Zámek byl přestavěn ze starší vyhořelé tvrze v l. 1668–1674 stavitelem Antoniem de Maggi a sloužil jako obydlí vrchnostenských úředníků. Později zde byla umístěna škola a po jejím přestěhování do jiné budovy v roce 1982, je zámek téměř prázdný.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku od západu z návsi
© Jaroslav Špiroch, 05/2016
První dochovaná zmínka o vsi Dřítni pochází z r. 1432, kdy se uvádí její majitel Mikuláš z Dřítně. Nejstarším známým rodem usedlým na dříteňské tvrzi byli Malovcové z Malovic. Neznámého roku sice král Zikmund dal ves Dříteň, která patřila Malovci Ksořovi, bratřím Jindřichu a Buzkovi z Dráchova, ale to bylo jen přechodné opatření. K r. 1524 se uvádí Jan Dřítenský z Malovic a na Dřítni jako majitel tvrze, dvora a vsi. V r. 1548 Jan Malovec zvětšil statek přikoupením vsí Jaroslavic a Vlhlav. Bohuslavu Malovcovi byl veškerý majetek po Bílé hoře zabaven a panství Hluboká s přivtělenou Dřítní vyhořela a byla v l. 1668 - 1674 stavitelem Antoniem de Maggi přestavěna na zámek, jenž sloužil jako obydlí vrchnostenských úředníků. Zámek je jednopatrová barokní budova stojící uprostřed obce. Nad bosovaným portálem uprostřed rizalitu členěného pilastry je trojúhelníkový štít s hodinami, v ose nádvorního průčelí je půlválcový rizalit. Na soklu vpravo od portálu jsou vytesána písmena I. A. M(aggi)fecit - dosvědčující přestavbu tvrze v zámek. Místnosti v přízemí jsou klenuté, v patře plochostropé. Po přestěhování školy do nové budovy (1982) je zámek, patřící JZD, téměř prázdný.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 16.8. 2004
historie

Zámecký areál je rekonstruován a od r. 2014 je příležitostně přístupný při akcích obce.

V r. 2010 byl zámecký areál odkoupen obcí od posledních majitelů za vydatné podpory památkářů a spol. ČEZ JETE, která rovněž přislíbila finanční pomoc při rekonstrukci zámeckého objektu. Hned v tomto roce byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce střech a dány do provozu hodiny v trojúhelníkovém štítu vstupního průčelí zámku. V r. 2011 byly zrekonstruovány střechy stodoly, v r. 2013 další hospodářské budovy. V r. 2014 byla zrekonstruována střecha jižního zámeckého traktu (patrová sýpka) a na něj navazující východní křídlo (bývalé sídlo šafáře). Dále byly opraveny fasády hlavního zámeckého křídla a přilehlých budov prvního nádvoří. V tomto roce byl na zámku i "Den otevřených dveří" (v bývalých reprezentačních místnostech byla výstavka, která byla zaměřena na historii a současnost obce) v rámci "Dříteňské pouťové slavnosti", pořádané na prvním zámeckém nádvoří. Tato akce se od té doby pořádá každý rok. V r. 2016 byla…  číst dále

zdroj: Zpravodaje obce Dříteň, Jaroslav Špiroch, 15.2. 2017

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dříteň

Místa v okolí

 kostel sv. Dismase
 boží muka
 Libív
 Chvalešovice
 Býšov
 Chvalešovice
 Vysoký hrádek
 kaple sv. Rozálie
 boží muka
 Kubatův pomník
 kostel sv. Jiří
 Sedlec
 Karlův hrádek
 Hněvkovice
 nová solnice
 Neznašov
 železný most
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 Vysoký Kamýk
 hrobka Berchtoldů
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Semenec
 Protivín
 Újezdec
 Libějovice
 Hradec u Dobřejovic
 Rábín
 Poděhusy
 Dolní Kněžeklady
 dvůr Vondrov
 Vodňany
 Suchá
 Hluboká nad Vltavou
 synagoga
 Branovice
 Libějovice
 Jánský most
 Branovice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 městské opevnění
 Lomec
 hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Žimutice
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Vildštejn
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Radonice
 Bzí
 Tálínský rybník
 boží muka
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 Kratochvíle
 Orty
 katovna u Nymburských
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 kamenná boží muka
 Libníč
Základní informace místa
ID místa: 2507
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama