Přírodní památka Koryto řeky Ostravice o ploše 0,80 ha. Vyhlášena v roce 1966. Je tvořena skalními výchozy zvanými peřeje, které jsou významnou geologickou lokalitou. Je zde odkryta oblast kontaktu dvou příkrovových jednotek karpatského flyše.
Hlavní obrázek místa
Peřeje řeky Ostravice
© Jan P. Štěpánek 03/2007

Ostravické peřeje

Za nejkrásnější úsek dravé hraniční moravskoslezské řeky Ostravice může být bezesporu považováno tzv. Koryto řeky Ostravice na Ostravici, přírodní památka, které však neřekne nikdo jinak než „ostravické peřeje“. Jedná se v podstatě o soubor mnoha skalisek a peřejí, kterými si řeka Ostravice razí svůj tok. Tento pozoruhodný a zajímavý přírodní výtvor, kdy se dravá a prudká řeka Ostravice prodírá skalnatými bloky koryta řeky, se nachází v horní, horské, části toku řeky Ostravice na území obce Ostravice, asi 500 m severovýchodně od zdejšího římskokatolického kostela. Nejsnadnější přístup k peřejím je od mostu přes řeku mezi Ostravicí a Novou vsí v severní části obce. Od mostu vede po moravské straně řeky proti proudu k peřejím (cca 300 m) vyšlapaný chodníček. Dá se zde dostat jak pěšky, tak na horském kole. V letních měsících peřeje nabízejí ideální možnost koupání v netradičním prostředí.
Jan P. Štěpánek, 31.3. 2007
popis

Koryto řeky Ostravice - peřeje

Přírodní památka Koryto řeky Ostravice o ploše 0,80 ha na katastrálním území Ostravice I se nachází v nadmořské výšce 396 – 399 m. Byla vyhlášena v roce 1966. Je tvořena skalními výchozy zvanými peřeje, které jsou významnou geologickou lokalitou . Je zde odkryta oblast kontaktu dvou příkrovových jednotek karpatského flyše, kterou je možno pozorovat v délce bezmála několika kilometrů. Chráněné území je vymezeno v okolí násunové plochy slezské příkrovové jednotky na podslezskou, která vystupuje v tzv. frýdlantském tektonickém okně. Podslezská jednotka je zastupována frýdeckým souvrstvím v neflyšovém vývoji prachovitých jílovců, které jsou hnědavě šedé, světle slídnaté. Hornina je intenzivně provrásněná. Slezská příkrovová jednotka je zastoupena výrazně flyšovým těšínsko-hradišťským souvrstvím stáří spodní křídy. Flyšové sekvence zpravidla decimetrové mocnosti jsou složeny z modrošedých jemně až středně zrnitých vápnitých drobových pískovců…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle info cedule na místě, 31.3. 2007

Další texty popis
historie

"Zmatky kolem hranice"

Řeka Ostravice zde ještě donedávna a vlastně i dnes tvoří oficiální hranici mezi Moravou a Slezskem. Původně se na levém moravském břehu rozkládala moravská obec Ostravice a na pravém břehu se nacházela osada Hamrovice, někdejší to součást obce Staré Hamry, jež má dnes kupodivu své centrum vzdálené 10 km jižněji, za přehradou Šance. Poválečné úřední orgány však nerespektovaly zemské hranice, a tak dnes i území na pravém břehu Ostravice v úrovni moravské obce Ostravice náleží této obci. Toto uspořádání je dodnes matoucí. Slezská území v úrovni centra vsi Ostravice připadly k této moravské obci a naopak moravská území obce Ostravice v úrovni horského centra slezské vsi Staré Hamry připadly k „Hamrům“.

Jan P. Štěpánek, 31.3. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Ostravice

Místa v okolí

 Hamerská kaple
 U Veličků
 vodopády Satiny
 Ondrášovy díry
 koryto potoka Mazák
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Gabrielina chata
 Frýdlant
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Šance
 Čeladná
 šance Řečice
 Hubertova chata
 klauz Kyčerov
 Mohelnický vodopád
 Leopoldova chata
 kostel sv. Josefa
 Janovice
 kříž na Hutích
 Travné, Travný
 Greiffka
 roubený dům č.p. 5
 Čertův stůl
 šance na Obidové
 kaple Panny Marie
 Pražmo
 Vašendův kříž
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 Baška
 Adámkova vila
 Raškovice
 klauz Vlaské
 hrable Červík
 kaple Při šefru
 klaus Panský
 Hodoňovice
 kostel sv. Václava
 fojtství
 kaple na Horním Konci
 kaple Za humny
 Husův dům
 Kaple skalická
 Mořské oko
 Skalický lom
 zvonička
 vodní nádrž Baška
 Blato klaus – Mohyla
 vodní mlýn
 švédská mohyla
 kaple sv. Mauritia
 Zvonička Pustevny
 Šmiřákův mlýn
 Skalice
 kostel sv. Martina
 Cyrilka
 kaple na dolním konci
 Kozlovice
 Morávka
 roubená zvonička
 Hartisov
 boží muka
 zvonice
 zvonička u Polků
 Myslík
 boží muka
 kaple na Horním konci
 kaple Panny Marie
 socha Radegasta
 Neptunova kašna
 radnice
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 zvonička Měrkovice
 Bílý Kříž
 Lučovecký klauz
 kaple Na Skotni
 zvonička
 Šorštýn
 kostel sv. Bedřicha
 kostel sv. Josefa
 vodní dílo Olešná
 Dobrá
 Eltzerova přádelna
 Baranská skála
 Bílá
 Hukvaldská obora
 větrný mlýnek
 Panorama u Chlebovic
 Hukvaldy
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 fojtství
 Travertinová kaskáda
 kaple sv. Otýlie
 židovský hřbitov
 Neumannova přádelna
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 radnice Místek
 mlýn Strážka
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Neumannova vila
 Málkovice
 Rechle
 Jamnice
 Munkovice
 Dobratice
 Štandl
 kostel Všech svatých
 Prochaskova vila
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Anny
 Zoopark
 kostel sv. Jošta
 Čurabský klauz
 radnice Frýdek
 Bedřichův klaus
 stará radnice
 Wolfínský palác
 Frýdek
 Bezručova kaple
 Frýdberk
 Koloredovský most
 městské hradby
 větrný mlýn
 Frýdecká synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Rychaltice
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Skácelův kříž
 Hájovský dvůr
 kostel sv. Josefa
 Kateřinice
 Hnojník
 Střítež
 Trnávka
Základní informace místa
ID místa: 5115
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama