
Až do roku 1878 nebyl na řece Ostravici v úseku od vsi Baška až po městečko Paskov žádný jiný most než starý dřevěný tzv. Koloredovský most pod zámkem ve Frýdku. Koloredovský most byl v minulosti jedinou spojnicí mezi hraničními městy Frýdkem ve Slezsku a Místkem na Moravě, kdy nahradil hojně využívaný středověký mělký brod pod frýdeckým zámkem. Starý brod byl využíván ještě před vlastním založením Místku koncem 13. století v poloze na Lipině nad říčkou Olešnou, pod hrádkem na Štandlu, jako trhová ves Friedeberch i slezského Frýdku se snad starším hradem na ostrohu nad řekou Ostravicí ve 2. čtvrtině 14. století. Most byl vystavěn v trase nejdůležitější komunikační trasy vedoucí z jižní Moravy, z Brna, respektive Olomouce do Těšína a dále na Krakov do Polska. Později v této trase vznikla tzv. císařská silnice, jejíž těleso je v podstatě v mírně pozměněné podobě používáno dodnes. Původně čistě dřevěný most, či spíše lávka,… číst dále
Na hranici pověsti a faktu se pohybuje událost, která souvisela s výstavbou nového železného mostu v roce 1915. Stavitel mostu snad vinou nedbalosti či prostého omylu postavil kamenné nosné pilíře mostovky obráceně, čili nikoliv ostřím proti proudu vody, aby v případě pohybu ker a naplavenin tyto se o ostří tříštili a nepoškodili stabilitu mostu, ale přesně naopak, po proudu. Stavitel tuto profesní chybu a velkou veřejnou ostudu neunesl a spáchal sebevraždu.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.