Zvonice z let 1937–1939 měla umožnit zavěšení více zvonů, které by byly schopny vydávat dostatečně slyšitelný zvuk do širokého okolí poutního areálu. Stavbu protáhly námitky památkového úřadu, vysvěcena byla 27. 8. 1939. Jedna z mála nových zvonic, postavených v Čechách během 20. století.
Hlavní obrázek místa
Zvonice od jihovýchodu
© Ivan Grisa 08/2003
Specifická architektura lomeckého kostela dovoluje zavěšení pouze jediného zvonu, jehož váhu omezuje nosnost střešní konstrukce. Aby se dosáhlo dostatečné síly zvonění, bylo nutno postavit samostatnou zvonici. Roku 1936 zakoupil zdejší farář Leška od školní rady tehdejší obecné školy na Lomci pozemek k její stavbě. Projekt narazil na odpor památkového úřadu, který se obával narušení vzhledu a siluety areálu. Na základě seznámení s projektem 29 m vysoké věže nakonec úřad stavbu povolil. K jejímu vysvěcení spolu se třemi novými zvony došlo až po německé okupaci 27. srpna 1939. Zvony byly v březnu 1942 zrekvírovány pro zbrojní výrobu. Na zvonici se dostal až po roce 1945 jeden zvon, pocházející původně ze Svaté Hory nad Příbramí. Tam jej ve 30. letech 20. století nahradila zvonkohra, proto jej převezli redemptoristé na zámek v Libějovicích, který tehdy využívali. Po jejich nuceném odchodu byl přestěhován na Lomec. Roku 1974 ho doplnily dva zvony, pojmenované Václav a Marie, které byly ulity v Německu. Zvonice představuje poměrně výjimečné stavební dílo. Během 1. poloviny 20. století bylo v Čechách totiž postaveno zvonic jen velmi málo.
Ivan Grisa, dle http://www.lomec.cz/poutni-areal/ostatni-budovy/, 5.12. 2011
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Nestanice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 9640
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama