Poutní areál východně od Lobendavy na Anenském vrchu vznikl koncem 18. století a přetrval josefinské reformy i poválečnou devastaci celého Šluknovského výběžku. Kromě hlavní kaple sestává z výklenkových zastavení křížové cesty a kaple Božího hrobu.
Hlavní obrázek místa
Kaple od jihovýchodu
© Ivan Grisa 01/2010
Poutní areál se nachází na jižním úbočí Anenského vrchu, asi 500 m od centra Lobendavy. Kolem prochází silnice II/266 (Rumburk - Dolní Poustevna), jejíž serpentiny využívá i zelená turistická značka Severní - Lobendava - Velký Šenov. Severně kopec obchází modrá značka z Lobendavy do Lipové. Bohoslužby se v kapli konají během anenské pouti, tedy počátkem srpna.
Ivan Grisa, 2.2. 2010
historie

Kaple svaté Anny a křížová cesta na Anenském vrchu u Lobendavy

Kapli nechal postavit majitel panství starohrabě Salm v letech 1775–77, a patří tak k posledním barokním poutním místům u nás. Roku 1834 byly severně od ní postaveny výklenkové kapličky zastavení křížové cesty, končící kaplí Božího hrobu. Původní centrální kaple byla roku 1857 rozšířena o novou část směrem k severu. Její vnější fasáda má částečně novogotické provedení. Poutní místo zpustlo po roce 1945, jeho objekty se však zachovaly a byly v nedávných letech částečně obnoveny.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, 2.2. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Lobendava

Místa v okolí

 Lipová
 evangelický kostel
 Tanečnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Weifberg
 Šluknov
 Neuer Wildenstein
 Šternberk
 Niedermühle
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Winterstein
 Frienstein
 Vlčí Hrádek
 Vlčí hora
 Jeskyně víl
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 Kyjovský hrad
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Schönbuch
 Dymník
 socha lva
 dům U Frinda
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lobendava
Lobendava 3
407 84
Tel: 731 402 538
http://www.poute.eu/lobendava
martinkerhart@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 8756
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama