Archeologicky ne zcela jistě potvrzená lokalita tvrziště na hraně bývalé říční terasy řeky Ostravice. Lokalita byla v minulosti výrazně deformována výstavbou výkrmny vepřů a kanalizací. Drobný soubor archeologického materiálu spadá do 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na lokalitu DSO Hlíny od severu
lokalita sama je zalesněný svah nad cestou
© Jan P. Štěpánek 09/2006
V malé obci Hodoňovice, nacházející se při moravsko – slezské zemské hranici, řece Ostravici, je všeobecně předpokládána existence drobné středověké fortifikace, která by střežila z moravské strany tuto hranici. Naproti, na slezské straně tuto funkci vykonávala tvrz v Bašce či hrádek v Janovicích. Dlouhou dobu se však netušilo, kde se na území Hodoňovic toto středověké sídlo mohlo nacházet. Ani dnes není jistě existence tohoto sídla prokázána. Toto drobné středověké opevnění snad stálo v trati Hodoňovice – Hlíny. Právě zde byly v jednom úseku zaznamenány možné stopy po zaniklé středověké fortifikaci. Předpokládané místo tohoto DSO bylo lokalizováno na hraně říční terasy řeky Ostravice. Místo se nachází nad křižovatkou místní komunikace z Kunčiček u Bašky do Hodoňovic se silnicí k velkovýkrmně vepřů na horní hraně bývalé říční terasy řeky Ostravice. Lokalitu patrně částečně deformovala zmíněná výkrmna vepřů, která jí ohraničuje na západní straně. Jižní a jihovýchodní hranici vytváří cesta svahemk vepřínu. Pouze na východní a severní straně je lokalita snad neporušena a ohraničují jí přirozené svahy. Na existenci samotné tvrze upomíná, kromě několika málo nalezených kusů keramiky spadajících do 14. století, snad jen rovná plošina ohraničená na východě a severu zmíněnými svahy. Přibližně ve středu východní hrany je do lokality vytvořen krátký hlubší zářez, jenž je některými lidmi považován za možný pozůstatek příkopu. Severní hrana je deformována možnou kanalizací, jež tudy vede. Zde se nachází i kopcovitý, úzký výběžek nejasného původu, za nímž probíhá menší příkop, který však nemusí mít historický základ. ch do průběhu 14. století. Terén části lokality byl bohužel v minulých létech částečně využit jako skládka, což situaci pro další výzkum celkově komplikuje. Na konci připomínám, že lokalita není doposud stoprocentně prokázána a její lokaci je brát s velkou rezervou.
Jan P. Štěpánek, 14.5. 2006
historie

Historie Hodoňovic

Vesnice Hodoňovice vznikla nejspíše již ve 14. století kolonizační činností na neosídlené půdě místeckého léna, které patřilo olomouckému biskupství. První písemná zmínka o této osadě je pod názvem Quittendorf a pochází z roku 1388. V roce 1395 se zaznamenává v knize udělených lén olomouckého biskupství latinská formulace: Hanco Friedlant má městečko Místek(Friedberg) a lesy příslušné k tomuto městečku, které se nazývají Místecké lesy (Friedberger Walde). Dále má ves Sviadnov (Swensir). Též má pustou ves Swerwemsdorf (na katastru dnešní obce Sviadnov). Dále má pustou ves Hodoňovice (Quittendorf). Dále má Frýdlant (Friedlant)…“ Listina z 16. února 1402, stvrzující prodej místeckého léna těšínským knížatům, uvádí mimo jiné osadu Quitenow. Osada pravděpodobně nedlouho po svém založení zpustla – buď dočasně zanikla za místních válek nebo utrpěla takové škody, že její hospodářství přestalo prosperovat a obyvatelé byli nuceni ji opustit.…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, Alpress, Frýdek-Místek 2006), 14.5. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Husův dům
 kaple Panny Marie
 roubená zvonička
 Baška
 boží muka
 Kaple skalická
 boží muka
 vodní nádrž Baška
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Mauritia
 Eltzerova přádelna
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Josefa
 vodní dílo Olešná
 kaple sv. Otýlie
 Janovice
 Neumannova přádelna
 radnice Místek
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 Neumannova vila
 židovský hřbitov
 Rechle
 Málkovice
 Munkovice
 Jamnice
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Zoopark
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jošta
 Štandl
 Skalice
 Dobrá
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Wolfínský palác
 radnice Frýdek
 Frýdek
 Bezručova kaple
 Koloredovský most
 Skalický lom
 městské hradby
 Lubno
 Frýdecká synagoga
 kaple na Kamenci
 vodní mlýn
 hamr č. VII
 Frýdberk
 kaple Za humny
 radnice
 lesní zámeček
 kostel sv. Jiří
 fojtství
 Frýdecká šibenice
 Panorama u Chlebovic
 Frýdlant
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Nová Ves
 kaple Panny Marie
 Vašendův kříž
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 zvonička
 Lískovec u Frýdku
 kaple sv. Kříže
 Bruzovice
 Šmiřákův mlýn
 Myslík
 švédská mohyla
 Adámkova vila
 větrný mlýnek
 Kozlovice
 fojtství
 Raškovice
 vodopády Satiny
 kostel sv. Stanislava
 Hukvaldy
 U Veličků
 Hukvaldská obora
 Kocurovice
 Hukvaldy
 Hamerská kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Dobratice
 kaple sv. Floriána
 Rychaltice
 zvonička Měrkovice
 Horní Domaslavice
 větrný mlýn
 Pražmo
 Lom - Mořské oko
 Travné, Travný
 dvůr Antonínov
 Panský pivovar
 Dolní Domaslavice
 Paskov
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Floriána
 kříž na Vidíkově
 Řepiště
 Ondrášovy díry
 Brušperk
 kostel sv. Jiří
 socha Boha Otce
 Horní Soběšovice
 Dolní Tošanovice
 Dolní Soběšovice
 Mohelnický vodopád
 Prochaskova vila
 roubený dům č.p. 5
 Gabrielina chata
 Žermanický lom
 Vratimov
 Horní Tošanovice
 zvonice
 Skácelův kříž
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Kateřinice
 evangelický kostel
 Hájovský dvůr
 Vratimov
 koryto potoka Mazák
 Pitrov
 kostel Všech svatých
 Trnávka
 Horní Bludovice
 Travertinová kaskáda
 Prostřední Bludovice
 klauz Vlaské
 Čeladná
 zvonička u Polků
 Hnojník
 Neptunova kašna
 mlýn Strážka
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 radnice
 kostel sv. Martina
 Morávka
 Dolní Bludovice
 Třanovice
 evangelický kostel
 Maxmiliánův dvůr
 Leopoldova chata
 Šance
 Bezručova vyhlídka
 Raškův kámen
 vila Machů
 Kotulova dřevěnka
 kostel sv. Kateřiny
 Husova lípa
 Šostýn
 šance Řečice
 Těrlicko
 Stará Bělá
 Jaškovská krčma
 Ringhofferova vila
 Stará Bělá
 kostel sv. Trojice
 Kubartova kaple
 Hradiště
 šance na Obidové
 Petřvald
 Životice
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Polanská niva
 Stanislavice
Základní informace místa
ID místa: 3003
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama