Pískovcové skalní útvary na západních svazích Lysé hory, na hraně mazáckého kotle. Významná přírodní památka centrální části Moravskoslezských Beskyd. Slouží jako příležitostná horolezecká cvičná stěna. Při skalách chata Tatranka.
Hlavní obrázek místa
skály Horní Mazák
© Jan P. Štěpánek 07/2006
Významnou přírodní památkou Moravskoslezských Beskyd, respektive jejich centrální části, jsou tzv. Horní mazácké skály ve výšce asi 700 m.n.m. Jedná se o skalní útvar tvořený pískovcem, v k.ú. Ostravice II, přibližně v polovině cesty z Ostravice na Lysou horu, na hraně svahů kotle Mazáckého potoka. Spolu s níže položenými Dolními mazáckými skalami tvoří nejznámější skalní útvary této části Beskyd. V okolí skal se nachází např. PR Mazák, PR Mazácký Grúnik či samotný vrchol Lysé hory. Skály samotné jsou hojně využívány horolezci jako cvičná stěna. Při skalách se nachází v bizardní poloze drobná chata zvaná Tatranka, která je jakoby nalepená na skály a svah kotle. Chata je ve správě Sokolu Staré Město u Frýdku. Veřejnosti není přístupná.
Jan P. Štěpánek, 23.12. 2007
popis

přístup k Horním mazáckým skalám

Nejlepší přístup k Horním Mazáckým skalám je z obce Ostravice, od vlakového nádraží, kam je možno dostat se jednoduše z Frýdlantu nad Ostravicí. Červená tur. značka nás povede od nádraží, po asfaltové silnici přes řeku Ostravici, údolím potoka Sepetný. Po cca 2 km doleva míjíme odbočku silnice k bývalému hotelu Montér a po dalších 100 m se nachází velké parkoviště s odbočkou k pensionu a koupališti Sluníčko. My pokračujeme dále rovně po červené značce, která sleduje lesní asfaltovou cestu. Ta stoupá dále údolím Sepetného potoka, až nás přivede po cca 2 km na rozcestí turistických značek zvané Butořanka. Nedlouho před tím končí asfaltový povrch. Na Butořance se potkává červená turistická značka s modrou, která sem přichází z rozcestí Mazák, dole v obci. Dále pokračuje směrem na Lysou horu pouze červená značka. Ta odbočuje z rozcestí prudce doleva, my se však musíme dát po neznačené lesní cestě mírně vpravo od ní, která sleduje…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 23.12. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Gabrielina chata
 Ondrášovy díry
 koryto potoka Mazák
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 U Veličků
 vodopády Satiny
 Šance
 Hamerská kaple
 šance Řečice
 Mohelnický vodopád
 šance na Obidové
 klauz Kyčerov
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 kříž na Hutích
 Travné, Travný
 Hubertova chata
 klauz Vlaské
 radnice
 kaple na Kamenci
 kostel sv. Jindřicha
 Čeladná
 Lubno
 hamr č. VII
 Frýdlant
 Pražmo
 kříž na Samčance
 hrable Červík
 Hartisov
 kostel sv. Josefa
 Morávka
 Raškovice
 Bílý Kříž
 Adámkova vila
 Leopoldova chata
 Janovice
 zvonička u Polků
 zvonička
 klaus Panský
 kostel Všech svatých
 Greiffka
 Šorštýn
 zvonička
 Čertův stůl
 Baranská skála
 kostel sv. Bedřicha
 kaple Panny Marie
 Skalický lom
 Blato klaus – Mohyla
 vodní mlýn
 Baška
 Bílá
 kaple Panny Marie
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Kaple skalická
 Skalice
 kaple na dolním konci
 kostel sv. Martina
 Hodoňovice
 Lučovecký klauz
 Husův dům
 vodní nádrž Baška
 roubený dům č.p. 5
 Čurabský klauz
 Vašendův kříž
 kaple na Horním konci
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 větrný mlýnek
 kaple na Horním Konci
 Cyrilka
 kaple sv. Mauritia
 fojtství
 roubená zvonička
 kaple Za humny
 Prochaskova vila
 kaple Panny Marie
 boží muka
 boží muka
 Dobratice
 švédská mohyla
 Dobrá
 Bedřichův klaus
 socha Radegasta
 Šmiřákův mlýn
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 kaple Na Skotni
 kříž na Hluchance
 kostel sv. Josefa
 Maxův klauz
 Kozlovice
 zvonice
 Myslík
 Eltzerova přádelna
 vodní dílo Olešná
 židovský hřbitov
 kaple sv. Otýlie
 kostel Všech svatých
 Neumannova přádelna
 zvonička Měrkovice
 Neumannova vila
 radnice Místek
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 Panorama u Chlebovic
 fojtství
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 Štandl
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 5802
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama