Původně budova Buquoyského zámečku z počátku 18. století. Jedná se o typickou barokní budovu s velkým štítem umístěným nezvykle nad delší průčelí. Objekt později sloužil jako fara, v současnosti se zde nachází klášter řádu Šedých sester. Zámek není přístupný veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Pohled do čestného dvora zámku
Foceno 7/2009
© Adam Šebesta, 03/2017
Poutní místo Lomec, nazvané podle stejnojmenného vrcholu blízkého kopce, leží v lese na katastrálním území vsi Nestanice, místní části obce Libějovice. Od libějovického Nového zámku vede na Lomec lipová alej a modrá turistická značka. Asi 1 km západně od poutního a farního kostela Jména Panny Marie probíhá silnice III. třídy z obce Truskovice do vsi Krtely a na ní je nejbližší zastávka autobusů. Modrá značka právě po této silnici pokračuje přes Krtely k zámku Kratochvíle a do Netolic. Kostelu Jména Panny Marie a blízké zvonici jsou věnována samostatná hesla.
6.3. 2017
popis

Hlavní budova zámku je prostá barokní patrová stavba symetrická po střední ose. Její dominantou je pak velký štít se znakem Buquoyů. Ten je umístěn zcela nezvykle na delší frontě zámku. Dvě postranní patrová křídla s menšími volutovými štíty, v nichž byla kdysi umístěna škola, svírají čestný dvůr. Za hlavním objektem loveckého zámečku se nachází nová budova, která se zbytku areálu stylově přizpůsobila. Mezi ní a hlavním objektem se nachází rajská zahrada z bočních stran uzavřená ohradní zdí a krytou spojovací chodbou. Okolí zámku je parkově upraveno, rostou zde staré duby a jírovce.

Adam Šebesta - 1000 hradů, zámků a tvrzí (Petr David, Vladimír Soukup), Lomec-poutní kostel Jména Panny Marie (S. M. Mlada Šipanová, Pavel Hrdina), 5.3. 2017

historie

Zámeček si nechal postavit hrabě Albert Buquoy mezi lety 1709–1710. Po jeho smrti ostatní Buquyové o budovu nejevili zájem a tak byla na žádost zdejšího kaplana P. Macha roku 1714 přeměněna na faru. Koncem 18. století byla v postranním křídle zřízena původně dvoutřídní škola. Ta po rozšíření sloužila až do roku 1963, kdy byla pro odlehlost zrušena. Roku 1903 vznikla na opačné straně hlavního objektu budova nové školy, která byla na rozdíl od školy staré jednopatrová. Velké změny nastaly po roce 1971, kdy byl celý areál přeměňován na klášter určený řádu Šedých sester. Již roku 1973 byla stará škola zvýšena o patro a všechny tři stavby propojeny spojovací chodbou. Mezi lety 1978–1983 pak vyrostla zcela nová budova kláštera. Tím se stavební historie lomeckého areálu uzavřela.

Adam Šebesta - Lomec-poutní kostel Jména Panny Marie (S. M. Mlada Šipanová, Pavel Hrdina), Panská sídla jižních Čech (Pavel Koblasa, Daniel Kovář), 5.3. 2017

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Nestanice

Místa v okolí

 Libějovice
 Rábín
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Kratochvíle
 Poděhusy
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 kašna
 Kudrnův dům
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 synagoga
 Vodňany
 městské opevnění
 Jánský most
 židovský hřbitov
 Sedlec
 Bavorov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 panský dům
 kostel sv. Dominika
 Kubatův pomník
 Vitějovice
 Kdanský dvůr
 Protivín
 Chvalešovice
 Skočice
 panský dům
 Tourov
 Chvalešovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Dub
 Suchá
 Budkov
 boží muka
 boží muka
 barokní kamenný most
 Libív
 Božovice
 Helfenburk
 kostel sv. Havla
 Drahonice
 Myšenec
 Lipovice
 Chocholatá Lhota
 Klokočín
 Holašovice - VPR
 dům č. p. 42
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Husince
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 stará radnice
 Vildštejn
 Machovice
 Vysoký Kamýk
 Čakovec
 Cehnice
 Staré Machovice
 Vysoký hrádek
 Mladějovice
 Mladějovice
 Libín
 kostel sv. Anny
 Neznašov
Základní informace místa
ID místa: 13292
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama