Přírodní památka Ondrášovy díry představuje soubor povrchových a podzemních pseudokrasových jevů na rozeklaném temeni Lukšince. Byla vyhlášena v roce 1990 a představuje chráněnou plochu o rozloze 4,50 ha. Sídliště kolonií netopýrů.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo vstupu do Ondrášových děr
© Jan P. Štěpánek, 10/2006
Když se řekne Lysá hora, každému se vybaví nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd se svými 1323 metry. Lysá hora však není pouze vrchol s majestátným vysílačem a příjemnou horskou hospůdkou. Na rozeklaném temeni hřebene zvaného Lukšinec, 2 km severozápadně od vrcholu Lysé hory, se rozkládá Přírodní památka Ondrášovy díry, která představuje unikátní jeskynní systém v této části Beskyd. Byla vyhlášena v roce 1990 a představuje chráněnou plochu o rozloze 4,50 ha. Celková plocha, kterou však tento pseudokrasový prostor se svými povrchovými a podzemními pseudokrasovými jevy zabírá, je úctyhodných 14 ha. Ondrášovy díry jsou také ojedinělou zoologickou lokalitou s koloniemi ohrožených druhů netopýrů. Samotné jeskyně se skládají z mnoha pseudokrasových puklinových a rozsedlinových jeskyní, které jsou tvořeny godulskými vrstvami, ve kterých se střídají mocné glaukonitické vrstvy pískovců s vrstvami jílovců a slepenců. Běžný návštěvník a turista z celého jeskynního systému vidí pouze nápadné terénní deprese, závrty a rozseté skalní bloky po svazích a mříží zabezpečený velmi úzký vstup tvořený skalní rozsochou. Vstup do jeskyní se nachází jen 10 m jižně od žluté turistické značky vedoucí na vrchol Lysé hory. Ta vede z Malenovic od parkoviště u hotelu Rajská bouda, přes v kraji známou a příjemnou historickou útulnu a hospůdku U Veličků, která tady na úpatí Lysé hory funguje a zpříjemňuje výšlapy turistům již bezmála sto let. A Jak se v kraji říká: „nebyl na Lysé ten, kdo se nezastavil U Veličků“. Kompletní a velmi podrobné informace naleznete v přiložených odkazech.
Jan P. Štěpánek, web, 20.2. 2006
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Malenovice

Místa v okolí

 Gabrielina chata
 U Veličků
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 vodopády Satiny
 koryto potoka Mazák
 Hamerská kaple
 Mohelnický vodopád
 Šance
 šance Řečice
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Travné, Travný
 šance na Obidové
 Lubno
 kaple na Kamenci
 radnice
 hamr č. VII
 Frýdlant
 klauz Vlaské
 Pražmo
 klauz Kyčerov
 Hubertova chata
 kostel sv. Josefa
 kříž na Hutích
 Čeladná
 Raškovice
 Janovice
 Adámkova vila
 Morávka
 kostel sv. Jindřicha
 zvonička u Polků
 kříž na Samčance
 zvonička
 Hartisov
 hrable Červík
 Leopoldova chata
 Bílý Kříž
 kaple Panny Marie
 Skalický lom
 zvonička
 vodní mlýn
 Baška
 kaple Panny Marie
 kaple Při šefru
 klaus Panský
 Skalice
 kostel sv. Václava
 Kaple skalická
 kaple na dolním konci
 kostel sv. Martina
 Husův dům
 Hodoňovice
 Greiffka
 kaple na Horním konci
 Čertův stůl
 Šorštýn
 Baranská skála
 větrný mlýnek
 Vašendův kříž
 kostel sv. Bedřicha
 Blato klaus – Mohyla
 roubený dům č.p. 5
 kaple na Horním Konci
 kaple sv. Mauritia
 roubená zvonička
 kaple Panny Marie
 Prochaskova vila
 boží muka
 Bílá
 kaple Za humny
 boží muka
 Dobrá
 Dobratice
 fojtství
 Mořské oko
 Lučovecký klauz
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Jiří
 švédská mohyla
 evangelický kostel
 Zvonička Pustevny
 kostel sv. Josefa
 Čurabský klauz
 Šmiřákův mlýn
 Cyrilka
 Eltzerova přádelna
 Kozlovice
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Myslík
 vodní dílo Olešná
 kaple sv. Otýlie
 Neumannova přádelna
 socha Radegasta
 Neumannova vila
 radnice Místek
 zvonice
 Měšťanský pivovar
 Podkostelní mlýn
 Málkovice
 Rechle
 Jamnice
 Munkovice
 Bedřichův klaus
 kostel sv. Jošta
 zvonička Měrkovice
 socha sv. Floriána
 socha sv. Barbory
 lesní zámeček
 Panorama u Chlebovic
 Zoopark
 kaple sv. Anny
 radnice Frýdek
 fojtství
 Štandl
 Wolfínský palác
 stará radnice
 Frýdek
 městské hradby
 Koloredovský most
 Bezručova kaple
 Frýdecká synagoga
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Frýdberk
 Hnojník
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 kostel Božího Těla
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 kostel sv. Mikuláše
 Střítež
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 3950
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama