Třanovice jsou prasídlem rodu Pelhřimů z Třánkovic. Není známo, kým byl zámek založen. Je zachycen na mapách, avšak mezi léty 1836 až 1907 zanikl. Zachoval se pouze hospodářský dvůr s panskou správní budovou, která byla na sklonku roku 2005 zbořena.
Hlavní obrázek místa
Stodola, jediný zachovalý původní objekt dvora
© Jan P. Štěpánek 10/2005
Třanovický zámek již nestojí bezmála 150 let, avšak milovníci historie mohou jeho stopy a duch nalézt v obci ještě i dnes. Zámek se nacházel v areálu bývalého panského dvora, pozdějšího státního statku, který se v takřka neporušené podobě zachoval až do začátku 90. let 20. století. Ke dvoru je nejsnadnější se dostat, pokud na křižovatce hlavní silnice Frýdek – Těšín v centru obce odbočíte k severu. Minete místní kostel z režného zdiva, samoobsluhu, několik bytovek a nyní již po pravé ruce máte budovy bývalého panského dvora. Jediný to pozůstatek na bývalou slávu třanovického zámeckého sídla. Správně bych měl napsat stávaly budovy panského dvora. Díky necitlivosti a velkému nedostatku pokory před výtvory našich předků, nechal na podzim roku 2005 vlastník objektu zbořit poslední výraznou dominantu dvora – správcovskou budovu s průjezdem do dvora. Historií dýchající přízemní budova s mansardovou střechou a průjezdem neseným na nádvorní straně dvěma sloupy, musela ustoupit požadavkům dnešní doby. Na místě dvora již od konce 90. let 20. století vzniká nové „Podnikatelské centrum“. Zprvu pohltilo jen severní část dvora, kde byly jen hospodářské budovy. Rokem 2005 a zbořením celé západní fronty s nejcennější budovou správce panství, tak dá se říci bývalý zámecký dvůr zaniká. Při demolici správcovské budovy se ukázaly jak mohutné základové zdi stavby, tak kamenné klenuté sklepy. To vše je však minulostí. Do současnosti se ze dvora zachovala jen velká stodola na jihovýchodě bývalého areálu. Kde se však nacházel onen na úvod zmiňovaný zámek? Třanovický zámek se původně nacházel zhruba uprostřed areálu bývalého panského dvora, jak také ukazují staré indikační skici a mapy stabilního katastru z roku 1836. Tento starý zámek obdélného půdorysu zřejmě stával v místech bývalé gotické tvrze. Ten byl někdy ve 2. polovině 19. století zbourán a zmizel beze stopy. Nedaleko, mimo areál dvora,…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 14.7. 2006
historie

Historie třanovického panství

Horní a Dolní Třanovice v etapě vrcholného feudalismu tvořily jedinou vesnici. Ve starším období se ves jmenovala Třankovice. Původní Třanovice představovaly středně rozsáhlou ves asi s 15-20 franckými lány zemědělské půdy, tj. zhruba asi 400 – 500 ha. Ves vznikla patrně ve 14. století, nejdříve zřejmě po roce 1305 a byla sídlem rodu, který se podle ní označoval jako Pelhřimové z Třankovic. Pelhřimové z Třankovic se později rozšířili po celém Těšínsku, mimo jiné vlastnili příslušníci tohoto rodu také statky Hnojník, Ropici, Dolní Soběšovice, Šumbark, Horní Bludovice, Koňákov, Domaslavice a jiná drobnější zboží na Těšínsku. Po roce 1450 Třanovice na dlouhou dobu z historie mizí. Znovu se s nimi setkáváme až k roku 1533. Tehdy byly prodány Kašparu Tlukovi z Tošanovic. Rod Pelhřimů z Třánkovic, ačkoliv se po Třanovicích stále psal, ves již nevlastnil. Roku 1745 koupil Třanovice za 10 000 zlatých Jiří Beess z Chrostiny.…  číst dále

Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), Jan P. Štěpánek, 14.7. 2006

Půdorys místa

Vyznačení zámku a dvora z mapy stabilního kaatstru z 30. let 19. století do současné KN mapy dle J. P. Štěpánka, fialově jsou vyznačeny stávající budovy v rámci dvora + Kapplova vila (v jižní části). Červeně je vyznačen obvod budov dvora a zámku uprostřed dle mapy ze 30. let 19. století
© Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Hradiště
 Horní Tošanovice
 Horní Žukov
 Hnojník
 Vělopolí
 Dolní Tošanovice
 kostel sv. Michala
 kříž na Vidíkově
 Střítež
 Lom - Mořské oko
 Dolní Domaslavice
 Horní Domaslavice
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Horní Soběšovice
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Stanislavice
 Pitrov
 Kocurovice
 Ropice
 evangelický kostel
 Dobratice
 Žermanický lom
 Dolní Soběšovice
 Chotěbuz
 evangelický kostel
 Prochaskova vila
 větrný mlýnek
 kostel Božího Těla
 Brandýs
 Životice
 Městská střelnice
 synagoga
 Konská
 Horní Bludovice
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 městské hradby
 Těšín
 studna tří bratří
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Kříže
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 Kotulova dřevěnka
 Rybí dům
 Podobora
 kostel sv. Jiří
 zvonička
 Dobrá
 Horní Suchá
 Stonava
 Bruzovice
 kostel sv. Martina
 Třinec
 Skalice
 vodní mlýn
 Skalický lom
 Dolní Líštná
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Prostřední Suchá
 Raškovice
 Stonava
 lesní zámeček
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 kostel Všech svatých
 Frýdecká šibenice
 Dolní Suchá
 židovský hřbitov
 Pražmo
 kaple Na Skotni
 boží muka na Husinci
 kostel sv. Josefa
 Neumannova vila
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jošta
 Rechle
 Málkovice
 Kaple skalická
 Jamnice
 zvonička Pod Krásnou
 radnice Frýdek
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Josefa
 stará radnice
 Wolfínský palác
 Janovice
 městské hradby
 zvonička u Polků
 Husův dům
 Solca
 Šenov
 Zoopark
 Frýdek
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Travné, Travný
 Baška
 Karviná - Doly
 Frýdecká synagoga
 kaple Při šefru
 Koloredovský most
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 Eltzerova přádelna
 boží muka
 Lískovec u Frýdku
 Měšťanský pivovar
 kaple sv. Anny
 Vendryně
 radnice Místek
 Podkostelní mlýn
 Bezručova kaple
 Karpentná
 kostel Všech svatých
 roubená zvonička
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Morávka
 Ráj
 Hodoňovice
 Janečkův mlýn
 kaple sv. Floriána
 Vendryně - vápenka
 kaple Panny Marie
 Bartovice
 evangelický kostel
 Orlová
 Lubno
 kaple na Kamenci
 kostel Všech svatých
 hamr č. VII
 radnice
 Hrádek nad Olší
 Radvanice
 Nová Ves
 Radvanický pivovar
 Harcovský most
 Alsternova vila
 boží muka - sv. Anna
 Hrádek nad Olší
 Frýdlant
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 důl Michal
 ZOO Ostrava
Základní informace místa
ID místa: 3844
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama