
Dnešní frýdecký zámek byl kdysi zeměpanským hradem, který založila těšínská knížata v polovině 14. století k ochraně zemské hranice s Moravou a obchodní cesty. Chránil i městečko Frýdek, které vznikalo. Počátky hradu a jeho podoba jsou zatím obestřeny tajemstvím. Hrad měl zřejmě patrovou budovu paláce s branou a padacím mostem přes pět metrů hluboký příkop, který vedl podél hradby okolo celého hradu. Hradba obíhala dnešní vnitřní obvod druhého nádvoří. Uvnitř byly různé dřevěné hospodářské budovy. V pohusitském období byla k původní o patro zvýšené budově dostavěna krátká jednopatrová křídla včetně dnešního Rytířského sálu, spojení pater obstarával přístavek schodiště (dnešní vedlejší). Výrazně byla vylepšena obrana – přistavěna vysunutá, asi věžová, brána (dnešní pokladna) a linie pozdně gotických opevnění. Za Pernštejnů byla v 16. století dostavěna východní, západní a jižní renesanční křídla. V jižním křídle… číst dále
V dávných dobách pevný knížecí frýdecký hrad a město přitahovaly celou řadu nájezdníků a dobyvatelů. Jednou vpadly z Uher do pobeskydské roviny nepřátelské hordy a zakrátko oblehly i frýdecký hrad. Živá duše do něho i z něho nemohla ven. Když selhaly všechny útoky proti nedobytnému hradu, nepřátelé zkusili frýdecké dlouhodobým obléháním vyhladovět. O vodu neměla hradní posádka nouzi, ale potraviny zakrátko docházely. Když už neměli co jíst, uchýlili se ke lsti. Na jeden den uzavřeli s obléhateli příměří, protože jeden z obránců bude mít v hradní kapli svatbu. Celý den se z hradu ozývaly hudba a zpěv, "svatebčané" hladem skoro padali a v podvečer shodili s hradeb dolů uloveného srnce, čerstvě zabitého posledního kozla, staženého z kůže a posypaného srnčími chlupy. Útočníci uvěřili, že na hrad vedou tajné chodby, kterými jsou přinášeny čerstvé zásoby na hrad a odtáhli z kraje pryč. Na paměť… číst dále
Stálé expozice Muzea Beskyd: Zámecký okruh – prohlídková trasa zámeckými interiéry Beskydy – příroda a lidé – stálá společensko-vědní a přírodovědná expozice Frýdek a Místek – expozice o historii Frýdku a Místku Frýdek – Mariánské poutní místo Památník Óndry Łysohorského Vstupné: Zámecký okruh; Beskydy - příroda a lidé: dospělí 40 Kč; studenti, děti 20 Kč; děti do 6 let zdarma. Rodinné vstupné (2 dospělí 2 děti) 100 Kč Výstavy: dospělí 20 Kč; studenti, děti 10 Kč; děti do 6 let zdarma Prodej vstupenek končí 30 minut před zavírací dobou! Zámecký okruh lze navštívit každou celou hodinu (kromě 12.00), Beskydy - příroda a lidé v 15. minutě každé hodiny (kromě 12.15). Děti školou povinné mají během školního roku vstup do expozic a výstav za 5 Kč, muzejní lekce stojí 8 Kč (včetně vstupného). V zámeckém areálu na prvním nádvoří je také odbornou literaturou bohatě vybavená Studijní knihovna. Otevírací doba knihovny: pondělí, úterý, pátek… číst dále
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:
Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.
Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.
Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.