Zámek byl přestavěn ze starší vyhořelé tvrze v l. 1668–1674 stavitelem Antoniem de Maggi a sloužil jako obydlí vrchnostenských úředníků. Později zde byla umístěna škola a po jejím přestěhování do jiné budovy v roce 1982, je zámek téměř prázdný.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku od západu z návsi
© Jaroslav Špiroch, 05/2016
První dochovaná zmínka o vsi Dřítni pochází z r. 1432, kdy se uvádí její majitel Mikuláš z Dřítně. Nejstarším známým rodem usedlým na dříteňské tvrzi byli Malovcové z Malovic. Neznámého roku sice král Zikmund dal ves Dříteň, která patřila Malovci Ksořovi, bratřím Jindřichu a Buzkovi z Dráchova, ale to bylo jen přechodné opatření. K r. 1524 se uvádí Jan Dřítenský z Malovic a na Dřítni jako majitel tvrze, dvora a vsi. V r. 1548 Jan Malovec zvětšil statek přikoupením vsí Jaroslavic a Vlhlav. Bohuslavu Malovcovi byl veškerý majetek po Bílé hoře zabaven a panství Hluboká s přivtělenou Dřítní vyhořela a byla v l. 1668 - 1674 stavitelem Antoniem de Maggi přestavěna na zámek, jenž sloužil jako obydlí vrchnostenských úředníků. Zámek je jednopatrová barokní budova stojící uprostřed obce. Nad bosovaným portálem uprostřed rizalitu členěného pilastry je trojúhelníkový štít s hodinami, v ose nádvorního průčelí je půlválcový rizalit. Na soklu vpravo od portálu jsou vytesána písmena I. A. M(aggi)fecit - dosvědčující přestavbu tvrze v zámek. Místnosti v přízemí jsou klenuté, v patře plochostropé. Po přestěhování školy do nové budovy (1982) je zámek, patřící JZD, téměř prázdný.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 16.8. 2004
historie

Zámecký areál je rekonstruován a od r. 2014 je příležitostně přístupný při akcích obce.

V r. 2010 byl zámecký areál odkoupen obcí od posledních majitelů za vydatné podpory památkářů a spol. ČEZ JETE, která rovněž přislíbila finanční pomoc při rekonstrukci zámeckého objektu. Hned v tomto roce byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce střech a dány do provozu hodiny v trojúhelníkovém štítu vstupního průčelí zámku. V r. 2011 byly zrekonstruovány střechy stodoly, v r. 2013 další hospodářské budovy. V r. 2014 byla zrekonstruována střecha jižního zámeckého traktu (patrová sýpka) a na něj navazující východní křídlo (bývalé sídlo šafáře). Dále byly opraveny fasády hlavního zámeckého křídla a přilehlých budov prvního nádvoří. V tomto roce byl na zámku i "Den otevřených dveří" (v bývalých reprezentačních místnostech byla výstavka, která byla zaměřena na historii a současnost obce) v rámci "Dříteňské pouťové slavnosti", pořádané na prvním zámeckém nádvoří. Tato akce se od té doby pořádá každý rok. V r. 2016 byla…  číst dále

zdroj: Zpravodaje obce Dříteň, Jaroslav Špiroch, 15.2. 2017

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dříteň

Místa v okolí

 kostel sv. Dismase
 boží muka
 Libív
 Chvalešovice
 Býšov
 Chvalešovice
 Vysoký hrádek
 kaple sv. Rozálie
 boží muka
 Kubatův pomník
 kostel sv. Jiří
 Litoradlice
 Sedlec
 Karlův hrádek
 Hněvkovice
 nová solnice
 Neznašov
 železný most
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 Vysoký Kamýk
 hrobka Berchtoldů
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Semenec
 Protivín
 Újezdec
 Libějovice
 Hradec u Dobřejovic
 Rábín
 Poděhusy
 Dolní Kněžeklady
 dvůr Vondrov
 Vodňany
 Hluboká nad Vltavou
 Suchá
 synagoga
 Branovice
 Libějovice
 Jánský most
 Branovice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 městské opevnění
 Lomec
 hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Žimutice
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Vildštejn
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Radonice
 Bzí
 Tálínský rybník
 boží muka
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 Kratochvíle
 Orty
 katovna u Nymburských
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 kamenná boží muka
 Libníč
Základní informace místa
ID místa: 2507
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama