Pozdně gotický kostel byl postaven v 15. století, patrně na místě starší sakrální stavby. Kostel je orientovaná jednolodní stavba s hranolovou věží nad západním průčelím, pětibokým presbytářem na východní straně s obdélnou sakristií na severní straně. Mobiliář barokní z 18. století.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 8/2013
Vesnice Vysoká Libyně je poprvé písemně doložena roku 1181 jako vlastnictví drobného šlechtice Přemila (Přemysla) z Libyně. Kostel je doložen jako až k roku 1372 ale je možné, že na stejném místě stála starší sakrální stavba. Současný kostel je původně pozdně gotický, s hranolovou věží nad západním průčelím a pětibokým presbytářem na východní straně. Vnitřní zařízení je barokní z 18. století. Na přelomu 16. a 17. století zde fungovala farní škola vedená luteránským knězem, vypuzeným po Bílé hoře. Po třicetileté válce byl kostel zpustlý, a proto jej plasští řeholníci nechali opravit. Bohoslužby zde byly tehdy slouženy dvojjazyčně, česky a německy. Ve druhé polovině 17. století byla obec dosídlena německými katolíky a teprve v polovině 18. století byl zdejší farář hmotně zabezpečen vrchností, přestavby se dočkala i fara. Další stavební úpravy přišly o jedno století později, roku 1899 byl zrušen hřbitov obklopující kostel. Také rozsah farnosti a podřízenost vikariátu se měnil v průběhu dějin.
Prudký Martin podle kol.: Umělecké památky Čech, část 4. [T/Ž], Academia, Praha 1982, 10.11. 2013
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Vysoká Libyně

Místa v okolí

 boží muka
 smírčí kříž
 Schanigerův kříž
 dvůr Hubenov
 Podbořánky
 Hluboký
 Zelený Důl
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 kaple sv. Marka
 Otěvěky
 Odlezelské jezero
 Žižkovo bojiště
 lovecký pomník
 Tlestky
 kostel sv. Václava
 Strachovice
 Žihle
 synagoga
 židovský hřbitov
 Šebíkov
 kaple sv. Vojtěcha
 křížový kámen
 Viklan
 Smrk
 Svatý Hubert
 Plaveč
 kostel sv. Vavřince
 celní kolo
 kostel sv. Vojtěcha
 Dědek a Bába
 Angerbach
 boží muka
 smírčí kříže
 Černá Hať
 Lom Soseň
 dvůr Kalec
 socha sv. Floriána
 Mlýnský vrch
 kostel sv. Martina
 Nový Dvůr
 Nouze
 Hasen-Marterl
 dvůr Lednice
 Plasy
 Trpasličí díra
 Hůrky
 bývalý kříž
 železná huť
 smírčí kříž
 Ondřejov
 Baba
 Oráčov
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 zatopený lom
 Kotaneč
 bývalý lom
 Selský dub
 Malměřice
 Václavy
 kostel sv. Anny
 Petrohrad
 kostel sv. Prokopa
 silniční most
 Loreta
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 kaple
 dvůr Rohy
 Sychrov
 židovský hřbitov
 Tobiášův vrch
 Babina
 Dolní Hradiště
 Bílenec
 kostel sv. Mikuláše
 hradiště Koryta
 Šprymberk
 Kapucín
 Krašov
 kaple
 Jablonná
 Liblín
 Krakovec
 Vyšohrad
 Brdo
 židovský hřbitov
 Pšovlky
 Francouzský kříž
 Libštejn
 židovský hřbitov
 Chříč
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Vidhostice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Vidhostice
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Radějov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 pivovar
 synagoga
 Podštěly
 smírčí kříž
 Vochlice
 Kolešovice
 zámecký pivovar
 Chyše
 Chlumská stráň
 Libkovice
 Svinná
 kostel sv. Václava
 Svinná
 Dolní Bělá
 kostel sv. Jakuba
 Kostrčany
Základní informace místa
ID místa: 11520
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama