Původně románský kostel z 2. poloviny 12. století byl razantně rozšířen na přelomu 3. a 4. čtvrtiny následujícího věku o transept a presbytář. Úpravy v 18. století přinesly změnu tvaru oken, přístavky na severní straně a jižní předsíň. Obklopen funkčním hřbitovem.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2011
Příjezd do Blanice je možný po místní komunikaci, která odbočuje ze silnice II/141 na výšině jižně od Bavorova. Parkování je možné u kostela bez omezení. Železniční zastávka Blanice na trati Číčenice - Volary se nachází asi 400 m jižně od vsi, je ale nutné přejít na druhý břeh Blanice po železničním mostě a dále jít po polní cestě (celkem asi 800 m). Autobusová zastávka se nachází na výše zmíněném rozcestí asi 600 m západně od kostela (zejména ve volných dnech jen několik málo spojů). Kostel je jen minimálně využíván, o konání bohoslužeb a tím možnosti navštívit interiér je třeba se informovat na přiloženém kontaktu.
Ivan Grisa, 30.4. 2011
historie

Z původního románského kostela z 2. poloviny 12. století se zachovaly obvodové zdi plochostropé lodi se západní tribunou a věží, vloženou do jihozápadního rohu. Kolem poloviny 13. století byl vytvořen dnešní jižní portál lodi. Pravděpodobně ve dvou etapách, z nichž druhou lze datovat do let 1385–1390, byl románský závěr nahrazen mohutnou příčnou lodí a pravoúhlým presbytářem. Všechna pole uzavírají křížové klenby. Stavebníky byli Jan z Rožmberka a Eliška Rožmberská z Haslachu, provádějící stavitel pracoval současně na farním kostele v blízkém Bavorově (viz samostatné heslo). Současná podoba kostela je výsledkem nepříliš výrazných úprav na přelomu 17. a 18. století. Ty přinesly především změnu tvaru většiny oken obou částí kostela, přístavby sakristie na severním boku presbytáře, jižní předsíně a provozního prostoru hřbitova na severu lodi. Z té doby pochází rovněž většina vnitřního zařízení a horní část věže. Kostel obklopuje…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 30.4. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Václav Mencl: Česká architektura doby lucemburské, Sfinx, Praha 1948
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Blanice

Místa v okolí

 kostel sv. Dominika
 Bavorov
 panský dům
 Tourov
 Dub
 Budkov
 Vitějovice
 Lipovice
 Helfenburk
 židovský hřbitov
 Chocholatá Lhota
 kostel sv. Martina
 dům č. p. 42
 Libějovice
 Kratochvíle
 Lomec
 Vlachovo Březí
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 kaple sv. Ducha
 Libějovice
 Hrádek u Husince
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 Čepřovice
 Hradiště u Malovic
 Vodňany
 kamenný kříž
 Skočice
 kaple Panny Marie
 Rábín
 Želibořice
 Netolice – MPZ
 kostel sv. Václava
 kašna
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Žižkova skalka
 Drahonice
 Kdanský dvůr
 archeopark Netolice
 městské opevnění
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Poděhusy
 kaple Dobrá voda
 Cehnice
 panský dům
 Zálezly
 Božovice
 Drslavice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Libín
 boží muka
 Královácký kámen
 kostel sv. Anny
 Protivín
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Volyně
 Hoštice u Volyně
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočín
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Holašovice - VPR
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bavorov
Dr. Mareše 100
387 73 Bavorov
Tel: 383 395 161; 737 326 107
mirek.nikola@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 9958
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama