Původně pozdně románský kostel asi z 13. století byl ve století 14. upraven goticky a později barokně. V r. 1837 byla přistavěna velká kamenná věž. V r. 1858 byla postavena fara.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jakuba Staršího
© Luděk Vláčil 07/2021
Obec Kněžice (německy Knieschitz) se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Nejpůsobivější stavbou obce je římskokatolický farní kostel sv. Jakuba staršího, jenž se nachází na návrší v centru obce. Před vchodem je kříž z r. 1967. V obci stojí ještě kaplička sv. Jana Nepomuckého a zámek. Obcí prochází silnice II/402 spojující Třebíč a Třešť.
Luděk Vláčil, 19.7. 2021
historie

Původně pozdně románský kostel postavený asi ve 13. století byl snad v roce 1279 zasvěcen svatému Jakubovi. Ve 2. pol. 14. století došlo k vrcholně gotické přestavbě, při které bylo přistavěno polygonální kněžiště se sakristií. Kolem roku 1570 v Kněžicích působili evangelíci a kostel chátral. Na počátku třicetileté války došlo k obnovení farnosti. Farář však do vsi dojížděl z Brtnice a kostel byl stále ve špatném stavu. V roce 1665 se uvádí, že kostel měl jeden oltář, dva stoly a čtyři zvony. Kolem roku 1707 proběhla barokní přestavba. V té době vznikla hlavní věž zhotovená ze dřeva. V roce 1775 byla opravena šindelová střecha a vznikla menší věžička nad presbytářem. V roce 1837 byla ke kostelu přistavěna velká kamenná věž. V roce 1858 byla postavena fara. Prvním zdejším farářem byl Jan Vrzal. V roce 1928 byl kostel elektrifikován. V roce 1969 byly ve Žďárci u Tišnova panem Gabrielem Knosem ulity tři…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://farnostknezice.cz/farni_kostel.html, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 18.8. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Kněžice

Místa v okolí

 Kněžice
 Chaloupky
 Aleje
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 Dolní most
 Brtnice
 výklenková kaple
 Střeliště
 kostel sv. Václava
 Heraltice
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Stonařov
 smírčí kámen
 boží muka
 Bransouze
 Okříšky
 Příseka
 Rokštejn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Přímělkov
 Přímělkov
 kostel sv. Víta
 Štěměchy
 Sedlatice
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 Krahulov
 Luka nad Jihlavou
 Mařenka
 Čechočovice
 Holý mlýn
 Štítky
 kostel Všech svatých
 Jeclov
 Zátiší
 Kamenice
 Velký javor
 Čížov
 Želetava
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 Želetava
 boží muka
 židovský hřbitov
 děkanství
 kamenné mosty
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 ZOO Jihlava
 Neptunova kašna
 radnice
 Zdeňkov
 dům čp. 55
 synagoga
 historické podzemí
 morový sloup
 Čáslavice
 Muzeum Vysočiny
 Helenín
 pivovar
 Zámeček
 židovský hřbitov
 Stařík
 Sádek
 Legiodům
 Třebíč
 kaple svaté Rodiny
 židovský hřbitov
 železniční most
 boží muka
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Kříže
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 Dyjice
 boží muka
 Oslednice
 boží muka
 křížový kámen
 Radkov
 Výčapy
Základní informace místa
ID místa: 15778
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama