Bývalá lovecká chata Bedřicha Habsburského, pojmenovaná po jeho dceři Gabriele. Vystavěna na západním svahu Lysé hory po roce 1895. Původní roubený objekt na kamenném základě byl později přestavěn a dispozičně upraven. Dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Gabrielka-bývalý lovecký zámeček od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 06/2007
Habsburská lovecká chata (zámeček) Gabriela, či také lidově nazývaná Gabrielka, stojí na západních svazích nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd – Lysé hory (1323 m). Byla vystavěna koncem 19. století pro rakouského arcivévodu a majitele Frýdeckého panství Bedřicha Habsburského, básníkem Petrem Bezručem označovaného jako známý „markýz Gero“, germanizátor a porobitel zdejšího lidu a kraje. Arcivévoda pojmenoval chatu po své dceři Gabriele. Chata samotná, ač v přestavěné podobě, se nachází asi kilometr jihozápadně od turistického rozcestníku na hřebeni Lukšince a asi 1,7 km západně od vrcholu Lysé hory. Nevede k ní žádná turistická značka. Návštěvník musí jít z Lukšince po červené turistické značce směrem na Lysou horu. Přibližně v 1/3 cesty se cesta prudce stáčí doleva, stezka k chatě však pokračuje po vrstevnici doprava. Hned za dřevěným zábradlím, jež mnohé klame, začíná vrstevnicový chodníček vyšlapaný v trávě který nás dovede po 350 metrech až k samotné chatě. Objekt je v soukromém vlastnictví a není přístupný.
Jan P. Štěpánek, 30.6. 2007
popis

Popis stavebního vývoje lovecké chaty Gabriely

Loveckou chatu tvořil malý celodřevěný dvoukřídlý objekt na kamenném základě, který kompenzoval situování objektu ve svahu. Jedno křídlo, se vstupem v západním štítě, bylo kopírovalo vrstevnici, druhé bylo kolmé na něj. Obě tvořily na půdoryse písmeno „L“. Mezi obě křídla byla vetknuta drobná, střechou překrytá terasa. Objekt kryla sedlová střecha pokrytá stejně jako stěny chaty štípaným šindelem. Vstupní fronta stejně jako stěna přilehlá k terase nesly dřevěnou mříž. Kolem chaty se nacházela mýtina. Neznámo kdy, byla chata celkově přestavěna. Dnešní chata Gabriela má podobu jednoduchého obdélného roubeného objektu na kamenném základě kompenzujícím svažitost terénu. Delší frontou je orientována po vrstevnici. K jihu se chata obrací dvěma okenními otvory, k západu a východu jedním a k severu pouze vstupem krytým přístřeškem. Sedlová střecha je pokryta červeně natřeným plechem. Proč byla chata tak výrazně přestavěna není jasné. Otázkou také může být,…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 30.6. 2007

historie

Bedřich Habsburský - Friedrich von Habsburg

Arcivévoda Bedřich Habsburský (Friedrich von Habsburg) se narodil 4. června 1856 v Židlochovicích na jižní Moravě jako nejstarší syn arcivévody Ferdinanda a arcivévodkyně Alžběty. Jeho dědem byl slavná rakouský polní maršál arcivévoda Karel, který porazil Napoleona v bitvě u Aspern v roce 1809. Po předčasném úmrtí jeho otce, adoptuje Bedřicha a jeho mladší bratry Karla Štěpána a Evžena v roce 1874 Bedřichův kmotr arcivévoda Albrecht. Svou vojenskou budoucnost započal jako 14 letý v roce 1871 u tyrolského pluku císařských myslivců jako lajtnant. Ve svých 18 letech byl povýšen na vrchního lajtnanta. V roce 1878 si arcivévoda Bedřich bere za ženu princeznu Izabelu von Croy-Dühmen. Do roku 1892 se manželům narodilo osm dcer, ale vytoužený syn až roku 1897 V roce 1882 je povýšen na generálmajora a roku 1886 na polního maršála. Roku 1892 byl odměněn válečným křížem a roku 1894 uherským řádem sv. Štěpána. V roce 1899…  číst dále

Jan P. Štěpánek, částečný překlad podle podle www.austro-hungarian-army.co.uk, 29.6. 2007

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Ondrášovy díry
 koryto potoka Mazák
 U Veličků
 vodopády Satiny
 jedle v Řečici
 Šance
 Hamerská kaple
 šance Řečice
 šance na Obidové
 PR Bučací potok
 Travné, Travný
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 klauz Kyčerov
 Pražmo
 kříž na Hutích
 Lubno
 radnice
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 Hubertova chata
 Frýdlant
 kostel sv. Jindřicha
 Morávka
 Raškovice
 Čeladná
 kostel sv. Josefa
 kříž na Samčance
 zvonička u Polků
 Hartisov
 Adámkova vila
 Bílý Kříž
 Janovice
 hrable Červík
 zvonička
 zvonička
 boží muka - sv. Anna
 Leopoldova chata
 kostel Všech svatých
 klaus Panský
 Skalický lom
 Šorštýn
 vodní mlýn
 kaple Panny Marie
 Baranská skála
 Baška
 Greiffka
 kostel sv. Bedřicha
 kaple Panny Marie
 kaple na dolním konci
 kaple Při šefru
 Čertův stůl
 Skalice
 kostel sv. Martina
 Kaple skalická
 kostel sv. Václava
 Husův dům
 Bílá
 kaple na Horním konci
 Hodoňovice
 Blato klaus – Mohyla
 větrný mlýnek
 Prochaskova vila
 Lučovecký klauz
 roubený dům č.p. 5
 klauz Čurábka
 Vašendův kříž
 Dobratice
 kaple sv. Mauritia
 kaple Panny Marie
 kaple na Horním Konci
 roubená zvonička
 boží muka
 Mořské oko
 evangelický kostel
 Dobrá
 boží muka
 kaple Za humny
 Zvonička Pustevny
 fojtství
 kostel sv. Jiří
 kaple Na Skotni
 Cyrilka
 kostel sv. Josefa
 švédská mohyla
 Bedřichův klaus
 Šmiřákův mlýn
 Eltzerova přádelna
 socha Radegasta
 kříž na Hluchance
 židovský hřbitov
 Kozlovice
 kaple sv. Otýlie
 Neumannova přádelna
 vodní dílo Olešná
 Myslík
 kostel Všech svatých
 Neumannova vila
 radnice Místek
 Měšťanský pivovar
 Rechle
 Málkovice
 Podkostelní mlýn
 Jamnice
 Munkovice
 socha sv. Floriána
 Zoopark
 kaple sv. Anny
 Panorama u Chlebovic
 Štandl
 fojtství
 kostel Božího Těla
 Frýdberk
 Okrouhlá
 Okrouhlá
Základní informace místa
ID místa: 5387
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama