kostel sv. Michala

starý dřevěný kostel se hřbitovem
Částečně zachovalé terénní náznaky oválného areálu hřbitova a zaniklého kostela sv. Michala, vystavěného nejpozději do pol. 15. stol. V r. 1806 dřevěný kostel vyhořel a byl obnoven na jiném místě. Areál sloužil jako hřbitov až do pol. 19. století než byl přeměněn v sad.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severovýchodu na severní hranu lokality hřbitova
© Jan P. Štěpánek 2005
Lokalita zaniklého dřevěného kostela sv. Marka, původního farního kostela vsi Stříteže, a areálu bývalého hřbitova. Oválný, původně patrně mírně vyvýšený areál hřbitova (cca 25 - 30 m x 20 - 25 m) se v náznaku zachoval ve středu těšínské obce Střítež, položené na plochém vrcholu tzv. Střítežského kopce. Farní kostel v těchto místech stával již nejpozději od poloviny 15. století, kdy je poprvé zmiňován, až do roku 1806, kdy shořel a byl obnoven jako zděná novostavba na jiném místě. Z areálu hřbitova, rozkládajícího se za domem č.p. 39 se zachovala jeho vlastní zarovnaná plocha, dnes přeměněná v sad, ohraničená na severu a západě mírným svahem.
© Jan P. Štěpánek, 19.7. 2006
historie

Středověká ves Střítež je poprvé písemně zmíněna k roku 1305. Farní kostel se zde však připomíná poprvé v roce 1447. Od roku 1566 příslušela zdejší fara evangelíkům, jejichž víra se na Těšínsku velmi rozšířila a praktokovala jí dokonce samotná vládnoucí těšínská knížata. Po skončení 30 - leté války byla fara s konečnou platností předána roku 1654 katolíkům. I přes tuto skutečnost zůstali obyvatelé Stříteže povětšinou věrní evangelickému vyznání. Možní i to byl důvod proč v roce 1688 byla Střítež přifařena k nedaleké vsi Ropice. Starý dřevěný, původně farní kostel sv. Michala se rozkládal dle starších mapových podkladů ve středu nejstarší zástavby vsi Stříteže na plochém vrcholu tzv. Střítežského kopce. Zřejmě se jednalo o menší roubenou stavbu podobnou kostelům v nedalekých Gutech, Bystřici či Řepištích. Kolem kostela byl dřevěným plotem vymezen oválný areál hřibitova. V roce 1806 však dřevěná stavba zcela vyhořela. Místní věříci jej…  číst dále

Jan P. Štěpánek, dle L. Hosák: Historický místopis země Moravsko - Slezské, Academia, 19.7. 2006

Půdorys místa

Půdorys lokality bývalého kostelního hřbitova dle J. P. Štěpánka
© Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Střítež

Místa v okolí

 Střítež
 Vělopolí
 Hnojník
 Horní Žukov
 Ropice
 kostel Božího Těla
 Třanovice
 Konská
 evangelický kostel
 Horní Tošanovice
 Prochaskova vila
 Dolní Tošanovice
 Hradiště
 evangelický kostel
 Dobratice
 Třinec
 Městská střelnice
 Brandýs
 Dolní Líštná
 synagoga
 kříž na Vidíkově
 studna tří bratří
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 městské hradby
 Lom - Mořské oko
 kostel sv. Kříže
 Horní Domaslavice
 Těšín
 Stanislavice
 Dolní Domaslavice
 větrný mlýnek
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Chotěbuz
 Kocurovice
 Horní Soběšovice
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Trojice
 Pitrov
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Soběšovice
 Žermanický lom
 Karpentná
 Vendryně
 Rybí dům
 zvonička
 Raškovice
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 Podobora
 kaple na Horním konci
 kaple na dolním konci
 zvonička u Polků
 Pražmo
 Vendryně - vápenka
 Životice
 vodní mlýn
 kostel sv. Jiří
 Prostřední Bludovice
 kostel sv. Martina
 Horní Bludovice
 Skalický lom
 Skalice
 boží muka na Husinci
 kostel sv. Stanislava
 Morávka
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Dobrá
 Dolní Bludovice
 evangelický kostel
 Travné, Travný
 Kotulova dřevěnka
 zvonička Pod Krásnou
 Stonava
 klauz Vlaské
 Bruzovice
 Horní Suchá
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek nad Olší
 lesní zámeček
 kostel sv. Josefa
 Stonava
 Janovice
 Frýdecká šibenice
 Hrádek nad Olší
 Mohelnický vodopád
 Prostřední Suchá
 kaple Na Skotni
 Kaple skalická
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Husův dům
 Baška
 kostel sv. Anny
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Dolní Suchá
 Šumbark
 kaple Panny Marie
 Návsí
 vodopády Satiny
 Šenov
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 U Veličků
 Lubno
 Nová Ves
 Hamerská kaple
 ostravický hamr č. I
Základní informace místa
ID místa: 3842
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama