Výklenková kaplička před presbytářem kostela Panny Marie. Datována ve štítu - rok 1826. Obdélná, s volutovým štítem s božím okem a datací. V průčelí segmentově zaklenutý výklenek s ozdobnou kovanou mříží. Střecha zvalbená s bobrovkami, ve vrcholu štítu v průčelí křížek. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 01/2022
Záblatíčko je malá vesnice, část obce Dříteň v okrese České Budějovice. Nachází se asi 5,5 km na západ od obce. Dříve používaný název byl Malé Záblatí. První zmínka o vsi je z roku 1490, kdy patřila k hradu Hluboká (Fronburg) a později zámku Hluboká nad Vltavou. Z pamětihodností je zde kromě zmíněné výklenkové kapličky vedle stojící kostel Panny Marie a u něj litinový kříž na hranolovém podstavci z roku 1903. Kamenný kříž v ohrádce na severní části návsi pochází z roku 1909. Ve vesničce se nachází soubor zděné lidové architektury, z něhož je nejhodnotnější areál kovárny s chalupou č. p. 14 z druhé poloviny 19. století. Mezi vesnicemi Záblatíčkem a Záblatím se odehrála dne 10. 6. 1619 jedna z prvních bitev české fáze třicetileté války (viz heslo Památník bitvy u Záblatí).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 14.1. 2022
popis

Zděná obdélná stavba postavená v roce 1826. V průčelí má segmentově zaklenutý výklenek s českou plackou, uzavřený novější kovanou mříží. Průčelí je flankováno pilastry, podpírajícími oběžnou římsu s tryglyfy a kotouči. Volutový štít s datací a božím okem. Boční strany též s pilastry, zadní stěna je hladká. Zvalbená střecha je kryta taškami bobrovkami a ve štítu vrcholí kovaným jetelovým křížkem.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 14.1. 2022

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Záblatíčko

Místa v okolí

 kostel Panny Marie
 boží muka
 Radomilice
 roubená stodola
 kaple
 výklenková kaple
 boží muka
 výklenková kaple
 kostel sv. Štěpána
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 kaple
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Libějovice
 Kubatův pomník
 Sedlec
 boží muka
 Libějovice
 Rábín
 Libív
 kaple Svaté Rodiny
 Vodňany
 Lomec
 synagoga
 Jánský most
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 Poděhusy
 Hradiště u Malovic
 kaple Panny Marie
 Protivín
 boží muka
 kamenný kříž
 boží muka
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 kříž
 výklenková kaple
 archeopark Netolice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Býšov
 kostel sv. Václava
 kašna
 Netolice – MPZ
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kostel sv. Prokopa
 Kratochvíle
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Havla
 Kdanský dvůr
 Myšenec
 Vysoký Kamýk
 boží muka
 Suchá
 venkovská usedlost
 boží muka
 Klokočín
 kaple sv. Josefa
 Skočice
 Božovice
 výklenková kaple
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Floriána
 Bavorov
 Litoradlice
 Tálínský rybník
 Neznašov
 panský dům
 Újezdec
 dvůr Vondrov
 Karlův hrádek
 hřbitov
 hrobka Berchtoldů
 zvonička
 Baba
 kostel sv. Jiljí
 Hněvkovice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 železný most
 nová solnice
 kaple sv. Rocha
 Vildštejn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 výklenková kaple
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 Hluboká nad Vltavou
 Semenec
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 katovna u Nymburských
 Machovice
 Drahonice
 Staré Machovice
 panský dům
 Vitějovice
 Houžná
 Branovice
 Branovice
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 železný most
 výklenková kaplička
 sousoší Kalvarie
 kaple-Kalvárie
Základní informace místa
ID místa: 16177
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama