Zachovalý raně gotický kostel z doby kolem r. 1300 (presbytář a portál na jižní straně lodi), upraven barokně na přelomu 17. a 18. stol. do dnešní podoby, věž přistavěna v r. 1879 (nahradila původní dřevěnou zvonici z r. 1694). Zařízení kostela rokokové z r. 1780. Přístupný při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 09/2020
Purkarec je vesnice ležící 8 km severně od Hluboké nad Vltavou a 10 km jižně od Týna nad Vltavou. První písemná zmínka je z r. 1352; je však pravděpodobné, že sídlo existovalo již dříve (podle popisu osídlení Karlova hrádku - viz samostatné heslo - v historických listinách). V obci je mimo jiné Pamětní síň voroplavby, pomník purkareckých plavců a v okolí poutní kaple sv. Rozálie na Rachačkách, hrádek Karla IV. "Karlshaus", dvě kapličky směrem na Jeznici a mohylníky. Přes Purkarec vede silnice č. 12221 a cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou - Týn nad Vltavou, která je součástí Vltavské cyklistické stezky. Je zde i přívoz a přístaviště pro osobní lodní dopravu a malá plavidla.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020
popis

Jednolodní kostel s rozměrným, pravoúhle zakončeným presbytářem s opěráky a sakristií na severní straně. V západním průčelí stojí pseudorománská hranolová věž. Presbytář je sklenutý křížovou klenbou, strop lodi kostela je plochostropý. Na jižní straně lodi je gotický kamenný portál s jedním ústupkem. Zařízení kostela je rokokové z doby kolem r. 1780: hlavní oltář sv. Jiří, dva protějškové oltáře při triumfálním oblouku a další dva v lodi (obrazy na oltářích novodobé). Kazatelna. Kamenná křtitelnice, původně středověká, přetesaná, s cínovým víkem z r. 1712. V jižní kostelní zdi kamenný náhrobek Mariany Hovorkové z Jeznice (1761). Okolo kostela je hřbitůvek. Vedlejší farní budova je barokního původu z 18. století.

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008,UPČ,.sv.3,Academia1980,Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020

historie

Raně gotický kostel pochází z doby kolem r. 1300 (presbytář a portál na jižní straně lodi). Na přelomu 17. a 18. století byl barokně upraven v zásadě do dnešní podoby kromě věže. Zděná věž kostela byla postavena v r. 1879 (hodiny z r. 1906) a nahradila původní dřevěnou zvonici z r. 1694.

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008,UPČ,.sv.3,Academia1980,Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Purkarec

Místa v okolí

 Karlův hrádek
 kaple sv. Rozálie
 Býšov
 Hradec u Dobřejovic
 Libív
 Radonice
 Hněvkovice
 boží muka
 boží muka
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Dolní Kněžeklady
 Hluboká nad Vltavou
 Bzí
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Žimutice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Branovice
 Branovice
 Švamberk
 Dolní Bukovsko
 nová solnice
 Kubatův pomník
 dvůr Vondrov
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 železný most
 kostel sv. Jakuba
 Stará pošta
 kašna
 dům U Modré hvězdy
 dům U Zlaté lodi
 dům U Zlatého slunce
 kostel sv. Štěpána
 Týn nad Vltavou
 radnice
 Lannův kříž
 kostel sv. Víta
 Orty
 Chvalešovice
 Semenec
 Chvalešovice
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 kostel sv. Vavřince
 Provod, Prochod
 hrobka Berchtoldů
 Suchá
 Vildštejn
 Sedlec
 Libníč
 kamenná boží muka
 boží muka
 Březnice
 Houžná
 Zálší
 Újezdec
 boží muka
 Machovice
 Staré Machovice
 Vysoký Kamýk
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14987
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama