter určený řádu Šedých sester. Již roku 1973 byla stará škola zvýšena o patro a všechny tři stavby propojeny spojovací chodbou. Mezi lety 1978–1983 pak vyrostla zcela nová budova kláštera. Tím se stavební historie lomeckého areálu uzavřela.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.