Bývalé železárny a hutě v Bašce. První hamr začíná pracovat r.1723 za Pražmů. V r.1806 za Habsburků postavena první vysoká pec. Po vybudování košicko-bohumínské dráhy klesá jejich význam. R.1909 výroba zaniká. Od r.1923 areál přebudován na cihelnu.
Hlavní obrázek místa
Areál někdejších arciknížecích železáren a hutí při silnici z Bašky do Frýdku
dnes areál cihelny
© Jan P. Štěpánek 04/2007

Železárny a hutě v Bašce

Baška – to jméno v předminulém století (19. stol.) znělo. Znělo díky zdejším slavným hutím a železárnám, které se proslavily v celé Rakousko – Uherské monarchii. Však na ně jejich majitelé, Habsburkové, byli patřičně hrdí. Ty doby jsou však dávno pryč. Hutě a železárny byly zrušeny takřka již před sto lety. I přesto můžeme dodnes nejen v Bašce, ale vůbec v celém regionu, především ve Frýdlantě, Čeladné, ale i Malenovicích, Ostravici a Starých Hamrech na železářskou minulost Pobeskydí narazit na každém kroku. V Bašce bývaly zpočátku železné hamry, ze kterých se později vyvinul rozlehlý železárenský a hutní podnik. Do dnešních dob se zachoval především centrální objekt železáren z režného zdiva s vysokým komínem a drobné bývalé provozní objekty kolem něj. Hlavní budovy a areál kolem nich dnes slouží jako soukromá cihelna. V přilehlých drobnějších budovách sídlí a provozují své živnosti menší firmy. Areál někdejších hutí a železáren se nachází na severním okraji Bašky a vede kolem něj pravoúhelnou zatáčkou silnice z Bašky do Starého Města a Frýdku. Naproti hlavním budovám, přes silnici, lze spatřit tři objekty patrových domů, které nechali majitelé hutí vystavět pro své zaměstnance. Objetky, ozdobené štíty a rizality dodnes nesou ducha neogotického 19. století. Dva z objektů jsou dodnes vybaveny původními okrasnými vstupními dřevěnými verandami. Nad vstupem do jednoho do objektů je dodnes pověšena cedulka „E.H. Albrecht. 1870“. Tento nápis upomíná na majitele železáren Arcivévodu (Erzherzog = E.H.) Albrechta. Objekt bývalých železáren, dnes cihelny, není volně přístupný. Pouze v provozní hodiny pro zákazníky cihelny.
Jan P. Štěpánek, 3.5. 2007
popis

Popis železáren a hutí v Bašce

Nejstarší hamry nestály na Bystrém potoku, ale byly napájeny asi 250 m dlouhým umělým náhonem. Přítok vody byl posílen dvěma umělými strouhami z řeky Ostravice (Werksgräben asi 7 km dlouhé) a dvěma jezy. V Bašce existovaly tři hamry. Vrchní, zvaný „Hildegarda Hammer“ měl dvě kladiva, jeden štrekhemer a jeden frišhamer a byl na spodní vodu. Druhý hamr, tzv. „Karl Hammer“ stál při cestě do Starého Města. Třetí, spodní hamr, zvaný „Joachim Hammer“ stál při železniční trati. Měl jen jedno kladivo a frišhamer. Byl poháněn spodní vodou a protože stál nedaleko řeky zanikl kolem roku 1880, kdy byl poškozen velkou vodou a zbourán. Pod tzv. štrekhamrem se ze železná hrouda vykula v ploštinua pod štrekhamrem se kuly již speciální polotovary. Nebo hotové výrobky. Poslední bašťanský hamr byl zrušen v roce 1905 a na jeho místě byla přestavěna turbína na el. proud. První vysoká pec na dřevěné uhlí z roku 1806 měla podobu jednoduchého…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle textů Mgr. Jaromíra Poláška a sborníku vydaného ke výročí 350 let železáren ve Frýdlantě (1618 - 1968), 3.5. 2007

Další texty popis
historie

Historie bašťanských železáren

Ačkoliv na moravské straně řeky Ostravice se zpracovávání beskydské železné rudy velmi slušně rozvíjelo a železárny ve Frýdlantě velmi slušně prosperovaly, na frýdecké, slezské, straně řeky dochází k založení prvního hamru až v roce 1638 na katastru Starých Hamrů. Podnět k jejich založení dal majitel frýdeckého panství hrabě Jiří z Oppersdorfu. Tento hamr je zároveň nejstarším na Těšínsku. Neměl však dlouhého trvání. Ruda se na Starých hamrech zpracovávala patrně jen do roku 1720 či 1723, kdy hamr zanikl. Největší a nejslavnější železárny na frýdeckém panství vznikly poloviny Bašce, která byla svou polohou takřka ideální zpracovávání železa. Blízká vodní síla v podobě řeky Ostravice, bohatství beskydských lesů na dřevo i výskyt železné rudy v nedalekých obcích, to vše byly příznivé podmínky pro vznik železáren. Roku 1723 je zmiňován první hamr s pecí. Ten byl založen již v pol. 17. století hrabětem Karlem Štěpánem Pražmou…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle textů Mgr. Jaromíra Poláška a sborníku vydaného ke výročí 350 let železáren ve Frýdlantě (1618 - 1968), 3.5. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Husův dům
 kostel sv. Václava
 Kaple skalická
 kaple Při šefru
 Baška
 kaple Panny Marie
 Hodoňovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 roubená zvonička
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Josefa
 Eltzerova přádelna
 Janovice
 kaple sv. Otýlie
 židovský hřbitov
 Neumannova přádelna
 Dobrá
 Neumannova vila
 Skalice
 kostel sv. Martina
 radnice Místek
 Málkovice
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 Skalický lom
 Rechle
 kaple sv. Mauritia
 kostel sv. Josefa
 Munkovice
 Jamnice
 vodní mlýn
 kostel sv. Jošta
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 Zoopark
 kaple sv. Anny
 Wolfínský palác
 radnice Frýdek
 stará radnice
 vodní dílo Olešná
 lesní zámeček
 Frýdek
 městské hradby
 Bezručova kaple
 Koloredovský most
 Frýdecká synagoga
 Štandl
 Frýdecká šibenice
 Lubno
 Frýdberk
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 zvonička
 radnice
 kaple Panny Marie
 kaple Za humny
 Bruzovice
 fojtství
 Lískovec u Frýdku
 Frýdlant
 Harcovský most
 Nová Ves
 Alsternova vila
 kaple sv. Kříže
 Panorama u Chlebovic
 větrný mlýnek
 Adámkova vila
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Raškovice
 kostel sv. Stanislava
 Vašendův kříž
 Kocurovice
 Dobratice
 Horní Domaslavice
 vodopády Satiny
 Lom - Mořské oko
 Dolní Domaslavice
 Myslík
 kříž na Vidíkově
 Šmiřákův mlýn
 švédská mohyla
 U Veličků
 Pražmo
 kaple sv. Floriána
 Travné, Travný
 Kozlovice
 ostravický hamr č. I
 Horní Soběšovice
 Dolní Tošanovice
 fojtství
 Dolní Soběšovice
 Hamerská kaple
 Panský pivovar
 Paskov
 Horní Tošanovice
 Hukvaldy
 Prochaskova vila
 Řepiště
 Žermanický lom
 kostel sv. Vavřince
 Hukvaldská obora
 socha sv. Floriána
 Hukvaldy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Maxmiliána
 evangelický kostel
 Ondrášovy díry
 dvůr Antonínov
 Rychaltice
 větrný mlýn
 zvonička Měrkovice
 Pitrov
 Brušperk
 Vratimov
 kostel sv. Jiří
 socha Boha Otce
 Horní Bludovice
 Gabrielina chata
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Vratimov
 Prostřední Bludovice
 Hnojník
 koryto potoka Mazák
 roubený dům č.p. 5
 Třanovice
 zvonička u Polků
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 Skácelův kříž
 Kateřinice
 zvonice
 evangelický kostel
 Morávka
 Hájovský dvůr
 Trnávka
 Těrlicko
 Kotulova dřevěnka
 Jaškovská krčma
 kostel Všech svatých
 PR Bučací potok
 kostel sv. Trojice
 Šenov
 fara
 školní budova
 Travertinová kaskáda
 Hradiště
 Čeladná
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Vělopolí
 Životice
 Neptunova kašna
 mlýn Strážka
 mariánský sloup
 Stará Bělá
 kostel sv. Martina
 Kostelec
 šance na Obidové
 radnice
 Stará Bělá
 Horní Žukov
 jedle v Řečici
 kostel sv. Vavřince
 Kubartova kaple
 Stanislavice
 Polanská niva
 Chotěbuz
Základní informace místa
ID místa: 4041
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 3.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama