Výklenková kaplička před presbytářem kostela Panny Marie. Datována ve štítu - rok 1826. Obdélná, s volutovým štítem s božím okem a datací. V průčelí segmentově zaklenutý výklenek s ozdobnou kovanou mříží. Střecha zvalbená s bobrovkami, ve vrcholu štítu v průčelí křížek. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 01/2022
Záblatíčko je malá vesnice, část obce Dříteň v okrese České Budějovice. Nachází se asi 5,5 km na západ od obce. Dříve používaný název byl Malé Záblatí. První zmínka o vsi je z roku 1490, kdy patřila k hradu Hluboká (Fronburg) a později zámku Hluboká nad Vltavou. Z pamětihodností je zde kromě zmíněné výklenkové kapličky vedle stojící kostel Panny Marie a u něj litinový kříž na hranolovém podstavci z roku 1903. Kamenný kříž v ohrádce na severní části návsi pochází z roku 1909. Ve vesničce se nachází soubor zděné lidové architektury, z něhož je nejhodnotnější areál kovárny s chalupou č. p. 14 z druhé poloviny 19. století. Mezi vesnicemi Záblatíčkem a Záblatím se odehrála dne 10. 6. 1619 jedna z prvních bitev české fáze třicetileté války (viz heslo Památník bitvy u Záblatí).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 14.1. 2022
popis

Zděná obdélná stavba postavená v roce 1826. V průčelí má segmentově zaklenutý výklenek s českou plackou, uzavřený novější kovanou mříží. Průčelí je flankováno pilastry, podpírajícími oběžnou římsu s tryglyfy a kotouči. Volutový štít s datací a božím okem. Boční strany též s pilastry, zadní stěna je hladká. Zvalbená střecha je kryta taškami bobrovkami a ve štítu vrcholí kovaným jetelovým křížkem.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 14.1. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Záblatíčko

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16177
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama