Jezevčí vrch

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Jezevčí vrch z r. 1987 chrání na rozloze 80 ha přirozený smíšený les, typický pro Lužické hory. Lesní porost tu tvoří především suťové lesy a květnaté bučiny, často pralesovitého charakteru. Přístupný je jen severovýchodní okraj rezervace po značené stezce.
Hlavní obrázek místa
Jezevčí vrch
© Jan Němec 06/2018
Jezevčí vrch (někdy na mapách Jílový vrch, německy Limberg) je homolovitý kopec, který leží 1,5 km západně od Heřmanic v Podještědí, které jsou místní částí města Jablonné v Podještědí. Mezi zdejšími obyvateli je často používán starý název Limberk (německy Limberg). Samotný vrchol je plochý a zarostlý bukovým lesem a je tedy bez výhledu. Proto zde byla v r. 1985 zrušena původní značená odbočka k vrcholu. V národní přírodní rezervaci je nutno dodržovat obecná pravidla a zákazy. Je zde zakázáno provozovat horolezectví, jízdu na kole, vstupovat mimo vyznačené cesty, tábořit a rozdělávat ohně či sbírat rostliny a odchytávat živočichy. Proto je turisticky přístupný pouze severovýchodní okraj rezervace, kterým prochází červeně značená turistická trasa, spojující Heřmanice v Podještědí s osadou Mařeničky (část obce Mařenice) na Českolipsku.
Jiří Špaček, 16.6. 2022
popis

V národní přírodní rezervaci Jezevčí vrch je chráněn především přirozený smíšený les, typický pro Lužické hory. Lesní porost tvoří především suťové lesy a květnaté bučiny, často pralesovitého charakteru. Další významnou rostlinou zde chráněnou je měsíčnice vytrvalá, která ve vrcholových partiích tvoří souvislé porosty světlefialových květů. Na vrcholu se pak jedná o smíšený les buků a jilmů horských, kde se nachází také velký počet velkých exemplářů javoru a jasanu ztepilého. Na západním úbočí kopce rostou hlavně borovicové lesy. V rezervaci se daří také mnoha živočichům, kteří zde nalézají přirozené prostředí a klid, z plazů např. užovka obojková, zmije obecná či ještěrka živorodá. Z větších savců je zde zastoupena jelení a srnčí zvěř, dále jezevec lesní, lasice kolčava, kuna skalní, lasice hranostaj nebo tchoř tmavý. Z dravců je zde možné zahlédnout jestřába nebo krahujce, příp. i výra velkého.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.6. 2022

historie

Jezevčí vrch je národní přírodní rezervace v severovýchodní části okresu Česká Lípa, je součástí kopce Jezevčí vrch v Lužických horách na katastrálním území obce Mařenice. Ke dni 18. listopadu 1967 byla ve vrcholové části kopce vyhlášena Státní přírodní rezervace Jezevčí vrch, která byla 21. prosince 1987 zapsána do obdobného seznamu jako národní přírodní rezervace o rozloze 80 ha.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 10.4. 2011

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Mařenice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 9917
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama