Zvonice z let 1937–1939 měla umožnit zavěšení více zvonů, které by byly schopny vydávat dostatečně slyšitelný zvuk do širokého okolí poutního areálu. Stavbu protáhly námitky památkového úřadu, vysvěcena byla 27. 8. 1939. Jedna z mála nových zvonic, postavených v Čechách během 20. století.
Hlavní obrázek místa
Zvonice od jihovýchodu
© Ivan Grisa 08/2003
Specifická architektura lomeckého kostela dovoluje zavěšení pouze jediného zvonu, jehož váhu omezuje nosnost střešní konstrukce. Aby se dosáhlo dostatečné síly zvonění, bylo nutno postavit samostatnou zvonici. Roku 1936 zakoupil zdejší farář Leška od školní rady tehdejší obecné školy na Lomci pozemek k její stavbě. Projekt narazil na odpor památkového úřadu, který se obával narušení vzhledu a siluety areálu. Na základě seznámení s projektem 29 m vysoké věže nakonec úřad stavbu povolil. K jejímu vysvěcení spolu se třemi novými zvony došlo až po německé okupaci 27. srpna 1939. Zvony byly v březnu 1942 zrekvírovány pro zbrojní výrobu. Na zvonici se dostal až po roce 1945 jeden zvon, pocházející původně ze Svaté Hory nad Příbramí. Tam jej ve 30. letech 20. století nahradila zvonkohra, proto jej převezli redemptoristé na zámek v Libějovicích, který tehdy využívali. Po jejich nuceném odchodu byl přestěhován na Lomec. Roku 1974 ho doplnily dva zvony, pojmenované Václav a Marie, které byly ulity v Německu. Zvonice představuje poměrně výjimečné stavební dílo. Během 1. poloviny 20. století bylo v Čechách totiž postaveno zvonic jen velmi málo.
Ivan Grisa, dle http://www.lomec.cz/poutni-areal/ostatni-budovy/, 5.12. 2011
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Nestanice

Místa v okolí

 Lomec
 Libějovice
 Libějovice
 Rábín
 kostel sv. Martina
 Kratochvíle
 Poděhusy
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Vodňany
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 židovský hřbitov
 Sedlec
 Bavorov
 boží muka
 panský dům
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Dominika
 Vitějovice
 Kubatův pomník
 Kdanský dvůr
 Protivín
 Chvalešovice
 Skočice
 panský dům
 Tourov
 Chvalešovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Dub
 Suchá
 Budkov
 boží muka
 boží muka
 Libív
 barokní kamenný most
 Božovice
 Helfenburk
 kostel sv. Havla
 Drahonice
 Myšenec
 Lipovice
 Chocholatá Lhota
 Klokočín
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Linharta
 dům č. p. 42
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Husince
 městské opevnění
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Vildštejn
 Machovice
 Vysoký Kamýk
 Čakovec
 Cehnice
 Vysoký hrádek
 Mladějovice
 Staré Machovice
 Mladějovice
 Libín
 kostel sv. Anny
 Neznašov
Základní informace místa
ID místa: 9640
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama