Empírový zámek byl přestavěn ze starší tvrze počátkem 19. stol. rodem Mattencloitů. Od roku 1933 se uvádí jako honosná vila, která byla majetkem lékaře Vítězslava Chlumského. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 2004
Zámek v Dolních Tošanovicích vznikl na počátku 19. století jako menší venkovské sídlo Jana z Mattencloitu v empírovo klasicistním slohu, snad na místě starší tvrze z počátku 14. století. Stojí stranou středu obce, při silnici spojující Horní Tošanovice (se zachovalým zámkem) s Domaslavicemi (Horní a Dolní, kde rovněž až do demolice v 50. až 60. letech 20. století stávaly malé venkovské zámečky). Areál zámku č. p. 1 odděluje cesta od většího hospodářského dvora, který v minulosti k zámku přináležel. Zámek je stále ve vlastnictví potomků slavného doktora Vítězslava Chlumského, který statek získal v roce 1910. Protože jeho potomci zámek ve 30. letech 20. století moderně přestavěli, byl zámeček veden pro příště jako vila. To zabránilo, aby byla obytná budova rodině Chlumských zabavena po roce 1948 komunisty. Chlumští po roce 1989 zámeček opravili a využívají jej k vlastním obytným účelům. V roce 2015 postihl zámek požár, který zničil střechu, nedlouho poté naštěstí brzy obnovenou. Ztrátou pro zámek byla i následná demolice východního a západního traktu s kaplí, které byly ve velmi dezolátním stavu a nad finanční možnosti majitelů. Zámek je možné si prohlédnout pouze zvenčí. Je v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení majitelů.
Jan P. Štěpánek dle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 27.7. 2004
popis

Zámek tvoří jednopatrová budova obdélníkového půdorysu krytá prostou valbovou střechou. Severní strana zámku obrácená k silnici je rozčleněna středním rizalitem vrcholícím trojúhelníkovým tympanonem. Vstupní jižní průčelí obrácené do zahrady je zvýrazněno balkonem neseným čtyřmi mohutnými okrouhlými sloupy. Zahrada či spíše menší intimní dvorek jižně od zámku byl na východě a na západě ohraničen budovami s hospodářským příslušenstvím zámku (východní budova měla do demolice v roce 2016 samostatné č.p. 67). Severní část západní budovy byla upravena jako zámecká kaple. Tato budova podlehla demolici v roce 2017. Tuto podobu si zámek v hlavních rysech udržel od svého vzniku na počátku 19. století. Většina později prováděných modernizací se více týkaly interiérů.

Jan P. Štěpánek dle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 27.3. 2020

historie

Ves Tošanovice, ještě jako nerozdělená, se poprvé připomíná v r. 1305 v soupise desátků vratislavskému biskupovi. Byla kolébkou význačného slezského rodu Tluků z Tošanovic, z nichž jako první se zmiňuje roku 1316 jistý Vincenc. Tlukové zde měli i své drobné sídlo, jehož přesná lokalizace je však prozatím nejistá. K rozdělení vsi došlo až v souvislosti s majetkovými změnami na počátku 17. století. Tlukové seděli na dolní části rozdělené vsi až do roku 1711. Později ves vlastnili Stařínští z Bítova, Rousečtí z Ejvaně či Křídlovští z Křídlovic. Od nich získal statek v roce 1798 Jan rytíř Mattencloit. S ohledem na svou službu těšínským Habsburkům, rozhodl se posledně jmenovaný na Těšínsku usadit a v Dolních Tošanovicích, údajně na místě starší tvrze či zámku (?), si vybudoval nevelký nový klasicistně eimpírový zámeček jižně od staršího hospodářského dvora. Po smrti Jana Mattencloita v roce 1824 statek připadl na…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 27.3. 2020

Vývoj událostí místa

  • počátkem 14. století

    datum je přibližné

    Postavena malá tvrz

  • 16. prosinec 2015

    Kolem páté hodiny ráno vznikl požár střechy zámku. Požár byl uhašen kolem 8 hodiny. Zámek je po požáru neobyvatelný.

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Horní Tošanovice
 kříž na Vidíkově
 Horní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 Dolní Domaslavice
 Kocurovice
 Třanovice
 Horní Soběšovice
 Dobratice
 Hnojník
 větrný mlýnek
 Pitrov
 Dolní Soběšovice
 evangelický kostel
 Žermanický lom
 Hradiště
 Prochaskova vila
 Vělopolí
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Horní Žukov
 kostel sv. Jiří
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Trojice
 Dobrá
 zvonička
 Kostelec
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Horní Bludovice
 kostel sv. Vavřince
 vodní mlýn
 Skalický lom
 Bruzovice
 Stanislavice
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 Adámkova vila
 lesní zámeček
 evangelický kostel
 Životice
 Raškovice
 kostel Božího Těla
 Ropice
 Frýdecká šibenice
 Kotulova dřevěnka
 židovský hřbitov
 kaple Na Skotni
 kostel sv. Josefa
 Chotěbuz
 kaple Panny Marie
 Neumannova vila
 kaple sv. Otýlie
 Kaple skalická
 Neumannova přádelna
 Málkovice
 kostel sv. Jošta
 Jamnice
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 Rechle
 evangelický kostel
 Husův dům
 kostel sv. Josefa
 radnice Frýdek
 Pražmo
 Janovice
 Munkovice
 stará radnice
 Baška
 Wolfínský palác
 městské hradby
 zvonička Pod Krásnou
 Konská
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple Při šefru
 Frýdek
 Zoopark
 kaple Panny Marie
 Brandýs
 Frýdecká synagoga
 Eltzerova přádelna
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 Měšťanský pivovar
 Koloredovský most
 radnice Místek
 Městská střelnice
 Podkostelní mlýn
 roubená zvonička
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Bezručova kaple
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Lískovec u Frýdku
 Horní Suchá
 Těšín
 městské hradby
 studna tří bratří
 Šumbark
 Travné, Travný
 Hodoňovice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Prostřední Suchá
 Rybí dům
 kaple Panny Marie
 zvonička u Polků
 Podobora
 Stonava
 Dolní Suchá
 Šenov
 Třinec
 Štandl
 kaple sv. Floriána
 fara
 Morávka
 socha sv. Floriána
 školní budova
 Dolní Líštná
 Stonava
 Frýdberk
 vodní dílo Olešná
 kaple sv. Mauritia
 klauz Vlaské
 Mohelnický vodopád
 Lubno
 Řepiště
 Bartovice
 kaple na Kamenci
 Vratimov
 kostel Všech svatých
 hamr č. VII
 Panský pivovar
 Vratimov
 radnice
 Paskov
 vodopády Satiny
 kostel sv. Vavřince
 Nová Ves
 socha sv. Floriána
 Harcovský most
 boží muka - sv. Anna
 Alsternova vila
 U Veličků
 kostel sv. Kateřiny
 Karpentná
 kaple na Horním Konci
 Frýdlant
 kaple Za humny
 Radvanice
 Radvanický pivovar
 horský hotel Solárka
 důl Alexandr
 Kunčičky
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 Slezskoostravský hrad
 Areál MINIUNI
 Rovninské balvany
Kontaktní informace
Vítězslav Chlumský
č.p.1
Dolní Tošanovice
73953
fita@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 697
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama