Kostel sv. Kateřiny je pozdně barokní sakrální stavba postavená na místě původně evangelického svatostánku z let 1610–1611. Hornické město, založené na počátkem 16. století, nese dodnes jméno této katolické světice. Dnes je opravený.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 11/2010
Kostel stojí na vrchu nad náměstím v sousedství dalších domů a fary. Hora Svaté Kateřiny je přístupná po silnici z Horního Jiřetína u Litvínova. Nejbližší hraniční přechod do Německa je nedaleko v Mníšku. Železniční spojení se světem Hora Svaté Kateřiny, přes několik pokusů v minulosti, nemá. V r. 2008 byl Hoře Svaté Kateřiny vrácen status města.
Prudký Martin, 6.11. 2010
popis

Kostel má obdélný půdorys s trojbokým závěrem. Sakristie s oratoří se nachází v prvním patře. Mohutná hranolová věž vévodí západnímu průčelí. Je zakončena cibulovou bání a má kruhová okna. Zařízení je buď z doby stavby nebo je novodobé.

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech, 6.11. 2010

historie

Hornické město Hora Svaté Kateřiny vzniklo na počátku 16. století, tedy v době prudkého rozvoje důlního podnikání na saské a české straně Krušných hor. Původní osídlení údolí Kateřinského potoka, později zvané „im Grund“, bylo rozšířeno na tzv. Městský vrch. Původní úmysl zakladatelů o pravoúhlou dispozici ulic se pro složitý terén nepodařilo dodržet. Také kostel byl vystavěn na vrchu mimo náměstí na místě prvního hřbitova. Nejstarší kostel pravděpodobně vznikl někdy okolo poloviny 16. století, čemuž nasvědčují kostelní účty z let 1566-1590 obsahující doklady o rozšíření starého hřbitova. Nový, evangelický, byl potom vystavěn v letech 1607-1611, kdy byl posvěcen. Katolickým se stal roku 1627 na základě Obnoveného zřízení zemského a podléhal jezuitskému kolegiu v Chomutově. Poslední evangelický farář odešel roku 1628 do saského Seiffenu, kde o šest let později zemřel. Svou dnešní barokní podobu kostel získal za působení faráře Karla Janka.…  číst dále

Prudký Martin dle Uměleckých památek Čech a regionálních publikací., 6.11. 2010

Ústecký kraj,  Most  (MO), Hora Svaté Kateřiny

Místa v okolí

 Eduardova skála
 Dřevařský rybník
 hrad u Brandova
 Lniště
 Nový Žeberk
 Jeřabina
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Skalní okno
 Švédské šance
 Starý Žeberk
 Jezeří
 Černý rybník
 kaple
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Janov
 milník
 Najštejn
 Červený Hrádek
 smírčí kříž
 Rieckenova vila
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Blatno
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Litvínov
 Sirné lázně
 Střelnice
 nová radnice
 Dieterova štola
 socha Herkula
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Loučná
 Georgensdorf
 Hausberk
 Bergrutsch
 Fláje
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 kamenný kříž
 Kolektivní dům
 Kamencové jezero
 Matylda
 Vlčí hora
 Maják
 kostel sv. Václava
 železniční most
 židovský hřbitov
 Ressl
 Most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 krematorium
Základní informace místa
ID místa: 9506
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama