Zaniklý hamr č. II (zv. Tädeus). Stával na hamerním náhonu v dolní části obce a zpracovával železnou rudu a surové železo. Jako ruina stával až do r.1963, poté zdemolován. Zachovány nevýrazné terénní náznaky, náhon a bývalý dům hamerních zaměstnanců.
Hlavní obrázek místa
Bývalý dům pro hamerní zaměstnance, dnes rozdělený na dva soukromé domky
© Jan P. Štěpánek 09/2007
Významná, leč zaniklá industriální památka obce Ostravice – železný hamr č. II, zvaný také jako hamr Tädeus. Železných hamrů – objektů, kde se za pomocí vodní síly zpracovávala v Beskydech vytěžená železná ruda a také surové železo, byly na Ostravici celkem čtyři, označené římskými čísly I – IV. Všechny takřka beze stopy zanikly v průběhu 20. století. Místo hamru č. II je dnes volně přístupné, i když takřka neznatelné v terénu.
Jan P. Štěpánek, 17.9. 2007
popis

Popis a umístění hamru č. II

Ostravický hamr č. II stával v dolní části Ostravice, takřka na jejím začátku (stejně jako zbylé tři hamry), při pravé straně hamerního náhonu. Ten začínal nad hamrem č. I a byl napájen vodami z potoka Stříbrníku. Vedl souběžně s potokem a silnicí na Frýdlant. Dodnes se po něm v terénu zachovaly výrazné stopy a v některých úsecích je dokonce funkční. To je i případ hamru č. II. Jeho místo se nachází asi 80 m severně od autobusové zastávky na začátku obce. Stával naproti dochovanému dvojdomku hamerních zaměstnanců na levém břehu náhonu. Jeho prostor je vymezen na západní straně náhonem a na západní silnicí Frýdlant-Ostravice. Hamr č. II byl poměrně rozlehlý, cca 10 x 25 m a na jeho místě je dnes zatravněná zplanýrovaná hromada suti, částečně osazená mladými smrčky. V jižní části plochy se nachází znatelný val zalomený do pravého úhlu, snad zarostlý základ. Stejně tak je dobře znatelná příčná rýha na severu. Po levé straně zaniklého…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím Archeologie Moravy a Slezska 2003: Mgr. Jaromír Polášek, Plavení dřeva v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd v souvislosti se zaniklou hutní produkcí, s.169, 17.9. 2007

historie

Historie ostravického železného hamru č. II - Tädeus

Všechny ostravické hamry č. I – IV byly postaveny mezi léty 1825 – 30 hamerním mistrem Janem Kuděláskem na tzv. dlouhém náhonu. Stejně jako při každém hamru byl i při „dvojce“ postaven velký dělnický dům pro hamerní zaměstnance. Dodnes tento objekt existuje jako dvojdomek č.p. 173, 174, stavebně jednolitý rozdělený na dvě poloviny pouze barvou fasády. Dům s č.p. 173 vlastní pan Z. Krpec, č.p. 174 pak manželé Grygarovi Hamr, původně patřící manželům Pěluchovým, byl v roce 1963 již pouhou ruinou, když jej zakoupil manželé Grygarovi. Objekt hamru byl postupně zdemolován a hromada suti následně zatravněna.

Jan P. Štěpánek podle Archeologie Moravy a Slezska 2003: Mgr. Jaromír Polášek, Plavení dřeva v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd v souvislosti se zaniklou hutní produkcí, s.169, 17.9. 2007

Půdorys místa

Zákres situace Hamru č. II do současné KN mapy
© Jan P. Štěpánek 09/2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Hamerská kaple
 Alsternova vila
 Nová Ves
 Harcovský most
 Frýdlant
 U Veličků
 radnice
 vodopády Satiny
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Ondrášovy díry
 koryto potoka Mazák
 Gabrielina chata
 Čeladná
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Šance
 Hubertova chata
 šance Řečice
 Leopoldova chata
 kostel sv. Josefa
 klauz Kyčerov
 Janovice
 roubený dům č.p. 5
 Vašendův kříž
 Mohelnický vodopád
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Greiffka
 Baška
 fojtství
 kaple Za humny
 Travné, Travný
 Hodoňovice
 kaple Při šefru
 Čertův stůl
 švédská mohyla
 kostel sv. Václava
 Husův dům
 Kaple skalická
 kaple sv. Mauritia
 kříž na Hutích
 Šmiřákův mlýn
 vodní nádrž Baška
 Pražmo
 Adámkova vila
 Kozlovice
 Skalický lom
 Raškovice
 Myslík
 vodní mlýn
 Mořské oko
 zvonice
 zvonička
 roubená zvonička
 šance na Obidové
 Zvonička Pustevny
 boží muka
 Skalice
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Jindřicha
 zvonička Měrkovice
 kaple Panny Marie
 klauz Vlaské
 kříž na Samčance
 kaple na dolním konci
 klaus Panský
 Blato klaus – Mohyla
 Cyrilka
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 hrable Červík
 radnice
 kostel sv. Martina
 kaple na Horním konci
 vodní dílo Olešná
 Hukvaldská obora
 kaple Na Skotni
 socha Radegasta
 kostel sv. Josefa
 Hukvaldy
 Panorama u Chlebovic
 Eltzerova přádelna
 Dobrá
 fojtství
 kostel Všech svatých
 Travertinová kaskáda
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Morávka
 zvonička u Polků
 radnice Místek
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 mlýn Strážka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Neumannova vila
 větrný mlýnek
 kostel Všech svatých
 Rechle
 Málkovice
 Štandl
 Hartisov
 Munkovice
 Jamnice
 kaple sv. Anny
 socha sv. Floriána
 Zoopark
 Lučovecký klauz
 kostel sv. Jošta
 socha sv. Barbory
 větrný mlýn
 Frýdberk
 Wolfínský palác
 radnice Frýdek
 Bezručova kaple
 stará radnice
 Frýdek
 kostel sv. Mikuláše
 městské hradby
 Koloredovský most
 Bílý Kříž
 Frýdecká synagoga
 zvonička
 lesní zámeček
 kostel sv. Bedřicha
 Šorštýn
 Rychaltice
 Dobratice
 Kubartova kaple
 Bílá
 Baranská skála
 Frýdecká šibenice
 Prochaskova vila
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Skácelův kříž
 Raškův kámen
 Bezručova vyhlídka
 Hájovský dvůr
 evangelický kostel
 Čurabský klauz
 Kateřinice
 Dolní Tošanovice
 kostel sv. Josefa
 Horní Tošanovice
 dvůr Antonínov
 Hnojník
 Trnávka
 kostel sv. Michala
Základní informace místa
ID místa: 5658
Typ místa: technická památka
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama