Travné, Travný

opevněná usedlost pod Travným
Atypická lokalita - opevněná usedlost na úbočí horského masivu beskydského vrcholu Travný. Dochovány relikty mohutné kamenné ohradní zdi a několika staveb.
Hlavní obrázek místa
jeden z nejdochovanějších úseků zdi
© Jan P. Štěpánek 07/2005
Opevněná usedlost pod Travným se vymyká z kontextu opevněných a šlechtických sídel. Na severovýchodní Moravě a v českém Slezsku vůbec by se dalo mluvit o raritě. Severoseverozápadně od vrcholu Travného, na úpatí jeho masivu, se nachází jeden z méně známých vedlejších vrcholů Travného (kóta 1203), kopec s názvem Obora (kóta 709). Asi 900 m severozápadně od této kóty se nachází vrchol bezejmenného hřebene, jehož svahy prudce spadají k říčce Mohelnici, která tento vrcholek na západě kopíruje. Právě zde, na západním svahu tohoto bezejmenného vrcholku, se nacházejí zbytky rozvalin jedinečného opevnění či usedlosti, které nelze jednoznačně zařadit mezi ostatní opevněné objekty. Celý rozlehlý areál je obehnán mohutnou částečně dochovanou kamennou zdí. Celý areál, obehnaný zdí, má půdorys přibližně lichoběžný s delší osou směru východo-západního až JV - SZ (ve směru spadajícího svahu k západu ) se zužujícím se prostorem na straně východní, k vrcholu kopce, kde se však zeď nedochovala. Nelze tudíž přesně určit, jak dlouhé vlastně opevnění bylo a jak k bylo zakončeno na východní straně. Spojnice nejvzdálenějších míst ohrady na SZ a JV dosahuje délky kolem 330 m, jinak průměrně má areál délku kolem 290 m, při současné neznalosti celkové situace na východě. Největší šířky dosahuje areál kolem 170 m, průměrně však kolem 110-120 m. Parametry jsou však měřeny pouze přibližně a celkově rozměry zkresluje i skutečnost, že lokalita se nachází v poměrně příkrém svahu. Centrem tohoto pozoruhodného opevnění byla usedlost, již detekoval M. Boris. Zbytky základů této usedlosti se nacházejí přibližně v dolní třetině areálu, kde svah přechází v asi 20 m širokou plošinu. Tady M. Boris nalezl pozůstatky základů tří staveb, patrně srubových, a za nimi mokřinu, jež pokládal za dnes zaniklou studnu. Osobně se mi podařilo lokovat pouze základy dvou staveb, z nichž jedna byla členitější…  číst dále
Jan P. Štěpánek, (J. Tichánek a kolektiv, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku ( 2006), materiály M. Borise), 7.7. 2005
historie

Přesný popis průběhu opevnění lokality Travný

Delší jižní zeď začíná v náznacích na východě, na vrcholku kopce, kde se dál na východ ztrácí a její další průběh je neznatelný. Odtud ohrada vede k západu, kde je po cca. 60 metrech ve zdi anomálie v podobě pravoúhlého výklenku. Zeď tady dosahuje výšky max. 1m a šířky podobné neboť je zde ohrada až na malou výjimku rozvalená. Pokračuje dále k západu, kde je po asi 25 m přerušena branou šířky kolem 4-5 m, jejíž západní líc je poměrně dobře zachován. Ohrada dále pokračuje asi 80- 90 m na západ. V těchto místech je ohrada dvakrát přerušena. Jde-li o další brány, jde při současném stupni destrukce těžko určit. Jeden z nich však patrně branou být mohl. V těchto místech je zeď až na pár celistvých zdí na vnitřní lícové straně destruovaná do podoby kamenného valu 1-1,5 m vysokého a 3-4 m současné šířky. Tady se s malým přerušením ohrada prudce stáčí ostrým úhlem k jjv. a začíná vytvářet obdélný výběžek, který tady patrně…  číst dále

Jan P. Štěpánek,(J. Tichánek a kolektiv, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku, 2006), 4.5. 2006

Půdorys místa


© Jan P. Štěpánek 07/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Krásná

Místa v okolí

 Pražmo
 Mohelnický vodopád
 Raškovice
 Adámkova vila
 klauz Vlaské
 zvonička u Polků
 Morávka
 vodopády Satiny
 zvonička
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 U Veličků
 Ondrášovy díry
 Gabrielina chata
 kostel sv. Josefa
 Prochaskova vila
 šance na Obidové
 Janovice
 vodní mlýn
 Skalický lom
 větrný mlýnek
 Dobratice
 evangelický kostel
 Skalice
 kostel sv. Martina
 Nová Ves
 koryto potoka Mazák
 Lubno
 Harcovský most
 Alsternova vila
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 Hamerská kaple
 radnice
 Baška
 kaple Panny Marie
 Kaple skalická
 Frýdlant
 kaple Při šefru
 Husův dům
 kostel sv. Václava
 Dobrá
 Šance
 kostel sv. Jiří
 šance Řečice
 kaple Panny Marie
 Hodoňovice
 Bílý Kříž
 kostel Všech svatých
 zvonička
 Horní Tošanovice
 Hnojník
 kaple Panny Marie
 boží muka - sv. Anna
 Dolní Tošanovice
 boží muka
 kostel Božího Těla
 kaple Na Skotni
 roubená zvonička
 boží muka
 horský hotel Solárka
 Horní Domaslavice
 kostel sv. Josefa
 Hartisov
 Kocurovice
 kříž na Vidíkově
 Lom - Mořské oko
 židovský hřbitov
 Střítež
 klauz Kyčerov
 kostel sv. Michala
 Eltzerova přádelna
 kříž na Hutích
 Dolní Domaslavice
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 kaple sv. Mauritia
 Neumannova vila
 lesní zámeček
 kostel sv. Jindřicha
 kostel Všech svatých
 Rechle
 Málkovice
 Vělopolí
 Munkovice
 Hubertova chata
 Jamnice
 radnice Místek
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Jošta
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 Frýdecká šibenice
 Třanovice
 Čeladná
 kaple na Horním Konci
 radnice Frýdek
 Zoopark
 kříž na Samčance
 Wolfínský palác
 stará radnice
 Horní Soběšovice
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Frýdek
 vodní dílo Olešná
 Frýdecká synagoga
 hrable Červík
 Koloredovský most
 Bezručova kaple
 Vašendův kříž
 kaple Za humny
 Bruzovice
 kostel sv. Stanislava
 Štandl
 Horní Žukov
 šance Dolní Lomná
 Ropice
 Leopoldova chata
 Frýdberk
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 klaus Panský
 fojtství
 kaple sv. Kříže
 Lískovec u Frýdku
 Konská
 Třinec
 Greiffka
 Dolní Líštná
 Čertův stůl
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Blato klaus – Mohyla
Základní informace místa
ID místa: 3299
Typ místa: ostatní
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama