Hrádek plnil zřejmě funkci sídelní pro některého z nižších feudálů na Frýdecku. Dnes jsou na místě pouze pozůstatky středověkého opevnění, značně poškozené pozdější těžbou kamene. Z hradiska je dnes přírodní amfiteátr.
Hlavní obrázek místa
amfiteátr,lom-nalevo jádro, napravo obíhající val
© Jan P. Štěpánek 03/2005
Nad vsí Janovice, vlevo od silnice vedoucí z hlavní silnice na Frýdek do centra Janovic, se na vrcholu poměrně prudkého, místy skalnatého a zalesněného svahu, označovaného jako Hůra, Hůrsko či Hradisko, s nejvyšším bodem 351,4 m n. m., nacházejí pozůstatky středověkého opevnění, značně poškozeného pozdější těžbou kamene. Hrádek se nachází v prudkém svahu, výběžku z Hůrska, těsně před tím, než přejedeme janovický potok ve směru ke kostelu.
Jan P. Štěpánek, 25.6. 2008
popis

Samotné jádro hrádku je silně zasaženo těžbou kamene, kdy vznikla v masivu hradu obrovská proluka (tak tak, že nebyl překopán napříč celý masiv kopce), a v této "díře" vznikl amfiteátr, kde se konaly známé Ondrášovy slavnosti. Maximální dnešní rouměry jádra jsou činí 15 x 8 m. Příkop, široký v průměru 2 - 4 m, jej obklopuje především na straně východní a jižní, následný val je pak dobře pozorovatelný kolem vlastního jádra, vyjma odebrané strany severní. Nejmohutnější je val na straně východní, kde dosahuje šířky až 12 m. Zde je opevnění umocněno ještě příkopem a dalším valem, neboť potenciální přístup byl možný, za dnešního stavu poznání pouze po hřebenovité šíji z této východní strany. Toto je popis dle materiálů Muzea beskyd. V reálu je však možno dobře rozpoznat pouze val obklopujícíjádro od JZ po SZ, kde je porušen právě lomem. Popisované jádro je z poloviny zcela odtěženo. Před jádrem se na východ zvedá určitá hřebenová plošina, která však…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle materiálů Mgr. Jaromíra Poláška, 8.2. 2005

historie

historie a současnost místa

Hradisko-dnes přírodní amfiteátr s kapacitou cca. 700 míst je umístěný v lesnatém svahu části obce Hůrsko, který vznikl vylámáním kamene. O dřívějším využití lokality uveďme alespoň několik informací z různých literárních pramenů. Obecní kronika (I. díl) uvádí, že na svahu Hůra s nadm. výškou 351 m n. m. stál dřevěný hrádek postavený Janem z Perštejna, II. díl uvádí přítomnost opevněné stanice pro vojsko, které hlídalo "Solnou cestu" z polské Wieliczky. Z průzkumu lokality v 80. letech minulého století lze usuzovat na pozůstatky středověkého hrádku, poškozeného těžbou kamene, nacházejí se příkopy a valy. Při podrobnějším hledání byly nalezeny keramické zlomky, slitky železné rudy, kované hřebíky. Některé zlomky okrajů keramických nádob byly datovány do 14.-15. století. Dosavadní literatura o "Hradisku" většinou mlčí, případně je pokládá za hradiště, ale bez zdůvodnění. Existují i pověsti o dřevěném hrádečku, který se prý…  číst dále

jps7, MB, web, 10.2. 2005

Půdorys místa

, aktuální terénní situace hradu z připravované knihy Šlechtická sídla na Frýdeckomístecku
© Jan P. Štěpánek 03/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Janovice

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Baška
 kaple Panny Marie
 Skalický lom
 Kaple skalická
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Husův dům
 vodní mlýn
 Skalice
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Hodoňovice
 Lubno
 zvonička
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 kaple Panny Marie
 radnice
 boží muka
 roubená zvonička
 Dobrá
 Adámkova vila
 boží muka
 Nová Ves
 Harcovský most
 kaple Na Skotni
 Alsternova vila
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 Raškovice
 Frýdlant
 kaple sv. Mauritia
 Eltzerova přádelna
 židovský hřbitov
 vodopády Satiny
 větrný mlýnek
 kaple sv. Otýlie
 Neumannova přádelna
 Neumannova vila
 radnice Místek
 Pražmo
 U Veličků
 Málkovice
 Rechle
 Měšťanský pivovar
 Podkostelní mlýn
 Travné, Travný
 Jamnice
 Munkovice
 kostel sv. Jošta
 lesní zámeček
 socha sv. Floriána
 socha sv. Barbory
 vodní dílo Olešná
 radnice Frýdek
 Zoopark
 Wolfínský palác
 stará radnice
 kaple sv. Anny
 Frýdek
 městské hradby
 Dobratice
 Frýdecká šibenice
 Koloredovský most
 Bezručova kaple
 Frýdecká synagoga
 Hamerská kaple
 Štandl
 kaple Za humny
 Ondrášovy díry
 Mohelnický vodopád
 Frýdberk
 Vašendův kříž
 Gabrielina chata
 Prochaskova vila
 Bruzovice
 Lysá hora
 Kocurovice
 fojtství
 kaple sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 Horní Domaslavice
 Panorama u Chlebovic
 evangelický kostel
 Lom - Mořské oko
 Lískovec u Frýdku
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Tošanovice
 kříž na Vidíkově
 kaple sv. Kříže
 Dolní Domaslavice
 koryto potoka Mazák
 kostel Všech svatých
 klauz Vlaské
 Horní Tošanovice
 švédská mohyla
 zvonička u Polků
 Šmiřákův mlýn
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Myslík
 fojtství
 Morávka
 Horní Soběšovice
 Kozlovice
 Dolní Soběšovice
 Hnojník
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Žermanický lom
 Šance
 zvonička Měrkovice
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 šance na Obidové
 roubený dům č.p. 5
 kaple sv. Floriána
 Pitrov
 kostel sv. Mikuláše
 šance Řečice
 Čeladná
 větrný mlýn
 Třanovice
 Rychaltice
 Panský pivovar
 Paskov
 Horní Bludovice
 Řepiště
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Hubertova chata
 socha sv. Floriána
 Prostřední Bludovice
 Střítež
 kostel sv. Michala
 Leopoldova chata
 dvůr Antonínov
 klauz Kyčerov
 Brušperk
 Vělopolí
 kostel sv. Jiří
 Vratimov
 kostel Božího Těla
 socha Boha Otce
 kostel sv. Markéty
 Těrlicko
 Hradiště
 Jaškovská krčma
 Travertinová kaskáda
 Vratimov
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Neptunova kašna
 Horní Žukov
 Greiffka
 Čertův stůl
 Kostelec
 Bílý Kříž
 kostel sv. Vavřince
 zvonička
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Stanislavice
 Stará Bělá
Základní informace místa
ID místa: 1714
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama