Atypická lokalita - opevněná usedlost na úbočí horského masivu beskydského vrcholu Travný. Dochovány relikty mohutné kamenné ohradní zdi a několika staveb.
Hlavní obrázek místa
jeden z nejdochovanějších úseků zdi
© Jan P. Štěpánek 07/2005
Opevněná usedlost pod Travným se vymyká z kontextu opevněných a šlechtických sídel. Na severovýchodní Moravě a v českém Slezsku vůbec by se dalo mluvit o raritě. Severoseverozápadně od vrcholu Travného, na úpatí jeho masivu, se nachází jeden z méně známých vedlejších vrcholů Travného (kóta 1203), kopec s názvem Obora (kóta 709). Asi 900 m severozápadně od této kóty se nachází vrchol bezejmenného hřebene, jehož svahy prudce spadají k říčce Mohelnici, která tento vrcholek na západě kopíruje. Právě zde, na západním svahu tohoto bezejmenného vrcholku, se nacházejí zbytky rozvalin jedinečného opevnění či usedlosti, které nelze jednoznačně zařadit mezi ostatní opevněné objekty. Celý rozlehlý areál je obehnán mohutnou částečně dochovanou kamennou zdí. Celý areál, obehnaný zdí, má půdorys přibližně lichoběžný s delší osou směru východo-západního až JV - SZ (ve směru spadajícího svahu k západu ) se zužujícím se prostorem na straně východní, k vrcholu kopce, kde se však zeď nedochovala. Nelze tudíž přesně určit, jak dlouhé vlastně opevnění bylo a jak k bylo zakončeno na východní straně. Spojnice nejvzdálenějších míst ohrady na SZ a JV dosahuje délky kolem 330 m, jinak průměrně má areál délku kolem 290 m, při současné neznalosti celkové situace na východě. Největší šířky dosahuje areál kolem 170 m, průměrně však kolem 110-120 m. Parametry jsou však měřeny pouze přibližně a celkově rozměry zkresluje i skutečnost, že lokalita se nachází v poměrně příkrém svahu. Centrem tohoto pozoruhodného opevnění byla usedlost, již detekoval M. Boris. Zbytky základů této usedlosti se nacházejí přibližně v dolní třetině areálu, kde svah přechází v asi 20 m širokou plošinu. Tady M. Boris nalezl pozůstatky základů tří staveb, patrně srubových, a za nimi mokřinu, jež pokládal za dnes zaniklou studnu. Osobně se mi podařilo lokovat pouze základy dvou staveb, z nichž jedna byla členitější…  číst dále
Jan P. Štěpánek, (J. Tichánek a kolektiv, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku ( 2006), materiály M. Borise), 7.7. 2005
historie

Přesný popis průběhu opevnění lokality Travný

Delší jižní zeď začíná v náznacích na východě, na vrcholku kopce, kde se dál na východ ztrácí a její další průběh je neznatelný. Odtud ohrada vede k západu, kde je po cca. 60 metrech ve zdi anomálie v podobě pravoúhlého výklenku. Zeď tady dosahuje výšky max. 1m a šířky podobné neboť je zde ohrada až na malou výjimku rozvalená. Pokračuje dále k západu, kde je po asi 25 m přerušena branou šířky kolem 4-5 m, jejíž západní líc je poměrně dobře zachován. Ohrada dále pokračuje asi 80- 90 m na západ. V těchto místech je ohrada dvakrát přerušena. Jde-li o další brány, jde při současném stupni destrukce těžko určit. Jeden z nich však patrně branou být mohl. V těchto místech je zeď až na pár celistvých zdí na vnitřní lícové straně destruovaná do podoby kamenného valu 1-1,5 m vysokého a 3-4 m současné šířky. Tady se s malým přerušením ohrada prudce stáčí ostrým úhlem k jjv. a začíná vytvářet obdélný výběžek, který tady patrně…  číst dále

Jan P. Štěpánek,(J. Tichánek a kolektiv, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku, 2006), 4.5. 2006

Půdorys místa


© Jan P. Štěpánek 07/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Krásná

Místa v okolí

 Pražmo
 Raškovice
 Adámkova vila
 zvonička u Polků
 Morávka
 vodopády Satiny
 zvonička
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 U Veličků
 Ondrášovy díry
 Gabrielina chata
 kostel sv. Josefa
 Prochaskova vila
 šance na Obidové
 Janovice
 vodní mlýn
 Skalický lom
 větrný mlýnek
 Dobratice
 evangelický kostel
 Skalice
 kostel sv. Martina
 koryto potoka Mazák
 Nová Ves
 Lubno
 Harcovský most
 Alsternova vila
 kaple na Kamenci
 jedle v Řečici
 hamr č. VII
 Hamerská kaple
 radnice
 Baška
 kaple Panny Marie
 Kaple skalická
 Frýdlant
 kaple Při šefru
 Husův dům
 kostel sv. Václava
 Šance
 Dobrá
 kostel sv. Jiří
 šance Řečice
 kaple Panny Marie
 Hodoňovice
 Bílý Kříž
 kostel Všech svatých
 zvonička
 kaple Panny Marie
 boží muka - sv. Anna
 Horní Tošanovice
 Hnojník
 PR Bučací potok
 boží muka
 Dolní Tošanovice
 kostel Božího Těla
 kaple Na Skotni
 roubená zvonička
 boží muka
 horský hotel Solárka
 kostel sv. Josefa
 Horní Domaslavice
 Hartisov
 Kocurovice
 kříž na Vidíkově
 Lom - Mořské oko
 Střítež
 židovský hřbitov
 klauz Kyčerov
 kostel sv. Michala
 Eltzerova přádelna
 kříž na Hutích
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 Dolní Domaslavice
 kaple sv. Mauritia
 Neumannova vila
 lesní zámeček
 kostel sv. Jindřicha
 kostel Všech svatých
 Rechle
 Málkovice
 Vělopolí
 Jamnice
 Hubertova chata
 Munkovice
 Měšťanský pivovar
 radnice Místek
 Podkostelní mlýn
 Třanovice
 kostel sv. Jošta
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 Frýdecká šibenice
 kaple na Horním Konci
 Čeladná
 Zoopark
 kříž na Samčance
 radnice Frýdek
 stará radnice
 Wolfínský palác
 kaple sv. Anny
 Horní Soběšovice
 městské hradby
 vodní dílo Olešná
 Frýdek
 hrable Červík
 Koloredovský most
 Frýdecká synagoga
 Vašendův kříž
 kaple Za humny
 Bruzovice
 Bezručova kaple
 kostel sv. Stanislava
 Štandl
 šance Dolní Lomná
 Horní Žukov
 Ropice
 Leopoldova chata
 kaple Panny Marie
 Frýdberk
 kostel Všech svatých
 klaus Panský
 fojtství
 kaple sv. Kříže
 Lískovec u Frýdku
 Konská
 Třinec
 Greiffka
 Čertův stůl
 Dolní Líštná
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Blato klaus – Mohyla
Základní informace místa
ID místa: 3299
Typ místa: ostatní
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama