Samostatně stojící roubená stodola na kamenné podezdívce, s valbovou střechou s vysokým sklonem. Pochází patrně z 18. století; zachycena bezpečně na mapě stabilního katastru z roku 1831. Hodnotná stavba chráněná památkovým ústavem.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2022
Roubená stodola stojí samostatně jihozápadně od areálu hospodářského dvora Radomilice. Byla postavena pravděpodobně v 18. století; bezpečně je zachycena na mapě stabilního katastru z roku 1831. Je to roubená stodola na nízké kamenné podezdívce z lomového kamene obdélného půdorysu. Na podélných stranách je průjezdná se zdviženým vjezdem a s valbovou střechou s vysokým sklonem. Střecha je kryta eternitovými šablonami. Stodola je otevřena do hambalkového krovu se stojatou stolicí a se šikmou vzpěrou vedoucí od vazního trámu do sloupku. Vazní trám je podepřen svislým středovým sloupkem s plátovanými pásky. Je to hodnotná, památkově chráněná stavba.
Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.5. 2022
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Radomilice

Místa v okolí

 Radomilice
 kostel Panny Marie
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 Libějovice
 Chvalešovice
 Libějovice
 Rábín
 Sedlec
 Lomec
 Chvalešovice
 kaple
 Kubatův pomník
 Vodňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Dismase
 synagoga
 Jánský most
 Poděhusy
 městské opevnění
 Dříteň
 Hradiště u Malovic
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 kaple Svaté Rodiny
 Libív
 Protivín
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 kříž
 výklenková kaple
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Kratochvíle
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Býšov
 kostel sv. Prokopa
 Kdanský dvůr
 Vysoký hrádek
 venkovská usedlost
 boží muka
 kostel sv. Havla
 Suchá
 Myšenec
 kaple sv. Rozálie
 Vysoký Kamýk
 kaple sv. Josefa
 výklenková kaple
 Skočice
 Klokočín
 Bavorov
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 panský dům
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 dvůr Vondrov
 Tálínský rybník
 zvonička
 výklenková kaple
 Litoradlice
 Karlův hrádek
 Neznašov
 Újezdec
 Vildštejn
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Baba
 kostel sv. Jiljí
 hřbitov
 kaple sv. Rocha
 hrobka Berchtoldů
 kostel sv. Dominika
 Hluboká nad Vltavou
 Hněvkovice
 Machovice
 železný most
 Drahonice
 Lannův kříž
 nová solnice
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 děkanství
 Staré Machovice
 kostel sv. Jakuba
 Semenec
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 panský dům
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 Vitějovice
 historická kovárna
 Houžná
 Doubíčko
 Mladějovice
Základní informace místa
ID místa: 16382
Typ místa: ostatní
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama