
Plocha parku na místě bývalého hřbitova má plochu 2,6 ha a je propojena se zelenými plochami okolního sídliště. Z původních stromů zůstaly zachovány převážně javory mleče, kleny, jasany a lípy podél obvodu. Zůstalo také několik jírovců červených a jehličnanů. Nově byly vysázeny např. borovice černé, těžké, rumelské a vejmutovky, jedle ojíněné, kavkazské smrky, omoriky, zeravy, cypřišky, zmarličníky japonské, červeně kvetoucí jírovce pleťové či jinany dvoulaločné, jež jsou obzvláště vzácné. Kromě mnoha druhů zpěvných ptáků sem zalétají i dva šplhavci. Jedná se o žlunu zelenou a strakapouda prostředního, který patří mezi chráněné druhy.
Historie tohoto místa se začala psát v roce 1883, kdy zde, na okraji zástavby tehdejšího městečka Místku, při výpadové silnici z centra města na Frýdlant nad Ostravicí, bylo ustanoveno místo pro nový městský hřbitov. Ten nahradil starý a zaplněný hřbitov při kostele Všech Svatých nedaleko centra města. Hřbitov byl ohrazen ozdobnou zdí a plotem a jeho součástí se stala taky drobná historizující pohřební kaple, zvaná někdy také „vojenská“. Po druhé světové válce zažilo město Místek nešťastný rozmach, který takřka zcela zahubilo jeho původní ráz města, jež se vyvíjelo od středověku. Tak se stalo, že se v průběhu 60. let 20. století ocitnul hřbitov uprostřed nové výstavby sídliště Riviéra, a bylo rozhodnuto o jeho zrušení. Pohřbívání bylo zakázáno v roce 1972 a od té doby byly postupně odstraňovány náhrobky. Do 90. let 20. století se z bývalého hřbitova postupně stal jeden z městských parků, včetně dětského hřiště. V 90.… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.