Římskokatolický kostel z l.1788–89. Vystavěn v tzv. pololidovém slohu připomínajícím baroko. Od r.1999 kulturní památkou ČR. Část zařízení pochází ze zrušeného kláštera ve Fulneku. Nadoltářní obraz od B. Herberta z r.1706.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí kostela od severu
© Jan P. Štěpánek 06/2007
Beskydská obec Ostravice, nacházející se 6 km jjv. od centra Frýdlantu nad Ostravicí, v údolí řeky Ostravice, na jejím levém moravském břehu, nemá mnoho významných a výrazných historických památek. Známá a vyhledávaná je především jako rekreační centrum a východisko mnoha turistických tras, kupříkladu na Lysou horu (1324 m). Nejvýznamnější historickou památkou je římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice. Nachází se v severní části obce, těsně při hlavní silnici. Na prostranství před kostelem můžeme vidět instalovaný bludný balvan, který je svědectvím postupu skandinávského ledovce údolím řeky Ostravice. Kostel je otevřený jen v době Mše Svaté, nicméně během dne bývá otevřena alespoň předsíň pod vstupní věží, odkud lze přes mříž obdivovat nádherný interiér stavby.
Jan P. Štěpánek, 13.6. 2007
popis

Kostel tvoří jednolodní obdélná stavba s mírně ustoupeným polygonálním presbyteriem a k němu přiléhající obdélnou sakristií na jihozápadě. Loď kostela a presbytář prosvětlují vysoká půlkruhově zakončená okna ve špaletách. Severnímu vstupnímu průčelí dominuje kostelní věž zakončená cibulovitou bání, nevystupující z půdorysu obdélného kostela. Cennému interiéru vévodí hlavní oltář, křtitelnice a další zařízení, které sem bylo dovezeno ze zrušeného klášterního kostela Augustinů Eramitů ve Fulneku. Velmi cenný je také nadoltářní obraz od moravského barokního malíře Bohumíra Herberta z roku 1706 a renovovaný fulneckým malířem Jiřím Frammelem v roce 1784. Kostelní varhany pocházejí z roku 1901 z dílny firmy Riegr Krnov. Kostel má renovované nástropní fresky.

Jan P. Štěpánek s využitím info textu u místa, 13.6. 2007

historie

Římskokatolický farní kostel ve vesnici Ostravice pochází z letech 1788 – 89. Byl postaven v tzv. pololidovém slohu připomínajícím baroko. Prvním kaplanem nově zřízené ostravické farnosti byl ustanoven od roku 1791 Fabián Malata. V roce 1999 byl římskokatolický kostel na Ostravici vyhlášen kulturní památkou České republiky jako příklad venkovské církevní architektury konce 18. století.

Jan P. Štěpánek s využitím info textu u místa, 13.6. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Hamerská kaple
 U Veličků
 koryto potoka Mazák
 Ondrášovy díry
 vodopády Satiny
 Gabrielina chata
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Šance
 Frýdlant
 Čeladná
 šance Řečice
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Hubertova chata
 klauz Kyčerov
 Leopoldova chata
 Mohelnický vodopád
 kříž na Hutích
 kostel sv. Josefa
 Greiffka
 Čertův stůl
 Janovice
 Travné, Travný
 roubený dům č.p. 5
 šance na Obidové
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 Vašendův kříž
 hrable Červík
 kaple Panny Marie
 Pražmo
 klaus Panský
 kaple Panny Marie
 Baška
 klauz Vlaské
 Blato klaus – Mohyla
 kaple u Adámkovy vily
 Mořské oko
 fojtství
 Adámkova vila
 Raškovice
 kaple Při šefru
 Hodoňovice
 Zvonička Pustevny
 kostel sv. Václava
 kaple na Horním Konci
 Husův dům
 Kaple skalická
 kaple Za humny
 Skalický lom
 švédská mohyla
 zvonička
 vodní nádrž Baška
 Cyrilka
 vodní mlýn
 kaple sv. Mauritia
 Šmiřákův mlýn
 Hartisov
 Skalice
 zvonice
 Kozlovice
 Morávka
 socha Radegasta
 kostel sv. Martina
 kaple na dolním konci
 Myslík
 roubená zvonička
 zvonička u Polků
 Lučovecký klauz
 boží muka
 radnice
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple na Horním konci
 Bílý Kříž
 Šorštýn
 zvonička Měrkovice
 kostel sv. Bedřicha
 zvonička
 Baranská skála
 Bílá
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Josefa
 vodní dílo Olešná
 Dobrá
 Hukvaldská obora
 Eltzerova přádelna
 Hukvaldy
 Travertinová kaskáda
 Panorama u Chlebovic
 větrný mlýnek
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 mlýn Strážka
 fojtství
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 židovský hřbitov
 radnice Místek
 Čurabský klauz
 Bedřichův klaus
 Neumannova vila
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 kostel Všech svatých
 Rechle
 Málkovice
 Jamnice
 Dobratice
 Štandl
 Munkovice
 Prochaskova vila
 kaple sv. Anny
 Zoopark
 kostel sv. Jošta
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 větrný mlýn
 Frýdberk
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Rychaltice
 kříž na Hluchance
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Skácelův kříž
 Hájovský dvůr
 kostel sv. Josefa
 Kateřinice
 Hnojník
 Trnávka
Základní informace místa
ID místa: 5349
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama