Bronzovou sochu spisovatelky Karolíny Světlé (vlastním jménem Johanny Mužákové) pro rodnou obec jejího manžela prof. Petra Mužáka zhotovil r. 1931 hořický sochař Josef Bílek (1896-1978). Je umístěna ve Světlé pod Ještědem v parčíku proti vchodu do místního kostela sv. Mikuláše.
Hlavní obrázek místa
socha K. Světlé
© Filip W. Schieke 08/2021
Obec Světlá pod Ještědem leží na západním svahu Ještědského hřbetu a spolu se sedmi osadami má téměř tisíc obyvatel. Prochází jí silnice III. třídy z Liberce, která přechází hřeben na sedle Výpřež a pak serpentinami klesá do Světlé. Socha Karolíny Světlé se nachází v malém parčíku severně od vstupu do místního kostela sv. Mikuláše.
Jiří Špaček, 4.3. 2022
historie

Sochu Karolíny Světlé (1830-1899) vytvořil akademický sochař Josef Bílek (1896-1978) z Hořic. Představuje sedící spisovatelku držící v pravé ruce knihu. Ke slavnostnímu odhalení sochy došlo 12. července 1931 a zúčastnilo se ho přes 5 000 lidí. Za 2. světové války měla být bronzová socha přetavena na válečný materiál. Vypráví se, že ji proto během jedné noci stavitel Říha z Českého Dubu s několika dalšími spolupracovníky odstranil a ukrýval na faře v seně a potom na šrotišti v Liberci. Socha byla znovu odhalena 13. května 1945. Karolína Světlá pobývala v obci, která byla rodištěm jejího manžela, prof. Petra Mužáka (1821-1892) v letech 1853-1865 a čerpala tu inspiraci pro svou literární tvorbu.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Světlá pod Ještědem

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Skalákovna
 Ještěd
 mohyla letců
 kostel sv. Bonifáce
 Rašovka
 kostel sv. Víta
 Čertova zeď
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Chrastná
 Solvayův lom
 Karlovské bučiny
 Krkavčí skály
 kaple sv. Kryštofa
 Šolcův dům
 kostel sv. Kryštofa
 kaple Piety
 dům U Dvou sfing
 kostel sv. Kříže
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 nová radnice
 Liberec
 Hamrštejn
 synagoga
 Haléřova tvrz
 Císařský kámen
 vodní nádrž Harcov
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Severočeské muzeum
 fara
 Děvín
 mariánský sloup
 Lidové sady
 Hamerský Špičák
 ZOO Liberec
 Stříbrník
 smírčí kříž
 Křída
 Liberecká výšina
 socha Piety
 Nový Děvín
 Stohánek
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 radnice
 Raimund
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Arthurův hrad
 Sychrov
 Jezdec
 kostel sv. Pankráce
 kostel sv. Mikuláše
 městské divadlo
 sokolovna
 hlavní pošta
 fara
 Albrechtice
 kostel sv. Anny
 Petřín
 Vartenberk
 stará radnice
 kostel sv. Zikmunda
 nová radnice
 poustevna
 vodní nádrž Fojtka
 Bílé kameny
 Neysseburg
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Jakuba
 Hašlerova chata
 kostel sv. Mikuláše
 galerie Belveder
 Kopanina
 Trniště
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Frýdštejn
 Královka
 Melzerův pomník
 Bartošova pec
 Šlapka
 Bredovský letohrádek
 Lemberk
 kaple sv. Václava
 Malý Rohozec
 Drábovna
 Vranov-Pantheon
 Grabštejn
 hřbitovní kaple
 Nová Louka
 Boučkův statek
 Dolánky
 Hrubý Rohozec
 Winterstein
 Zbirohy
 Dlaskův statek
 Kristiánov
 synagoga
 Muzeum Českého ráje
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 městská spořitelna
 radnice
 židovský hřbitov
 Karlsfried
 Kuřívody
 Holubník
Základní informace místa
ID místa: 16288
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama