Gabrielina chata

Gabrielka, Gabrielen-Jagdhütte
Bývalá lovecká chata Bedřicha Habsburského, pojmenovaná po jeho dceři Gabriele. Vystavěna na západním svahu Lysé hory po roce 1895. Původní roubený objekt na kamenném základě byl později přestavěn a dispozičně upraven. Dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Gabrielka-bývalý lovecký zámeček od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 06/2007
Habsburská lovecká chata (zámeček) Gabriela, či také lidově nazývaná Gabrielka, stojí na západních svazích nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd – Lysé hory (1323 m). Byla vystavěna koncem 19. století pro rakouského arcivévodu a majitele Frýdeckého panství Bedřicha Habsburského, básníkem Petrem Bezručem označovaného jako známý „markýz Gero“, germanizátor a porobitel zdejšího lidu a kraje. Arcivévoda pojmenoval chatu po své dceři Gabriele. Chata samotná, ač v přestavěné podobě, se nachází asi kilometr jihozápadně od turistického rozcestníku na hřebeni Lukšince a asi 1,7 km západně od vrcholu Lysé hory. Nevede k ní žádná turistická značka. Návštěvník musí jít z Lukšince po červené turistické značce směrem na Lysou horu. Přibližně v 1/3 cesty se cesta prudce stáčí doleva, stezka k chatě však pokračuje po vrstevnici doprava. Hned za dřevěným zábradlím, jež mnohé klame, začíná vrstevnicový chodníček vyšlapaný v trávě který nás dovede po 350 metrech až k samotné chatě. Objekt je v soukromém vlastnictví a není přístupný.
Jan P. Štěpánek, 30.6. 2007
popis

Popis stavebního vývoje lovecké chaty Gabriely

Loveckou chatu tvořil malý celodřevěný dvoukřídlý objekt na kamenném základě, který kompenzoval situování objektu ve svahu. Jedno křídlo, se vstupem v západním štítě, bylo kopírovalo vrstevnici, druhé bylo kolmé na něj. Obě tvořily na půdoryse písmeno „L“. Mezi obě křídla byla vetknuta drobná, střechou překrytá terasa. Objekt kryla sedlová střecha pokrytá stejně jako stěny chaty štípaným šindelem. Vstupní fronta stejně jako stěna přilehlá k terase nesly dřevěnou mříž. Kolem chaty se nacházela mýtina. Neznámo kdy, byla chata celkově přestavěna. Dnešní chata Gabriela má podobu jednoduchého obdélného roubeného objektu na kamenném základě kompenzujícím svažitost terénu. Delší frontou je orientována po vrstevnici. K jihu se chata obrací dvěma okenními otvory, k západu a východu jedním a k severu pouze vstupem krytým přístřeškem. Sedlová střecha je pokryta červeně natřeným plechem. Proč byla chata tak výrazně přestavěna není jasné. Otázkou také může být,…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 30.6. 2007

historie

Bedřich Habsburský - Friedrich von Habsburg

Arcivévoda Bedřich Habsburský (Friedrich von Habsburg) se narodil 4. června 1856 v Židlochovicích na jižní Moravě jako nejstarší syn arcivévody Ferdinanda a arcivévodkyně Alžběty. Jeho dědem byl slavná rakouský polní maršál arcivévoda Karel, který porazil Napoleona v bitvě u Aspern v roce 1809. Po předčasném úmrtí jeho otce, adoptuje Bedřicha a jeho mladší bratry Karla Štěpána a Evžena v roce 1874 Bedřichův kmotr arcivévoda Albrecht. Svou vojenskou budoucnost započal jako 14 letý v roce 1871 u tyrolského pluku císařských myslivců jako lajtnant. Ve svých 18 letech byl povýšen na vrchního lajtnanta. V roce 1878 si arcivévoda Bedřich bere za ženu princeznu Izabelu von Croy-Dühmen. Do roku 1892 se manželům narodilo osm dcer, ale vytoužený syn až roku 1897 V roce 1882 je povýšen na generálmajora a roku 1886 na polního maršála. Roku 1892 byl odměněn válečným křížem a roku 1894 uherským řádem sv. Štěpána. V roce 1899…  číst dále

Jan P. Štěpánek, částečný překlad podle podle www.austro-hungarian-army.co.uk, 29.6. 2007

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Ondrášovy díry
 koryto potoka Mazák
 U Veličků
 vodopády Satiny
 Mohelnický vodopád
 Šance
 Hamerská kaple
 šance Řečice
 šance na Obidové
 Travné, Travný
 Nová Ves
 klauz Vlaské
 Harcovský most
 Alsternova vila
 klauz Kyčerov
 Pražmo
 kříž na Hutích
 Lubno
 radnice
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 Hubertova chata
 Frýdlant
 kostel sv. Jindřicha
 Morávka
 Raškovice
 Čeladná
 kostel sv. Josefa
 kříž na Samčance
 zvonička u Polků
 Hartisov
 Adámkova vila
 Bílý Kříž
 Janovice
 hrable Červík
 zvonička
 zvonička
 boží muka - sv. Anna
 Leopoldova chata
 kostel Všech svatých
 klaus Panský
 Skalický lom
 Šorštýn
 vodní mlýn
 kaple Panny Marie
 Baranská skála
 Baška
 Greiffka
 kostel sv. Bedřicha
 kaple Panny Marie
 kaple na dolním konci
 kaple Při šefru
 Čertův stůl
 Skalice
 kostel sv. Martina
 Kaple skalická
 kostel sv. Václava
 Husův dům
 vodní nádrž Baška
 Bílá
 kaple na Horním konci
 Hodoňovice
 Blato klaus – Mohyla
 větrný mlýnek
 Prochaskova vila
 Lučovecký klauz
 roubený dům č.p. 5
 Čurabský klauz
 Vašendův kříž
 Dobratice
 kaple sv. Mauritia
 kaple Panny Marie
 kaple na Horním Konci
 roubená zvonička
 boží muka
 Mořské oko
 evangelický kostel
 Dobrá
 boží muka
 kaple Za humny
 Zvonička Pustevny
 fojtství
 kostel sv. Jiří
 kaple Na Skotni
 Cyrilka
 kostel sv. Josefa
 švédská mohyla
 Bedřichův klaus
 Šmiřákův mlýn
 Eltzerova přádelna
 socha Radegasta
 kříž na Hluchance
 židovský hřbitov
 Kozlovice
 kaple sv. Otýlie
 Neumannova přádelna
 vodní dílo Olešná
 Myslík
 kostel Všech svatých
 Neumannova vila
 radnice Místek
 Měšťanský pivovar
 Rechle
 Málkovice
 Podkostelní mlýn
 Jamnice
 Munkovice
 socha sv. Floriána
 Zoopark
 kaple sv. Anny
 Panorama u Chlebovic
 Štandl
 fojtství
 kostel Božího Těla
 Frýdberk
 Okrouhlá
 Okrouhlá
Základní informace místa
ID místa: 5387
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama