Místecký mlýnský náhon

příkopa, strouha, Mühlbach, Mühlgraben
Zaniklý mlýnský vodní náhon města Místku, zřízený patrně spolu s městem na přelomu 14. a 15. stol. Poháněl kola 3 místeckých a 1 koloredovského mlýna, později několika valch a textilek. Od 40. let 20. stol. částečně zakryt, na přelomu 60. a 70. let zanikl při velké asanaci historického Místku.
Hlavní obrázek místa
Mlýnská ulice kolem roku 1938 ještě s otevřeným náhonem. V pozadí vlevo kopule kavárny Avion, vpravo štít místecké spořitelny a radnice.
© Státní okresní archiv ve Frýdku-Místku

Graficke pismenko Zaniklý starý vodní náhon je označován jako Místecký, Mlýnský či prostě jen jako příkopa či strouha. Ačkoliv je první zmínka o mlýnech v moravském Místku, tedy i existenci náhonu, činěna až ve 2. polovině 16. století, lze předpokládat, že již od středověku tvořil nedílnou součást městečka a poháněl několik městských mlýnů a valch nejen v samotném městě, ale později i v sousední nově založené osadě Koloredov. Náhon až do přelomu 60. a 70. let 20. století vytvářel funkční technické dílo, které v mnoha místech Místku kouzlilo hezká romantická zákoutí. S celkovou asanací historické zástavby Místku, která byla zahájena na počátku 60. let 20. ...
Jan P. Štěpánek, 19.1. 2017

  historie

  Historie místeckého mlýnského náhonu je stará takřka jako vlastní městečko Místek. To bylo zcela nově vysazeno patrně na samém konci 14. století jako náhrada za nedalekou trhovou osadu Friedeberg s tvrzí (lokalita Lipina u Místku), vysazenou olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburgu před rokem 1267 a zaniklou patrně v důsledku domácích válek v letech 1386-1400. Po roce 1402 můžeme hovořit o nově vysazeném městečku Newenstetil, Miestec, Miestko,

  Jan P. Štěpánek dle Historie a současnost podnikání na Frýdecko-Místecku, 2005, Fr. Linhart: Kniha o Místku, 1929, 19.1. 2017

  popis

  Z pohledu nedávné minulosti, kdy náhon ještě v 60. letech 20. století fungoval a městem protékal, než byla zahájena brutální devastace starého Místku a většina staré zástavby včetně náhonu zlikvidována, bychom mohli průběh starého místeckého náhonu popsat takto: jak bylo výše uvedeno, náhon začínal stavidly a vtokem na starém říčním jezu na řece Ostravici v úrovni současného velkého sila na rozhraní Starého Města a Bašky. Protekl dnešní

  Jan P. Štěpánek, 19.1. 2017


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Místek