Areál někdejší Arcibiskupské pily na Ostravici. Na místě starší vodní pily vybudována r.1895 moderní parní pila. Až do r. 1910 dřevo k ní plaveno po řece Ostravici, od r.1910 po železnici. V l. 1909-10 pila modernizována. Dodnes slouží svému účelu.
Hlavní obrázek místa
Pohled na bývalou Arcibiskupskou pilu od severu
© Jan P. Štěpánek 06/2007
Bývalá parní pila olomouckých arcibiskupů na Ostravici. Vznikla koncem 19. století z původní starší vodní pily, jež využívala k pohonu sílu řeky Ostravice, která v jejím těsném sousedství teče a tvoří zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem. Většina současných budov pily včetně administrativní budovy, pilnice, bednárny a kotelny s vysokým cihlovým komínem je z roku 1909. Pila je doposud funkční a provozuje jí společnost Beskydské pily a.s. Areál pily se nachází v těsném sousedství železničního¨nádraží ve středu obce Ostravice,mezi železniční tratí a řekou Ostravicí.
Jan P. Štěpánek, 16.6. 2007
popis

Popis bývalé Arcibiskupské pily na Ostravici

Areál bývalé Arcibiskupské pily se skládá z několika správních a provozních budov. Předně je nutno jmenovat administrativní budovu situovanou ve střední části areálu, se dvěma podlažími a sklepy. Dále se v areálu nachází budova pilnice, dřevěná bednárna, brusírna a kotelna s vysokým cihlovým komínem. Součástí areálu jsou velké plochy pro skladování dřeva, jak surového tak již zpracovaného. Do areálu vede několik řad kolejnic, které se napojují na bývalou železniční dráhu Frýdlant- Bílá (dnes končící právě na Ostravici).

Jan P. Štěpánek, 16.6. 2007

historie

Na místě starší vodní pily z roku 1858, byla kolem roku 1895 založena za olomouckého arcibiskupa Theodora Khona na Ostravici parní pila. Pila měla za úkol zpracovávat efektivně nejen dřevo pro běžné užívání, ale především dřevo určené pro provoz arcibiskupských železáren ve Frýdlantě nad Ostravicí. Dřevo, kterého bylo v okolí takřka nekonečné množství se až do roku 1909-1910, kdy začala fungovat místní železnice z Frýdlantu přes ostravici až na Bílou, k pile splavovalo po řece Ostravici. Pila však brzy přestávala potřebám stačit a ještě k tomu v roce 1907 vyhořela. Dle existujících dokladů pochází většina současných budov z roku 1909. V tehdejší době patřila Ostravická pila k nejmodernějším dřevařským podnikům na Moravě. V letech 1974 a 1982 prošel areál s budovami rekonstrukcí. V současnosti v areálu pily sídlí společnost Beskydské pily Ostravice a.s.

Jan P. Štěpánek podle V. Peter: Pozdrav z Frýdecko-Místecka, Vape, Frýdek-Místek 1997, 16.6. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 koryto potoka Mazák
 Hamerská kaple
 Ondrášovy díry
 U Veličků
 Gabrielina chata
 Šance
 vodopády Satiny
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 šance Řečice
 klauz Kyčerov
 Hubertova chata
 Čeladná
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Frýdlant
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 kříž na Hutích
 Lubno
 Mohelnický vodopád
 Leopoldova chata
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 šance na Obidové
 Greiffka
 hrable Červík
 Čertův stůl
 Travné, Travný
 klaus Panský
 kostel sv. Josefa
 Janovice
 klauz Vlaské
 Pražmo
 roubený dům č.p. 5
 Hartisov
 Mořské oko
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Vašendův kříž
 kaple Panny Marie
 Zvonička Pustevny
 kaple Panny Marie
 Baška
 Cyrilka
 Lučovecký klauz
 Bílý Kříž
 Šorštýn
 kostel sv. Bedřicha
 Morávka
 zvonička
 kaple Při šefru
 fojtství
 zvonička
 Hodoňovice
 Baranská skála
 zvonička u Polků
 Skalický lom
 kostel sv. Václava
 Bílá
 Husův dům
 Kaple skalická
 socha Radegasta
 vodní mlýn
 kaple na Horním Konci
 kaple Za humny
 švédská mohyla
 kaple sv. Mauritia
 Skalice
 kostel sv. Martina
 kaple na dolním konci
 Šmiřákův mlýn
 zvonice
 Kozlovice
 roubená zvonička
 Čurabský klauz
 kaple na Horním konci
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Myslík
 boží muka
 Bedřichův klaus
 kaple Panny Marie
 zvonička Měrkovice
 kaple Na Skotni
 větrný mlýnek
 Dobrá
 kostel sv. Josefa
 vodní dílo Olešná
 Eltzerova přádelna
 Maxův klauz
 Hukvaldská obora
 Travertinová kaskáda
 kostel sv. Jiří
 Hukvaldy
 mlýn Strážka
 Panorama u Chlebovic
 kříž na Hluchance
 Prochaskova vila
 kostel Všech svatých
 fojtství
 kaple sv. Otýlie
 Dobratice
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 radnice Místek
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Rychaltice
 kostel Božího Těla
Základní informace místa
ID místa: 5354
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama