Vodňany byly založeny za vlády Přemysla Otakara II. Město bylo zřejmě opevněno od počátku, zachovalé části hradeb však pocházejí až z doby po povýšení na královské město kolem roku 1400. Okruh se dvěma až třemi pásy hradeb se zachoval i s řadou hranolových bašt, zanikly všechny čtyři brány.
Hlavní obrázek místa
Bašta na jihovýchodním okraji města
© Ivan Grisa 04/2011

Městské opevnění ve Vodňanech

Založení městečka na místě starší vsi se předpokládá v době vlády Přemysla Otakara II. Jeho význam spočíval v poloze na jednom z ramen Zlaté stezky, vedoucím z Bavor přes Prachatice dále do českého vnitrozemí. Rozsáhlá privilegia obdržely Vodňany od Jana Lucemburského, mezi královská města byly přijaty kolem roku 1400. Tento akt i neklidná doba vlády Václava IV. byly zřejmě důvodem pro náhradu původního (snad palisádového) opevnění kamennými hradbami. Ty na většině téměř kruhového obvodu města sestávaly ze tří prstenců hradeb, na severovýchodě, nejlépe chráněném vodními toky, ze dvou. Do města se vcházelo třemi branami (Bavorská na západě, Budějovická na východě, Písecká na severu), doplněných později čtvrtou (Nová na jihu). Brány existovaly ještě roku 1837, zanikly v průběhu dalších desetiletí. Do dnešních dnů se zachovaly hradební zdi na většině obvodu města, zejména na západní a jižní straně i s několika hranolovými baštami. Ty se již od 18. století stávaly součástí přilehlých domů a podléhaly účelovým přestavbám, několik z nich lze však stále identifikovat. U bašty na západním okraji města (západně od farního kostela) lze najít informační tabuli, věnovanou vývoji vodňanského opevnění.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982 a informační tabule u západní části hradeb, 1.5. 2011
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Vodňany

Místa v okolí

 Jánský most
 synagoga
 Vodňany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Libějovice
 Libějovice
 Kdanský dvůr
 Lomec
 Protivín
 Skočice
 židovský hřbitov
 Bavorov
 Rábín
 panský dům
 Božovice
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 kostel sv. Jiljí
 Klokočín
 Drahonice
 Chvalešovice
 kostel sv. Jiljí
 Chvalešovice
 Kratochvíle
 Poděhusy
 Tourov
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 kostel sv. Dominika
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Tálínský rybník
 Sedlec
 Helfenburk
 Mladějovice
 Mladějovice
 kostel sv. Dismase
 Dub
 Cehnice
 Dříteň
 Vysoký Kamýk
 Kubatův pomník
 katovna u Nymburských
 boží muka
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Vitějovice
 Libív
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Lipovice
 Čepřovice
 Budkov
 Kestřany
 hřbitov
 Chocholatá Lhota
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Újezdec
 barokní kamenný most
 dům č. p. 42
 Neznašov
 Suchá
 Údraž
 Hrádek u Husince
 Štěkeň
 stará radnice
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 Vildštejn
Základní informace místa
ID místa: 9961
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama