Poutní areál východně od Lobendavy na Anenském vrchu vznikl koncem 18. století a přetrval josefinské reformy i poválečnou devastaci celého Šluknovského výběžku. Kromě hlavní kaple sestává z výklenkových zastavení křížové cesty a kaple Božího hrobu.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv.Anny
© Lenka Martinková, 07/2010
Poutní areál se nachází na jižním úbočí Anenského vrchu, asi 500 m od centra Lobendavy. Kolem prochází silnice II/266 (Rumburk - Dolní Poustevna), jejíž serpentiny využívá i zelená turistická značka Severní - Lobendava - Velký Šenov. Severně kopec obchází modrá značka z Lobendavy do Lipové. Bohoslužby se v kapli konají během anenské pouti, tedy počátkem srpna.
Ivan Grisa, 2.2. 2010
historie

Kaple svaté Anny a křížová cesta na Anenském vrchu u Lobendavy

Kapli nechal postavit majitel panství starohrabě Salm v letech 1775–77, a patří tak k posledním barokním poutním místům u nás. Roku 1834 byly severně od ní postaveny výklenkové kapličky zastavení křížové cesty, končící kaplí Božího hrobu. Původní centrální kaple byla roku 1857 rozšířena o novou část směrem k severu. Její vnější fasáda má částečně novogotické provedení. Poutní místo zpustlo po roce 1945, jeho objekty se však zachovaly a byly v nedávných letech částečně obnoveny.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, 2.2. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Lobendava

Místa v okolí

 Lipová
 evangelický kostel
 Tanečnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Weifberg
 Šluknov
 Neuer Wildenstein
 Šternberk
 Niedermühle
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Winterstein
 Frienstein
 Vlčí Hrádek
 Vlčí hora
 Jeskyně víl
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Kyjovský hrad
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Schönbuch
 Dymník
 socha lva
 dům U Frinda
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lobendava
Lobendava 3
407 84
Tel: 731 402 538
http://www.poute.eu/lobendava
martinkerhart@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 8756
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama