Kostel sv. Kateřiny je pozdně barokní sakrální stavba postavená na místě původně evangelického svatostánku z let 1610–1611. Hornické město, založené na počátkem 16. století, nese dodnes jméno této katolické světice. Dnes je opravený.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 11/2010
Kostel stojí na vrchu nad náměstím v sousedství dalších domů a fary. Hora Svaté Kateřiny je přístupná po silnici z Horního Jiřetína u Litvínova. Nejbližší hraniční přechod do Německa je nedaleko v Mníšku. Železniční spojení se světem Hora Svaté Kateřiny, přes několik pokusů v minulosti, nemá. V r. 2008 byl Hoře Svaté Kateřiny vrácen status města.
Prudký Martin, 6.11. 2010
popis

Kostel má obdélný půdorys s trojbokým závěrem. Sakristie s oratoří se nachází v prvním patře. Mohutná hranolová věž vévodí západnímu průčelí. Je zakončena cibulovou bání a má kruhová okna. Zařízení je buď z doby stavby nebo je novodobé.

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech, 6.11. 2010

historie

Hornické město Hora Svaté Kateřiny vzniklo na počátku 16. století, tedy v době prudkého rozvoje důlního podnikání na saské a české straně Krušných hor. Původní osídlení údolí Kateřinského potoka, později zvané „im Grund“, bylo rozšířeno na tzv. Městský vrch. Původní úmysl zakladatelů o pravoúhlou dispozici ulic se pro složitý terén nepodařilo dodržet. Také kostel byl vystavěn na vrchu mimo náměstí na místě prvního hřbitova. Nejstarší kostel pravděpodobně vznikl někdy okolo poloviny 16. století, čemuž nasvědčují kostelní účty z let 1566-1590 obsahující doklady o rozšíření starého hřbitova. Nový, evangelický, byl potom vystavěn v letech 1607-1611, kdy byl posvěcen. Katolickým se stal roku 1627 na základě Obnoveného zřízení zemského a podléhal jezuitskému kolegiu v Chomutově. Poslední evangelický farář odešel roku 1628 do saského Seiffenu, kde o šest let později zemřel. Svou dnešní barokní podobu kostel získal za působení faráře Karla Janka.…  číst dále

Prudký Martin dle Uměleckých památek Čech a regionálních publikací., 6.11. 2010

Ústecký kraj,  Most  (MO), Hora Svaté Kateřiny

Místa v okolí

 Růžový vrch
 Eduardova skála
 Dřevařský rybník
 hrad u Brandova
 Lniště
 Nový Žeberk
 Jeřabina
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Skalní okno
 Švédské šance
 Starý Žeberk
 Jezeří
 Černý rybník
 kaple
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Janov
 milník
 Najštejn
 Červený Hrádek
 smírčí kříž
 Rieckenova vila
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Blatno
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Litvínov
 Sirné lázně
 Střelnice
 nová radnice
 Dieterova štola
 socha Herkula
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Loučná
 Georgensdorf
 Hausberk
 Bergrutsch
 Fláje
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 kamenný kříž
 Kolektivní dům
 Kamencové jezero
 Matylda
 Vlčí hora
 Maják
 kostel sv. Václava
 železniční most
 židovský hřbitov
 Ressl
 Most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 krematorium
Základní informace místa
ID místa: 9506
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama