Bývalé železárny a hutě v Bašce. První hamr začíná pracovat r.1723 za Pražmů. V r.1806 za Habsburků postavena první vysoká pec. Po vybudování košicko-bohumínské dráhy klesá jejich význam. R.1909 výroba zaniká. Od r.1923 areál přebudován na cihelnu.
Hlavní obrázek místa
Areál někdejších arciknížecích železáren a hutí při silnici z Bašky do Frýdku
dnes areál cihelny
© Jan P. Štěpánek 04/2007

Železárny a hutě v Bašce

Baška – to jméno v předminulém století (19. stol.) znělo. Znělo díky zdejším slavným hutím a železárnám, které se proslavily v celé Rakousko – Uherské monarchii. Však na ně jejich majitelé, Habsburkové, byli patřičně hrdí. Ty doby jsou však dávno pryč. Hutě a železárny byly zrušeny takřka již před sto lety. I přesto můžeme dodnes nejen v Bašce, ale vůbec v celém regionu, především ve Frýdlantě, Čeladné, ale i Malenovicích, Ostravici a Starých Hamrech na železářskou minulost Pobeskydí narazit na každém kroku. V Bašce bývaly zpočátku železné hamry, ze kterých se později vyvinul rozlehlý železárenský a hutní podnik. Do dnešních dob se zachoval především centrální objekt železáren z režného zdiva s vysokým komínem a drobné bývalé provozní objekty kolem něj. Hlavní budovy a areál kolem nich dnes slouží jako soukromá cihelna. V přilehlých drobnějších budovách sídlí a provozují své živnosti menší firmy. Areál někdejších hutí a železáren se nachází na severním okraji Bašky a vede kolem něj pravoúhelnou zatáčkou silnice z Bašky do Starého Města a Frýdku. Naproti hlavním budovám, přes silnici, lze spatřit tři objekty patrových domů, které nechali majitelé hutí vystavět pro své zaměstnance. Objetky, ozdobené štíty a rizality dodnes nesou ducha neogotického 19. století. Dva z objektů jsou dodnes vybaveny původními okrasnými vstupními dřevěnými verandami. Nad vstupem do jednoho do objektů je dodnes pověšena cedulka „E.H. Albrecht. 1870“. Tento nápis upomíná na majitele železáren Arcivévodu (Erzherzog = E.H.) Albrechta. Objekt bývalých železáren, dnes cihelny, není volně přístupný. Pouze v provozní hodiny pro zákazníky cihelny.
Jan P. Štěpánek, 3.5. 2007
popis

Popis železáren a hutí v Bašce

Nejstarší hamry nestály na Bystrém potoku, ale byly napájeny asi 250 m dlouhým umělým náhonem. Přítok vody byl posílen dvěma umělými strouhami z řeky Ostravice (Werksgräben asi 7 km dlouhé) a dvěma jezy. V Bašce existovaly tři hamry. Vrchní, zvaný „Hildegarda Hammer“ měl dvě kladiva, jeden štrekhemer a jeden frišhamer a byl na spodní vodu. Druhý hamr, tzv. „Karl Hammer“ stál při cestě do Starého Města. Třetí, spodní hamr, zvaný „Joachim Hammer“ stál při železniční trati. Měl jen jedno kladivo a frišhamer. Byl poháněn spodní vodou a protože stál nedaleko řeky zanikl kolem roku 1880, kdy byl poškozen velkou vodou a zbourán. Pod tzv. štrekhamrem se ze železná hrouda vykula v ploštinua pod štrekhamrem se kuly již speciální polotovary. Nebo hotové výrobky. Poslední bašťanský hamr byl zrušen v roce 1905 a na jeho místě byla přestavěna turbína na el. proud. První vysoká pec na dřevěné uhlí z roku 1806 měla podobu jednoduchého…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle textů Mgr. Jaromíra Poláška a sborníku vydaného ke výročí 350 let železáren ve Frýdlantě (1618 - 1968), 3.5. 2007

Další texty popis
historie

Historie bašťanských železáren

Ačkoliv na moravské straně řeky Ostravice se zpracovávání beskydské železné rudy velmi slušně rozvíjelo a železárny ve Frýdlantě velmi slušně prosperovaly, na frýdecké, slezské, straně řeky dochází k založení prvního hamru až v roce 1638 na katastru Starých Hamrů. Podnět k jejich založení dal majitel frýdeckého panství hrabě Jiří z Oppersdorfu. Tento hamr je zároveň nejstarším na Těšínsku. Neměl však dlouhého trvání. Ruda se na Starých hamrech zpracovávala patrně jen do roku 1720 či 1723, kdy hamr zanikl. Největší a nejslavnější železárny na frýdeckém panství vznikly poloviny Bašce, která byla svou polohou takřka ideální zpracovávání železa. Blízká vodní síla v podobě řeky Ostravice, bohatství beskydských lesů na dřevo i výskyt železné rudy v nedalekých obcích, to vše byly příznivé podmínky pro vznik železáren. Roku 1723 je zmiňován první hamr s pecí. Ten byl založen již v pol. 17. století hrabětem Karlem Štěpánem Pražmou…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle textů Mgr. Jaromíra Poláška a sborníku vydaného ke výročí 350 let železáren ve Frýdlantě (1618 - 1968), 3.5. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Husův dům
 kostel sv. Václava
 Kaple skalická
 kaple Při šefru
 Baška
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hodoňovice
 roubená zvonička
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Josefa
 Eltzerova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 Janovice
 židovský hřbitov
 Neumannova přádelna
 Neumannova vila
 Skalice
 Dobrá
 kostel sv. Martina
 Málkovice
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 Skalický lom
 radnice Místek
 Rechle
 kaple sv. Mauritia
 Munkovice
 Jamnice
 kostel sv. Josefa
 vodní mlýn
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jošta
 Zoopark
 kaple sv. Anny
 stará radnice
 vodní dílo Olešná
 Wolfínský palác
 radnice Frýdek
 Frýdek
 lesní zámeček
 městské hradby
 Bezručova kaple
 Koloredovský most
 Frýdecká synagoga
 Frýdecká šibenice
 Štandl
 Lubno
 kaple na Kamenci
 Frýdberk
 hamr č. VII
 zvonička
 radnice
 kaple Panny Marie
 kaple Za humny
 Bruzovice
 fojtství
 Lískovec u Frýdku
 Harcovský most
 Frýdlant
 Nová Ves
 Alsternova vila
 kaple sv. Kříže
 Panorama u Chlebovic
 větrný mlýnek
 Adámkova vila
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Raškovice
 kostel sv. Stanislava
 Vašendův kříž
 Kocurovice
 Dobratice
 Horní Domaslavice
 vodopády Satiny
 Lom - Mořské oko
 Dolní Domaslavice
 kříž na Vidíkově
 Šmiřákův mlýn
 Myslík
 U Veličků
 Pražmo
 švédská mohyla
 kaple sv. Floriána
 ostravický hamr č. I
 Travné, Travný
 Kozlovice
 Horní Soběšovice
 Dolní Tošanovice
 fojtství
 Hamerská kaple
 Dolní Soběšovice
 Panský pivovar
 Paskov
 Horní Tošanovice
 Hukvaldy
 Prochaskova vila
 Řepiště
 Žermanický lom
 kostel sv. Vavřince
 Hukvaldská obora
 socha sv. Floriána
 Hukvaldy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Maxmiliána
 evangelický kostel
 Ondrášovy díry
 Mohelnický vodopád
 dvůr Antonínov
 Rychaltice
 větrný mlýn
 Pitrov
 zvonička Měrkovice
 Brušperk
 Vratimov
 kostel sv. Jiří
 socha Boha Otce
 Horní Bludovice
 Gabrielina chata
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Vratimov
 Prostřední Bludovice
 Hnojník
 koryto potoka Mazák
 roubený dům č.p. 5
 Třanovice
 klauz Vlaské
 zvonička u Polků
 kostel sv. Markéty
 Skácelův kříž
 Dolní Bludovice
 Kateřinice
 zvonice
 evangelický kostel
 Hájovský dvůr
 Morávka
 Trnávka
 Těrlicko
 Kotulova dřevěnka
 Jaškovská krčma
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Trojice
 fara
 Šenov
 školní budova
 Travertinová kaskáda
 Hradiště
 Čeladná
 kostel sv. Michala
 Střítež
 kostel sv. Kateřiny
 Vělopolí
 Životice
 Neptunova kašna
 mlýn Strážka
 mariánský sloup
 Stará Bělá
 kostel sv. Martina
 Kostelec
 šance na Obidové
 radnice
 Stará Bělá
 Horní Žukov
 kostel sv. Vavřince
 Kubartova kaple
 Stanislavice
 Polanská niva
 Chotěbuz
Základní informace místa
ID místa: 4041
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 3.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama