Nedatovaná kaple neznámého zasvěcení, pravděpodobně z 19. století, kterou dala vystavět rodina Keilů z usedlosti č. p. 5 ve Štoutově u cesty z obce ke hřbitovnímu kostelu Všech Svatých. Po roce 1945 přestala být používána a postupně chátrala. Dnes je polozbořená, interiér je poničený a prázdný.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Štoutov (dříve německy Stadthöfen) je malá ves asi s 12 obyvateli, nyní část obce Čichalov. Leží severně od Žlutic na vedlejší silnici spojující Žlutice se silnicí I/6 u Verušiček. Popisovaná kaple stojí severně od vsi při polní cestě ke kostelu Všech svatých.
7.3. 2021
popis

Kaple je vystavěna ze smíšeného zdiva, má téměř čtvercový půdorys o straně cca 2,4 metru s rovným závěrem. Je bez oken, vstupní průčelí je prolomeno obdélným, obloukově zaklenutým vchodem. Nad vchodem je trojúhelníkový štít s kruhovým otvorem v ose. Kaple je kryta valbovou střechou. V interiéru je zaklenuta konchou, obdélný výklenek ve zdi závěru je snad fragmentem malého oltáře.

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/stoutov-kaple), 6.3. 2021

historie

Nedatovanou kapli neznámého zasvěcení nechala pravděpodobně někdy v 19. století vystavět rodina Keilů z usedlosti č. p. 5 ve Štoutově. Kaple stávala u cesty ze vsi ke hřbitovnímu kostelu Všech svatých. Po odsunu německého obyvatelstva po roce 1945 přestala být používána a postupně chátrala. Dnes je polozbořená, interiér je poničený a prázdný. Kaple není památkově chráněna a dokonce není ani zapsána v katastru nemovitostí.

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/stoutov-kaple), 6.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Štoutov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15547
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama