Vodňany byly založeny za vlády Přemysla Otakara II. Město bylo zřejmě opevněno od počátku, zachovalé části hradeb však pocházejí až z doby po povýšení na královské město kolem roku 1400. Okruh se dvěma až třemi pásy hradeb se zachoval i s řadou hranolových bašt, zanikly všechny čtyři brány.
Hlavní obrázek místa
© Ondřej Štěpánek 07/2013

Městské opevnění ve Vodňanech

Založení městečka na místě starší vsi se předpokládá v době vlády Přemysla Otakara II. Jeho význam spočíval v poloze na jednom z ramen Zlaté stezky, vedoucím z Bavor přes Prachatice dále do českého vnitrozemí. Rozsáhlá privilegia obdržely Vodňany od Jana Lucemburského, mezi královská města byly přijaty kolem roku 1400. Tento akt i neklidná doba vlády Václava IV. byly zřejmě důvodem pro náhradu původního (snad palisádového) opevnění kamennými hradbami. Ty na většině téměř kruhového obvodu města sestávaly ze tří prstenců hradeb, na severovýchodě, nejlépe chráněném vodními toky, ze dvou. Do města se vcházelo třemi branami (Bavorská na západě, Budějovická na východě, Písecká na severu), doplněných později čtvrtou (Nová na jihu). Brány existovaly ještě roku 1837, zanikly v průběhu dalších desetiletí. Do dnešních dnů se zachovaly hradební zdi na většině obvodu města, zejména na západní a jižní straně i s několika hranolovými baštami. Ty se již od 18. století stávaly součástí přilehlých domů a podléhaly účelovým přestavbám, několik z nich lze však stále identifikovat. U bašty na západním okraji města (západně od farního kostela) lze najít informační tabuli, věnovanou vývoji vodňanského opevnění.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982 a informační tabule u západní části hradeb, 1.5. 2011
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Vodňany

Místa v okolí

 Jánský most
 synagoga
 Vodňany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Libějovice
 Libějovice
 Kdanský dvůr
 Lomec
 Protivín
 Skočice
 židovský hřbitov
 Bavorov
 Rábín
 panský dům
 Božovice
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 kostel sv. Jiljí
 Klokočín
 Drahonice
 Chvalešovice
 kostel sv. Jiljí
 Chvalešovice
 Kratochvíle
 Poděhusy
 Tourov
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 kostel sv. Dominika
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Tálínský rybník
 Sedlec
 Helfenburk
 Mladějovice
 Mladějovice
 kostel sv. Dismase
 Dub
 Cehnice
 Dříteň
 Vysoký Kamýk
 Kubatův pomník
 katovna u Nymburských
 boží muka
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Vitějovice
 Libív
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Lipovice
 Čepřovice
 Budkov
 Kestřany
 hřbitov
 Chocholatá Lhota
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Újezdec
 barokní kamenný most
 dům č. p. 42
 Neznašov
 Suchá
 Údraž
 Hrádek u Husince
 Štěkeň
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 městské opevnění
 Vildštejn
Základní informace místa
ID místa: 9961
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama