
Na první pohled budova působí jako menší zámeček, převážně, když se vynoří zpoza horizontu přijíždí-li návštěvník od Frýdlantu. Vila je trojkřídlou patrovou budovou na půdoryse písmene U s miniaturním nádvořím, jehož čtvrtou stranu tvoří krátkým portálem spojujícím obě boční křídla. Ze západního křídla vystupuje vstupní patrový rizalit s dekorativním štítem. Východní křídlo nenavazuje na hlavní jižní křídlo v jedné linii, ale je mírně ustoupeno. Obě kratší fronty tohoto křídla zakončují osové polygonální rizality. V jihovýchodním nároží se nachází kamenná terasa s balustrádou přístupná jak z budovy tak kamenným schodištěm se zahradou. Průčelí budovy je zdobeno bosovanými nárožími, kvádrováním a lizénovými šambránami oken.
Honosnou secesní obytnou vilu si nechal vystavět frýdecký židovský podnikatel s textilním zbožím Julius Nuemman podle projektu městského stavitele Rudolfa Aulegka. Pro výstavbu byla vybrána velká parcela na okraji tehdejší zástavby Frýdku, při křižovatce cest z centra města do Dobré k Těšínu a do Starého Města a Bašky. Pár kroků odsud měl podnikatel Neumann všechny své moderní provozy, tkalcovny, upravny a přádelny. V období 1. republiky se Neumannové dostali do finančních problémů a v roce 1932 vilu prodali i s veškerým vybavením a cennými obrazy za 450.000,- bratrům Dr. Lvu a Zdeňku Sekerovým, advokátům ve Frýdku. Bezdětní bratři Sekerové žili ve vile až do roku 1949, kdy se do objektu nastěhovalo okresní Lašské muzeum. To se v roce 1960 přemístilo do prostor Frýdeckého zámku a do prázdných prostor vily byla umístěna Frýdecká pobočka okresní knihovny. Po roce 1989 požádali potomci původních majitelů objektu… číst dále
Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.