Hrad stával na ostrohu nad obcí patrně od počátku 14. stol., postaven byl pány z Vinařic či Václavem z Dubé. Zpustl po připojení k divickému statku Děpoltem z Lobkovic na Bílině v 1. pol. 16. stol. Zachovány nepatrné terénní stopy.
Hlavní obrázek místa
Místo kde stával hrad
© 2002 Vlky, Jiří Čížek
Terénní skica od J. Čížka (viz galerie) zachycuje stav v roce 1985. Bohužel od té doby zřejmě došlo k poškození lokality hradu intenzivní zemědělskou činností. Byly zarovnány pozůstaky valů a příkopů, také byla rozorána východní část vnitřní dispozice, část svahu na západě byla odkopána. Zmizel také relikt studny.
Iva Spurná, 13.1. 2011
historie

Hrad Vinaříce stával na ostrohu nad stejnojmennou vesnicí, v místě dosud nazývaném Na zámku, kde je i dnes lehce znatelné opevnění. V 19. století zde byly patrné i zbytky sklepení. Hradba uzavírala jazykovitý výběžek na jižní straně, kudy se vcházelo branou do nádvoří. V r. 1328 je zmiňován Jan z Vinařic. Na začátku 14. století sídlil na zdejším hradě Bičen z Vinařic, známý z různých sporů a svárů s okolními zemany. Hrad Vinaříce byl tedy postaven za něho nebo za jeho předchůdce Václava z Dubé, který se v r. 1319 psal rovněž z Vinařic. Kolem r. 1350 se stali majiteli Vinařic Podmoklští z Prostiboře. Z nich se v církevních záznamech objevuje Bedřich (1357), který žil ještě v r. 1386, a po něm jeho stejnojmenný syn, který držel Vinaříce ještě na začátku husitských válek (1422). Jeho synové Parsifal a Alexandr byli stoupenci císaře Zikmunda a získali od něho řadu statků v okolí.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku III., Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 13.1. 2011

pověsti

Jak se zalidnilo údolí vinařické

Byl jeden bohatý pán ten měl tři syny. Jednomu říkali Diviš, druhému Smil a třetímu Chval. Otec jim dal služebnictvo a peníze i řekl „ jsem ještě mlád, vás je více a všichni nemůžete doma zůstat. Ohlédněte se ve světě po něčem. Vydali se tedy na cestu, až přišli do zdejšího údolí, kde se jim velice zalíbilo. Bylo tu mnoho ryb a zvěře, proto se usadili. Aby nebyli daleko od sebe, zůstal Diviš tam, kde jsou dnes Divice, Smil ve Smilovicích a Chval v Pochválově, kteréžto osady dostaly po nich jména. Bydliště Chvalovo bylo pod usedlostí Mohlovou říkalo se tam „u starých ševců (Majer)“, Smilovo bydliště bylo tam, kde nyní Šlégr a Divišovo v místě, kde je Schwarzenberský dvůr. Po dlouhém čase přišel rod na rod, jeden žil dobře, druhý špatně, jeden prodal, druhý koupil, lid se měnil, páni nemohli všecky pozemky obdělati, předali je lidem. Tak vznikly obce, které musely pány živit a zadarmo jim dřít, kdo nechtěl, byl bit. Po bitvě bělohorské…  číst dále

sebrané spisy lidového vyprávění, 21.8. 2005

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Vinařice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Kozojedy
 kaple sv. Václava
 Divice
 Dřevíč
 Rychvald
 Pochvalovská stráň
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Václava
 Žerotín
 Hřivice
 Líský
 kostel sv. Markéty
 Toužetín
 kaplička
 kostel sv. Jiří
 zichovecký kromlech
 Cítoliby
 Panenský Týnec
 větrný mlýn
 kaple
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Domoušice
 fara
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Klimenta
 Hradiště
 kaple sv. Blažeje
 Nový hrad
 Kornhauz
 Pravda
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 sýpka
 Ostrov
 Blšany u Loun
 Hradiště
 židovský hřbitov
 Džbán
 Hřivčice
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Roviny, Na Rovinách
 kostel Matky Boží
 Humniště
 Krušovice
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Louny – MPR
 barokní špitál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 kaple
 inundační most
 Louštín
 Lipno
 Svídna - zaniklá ves
 kostel sv. Prokopa
 menhir Baba
 Vršovice
 kostel sv. Václava
 kaple
 kostel sv. Martina
 Třebíz
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Matouše
 Travertinová kupa
 Cífkův statek
 Šubrtův statek
 kostel sv. Víta
 Mackova hora
 archeologický skanzen
 menhir Kamenný muž
 Tuchořice
 Klobuky
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Třeskonice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Havla
 Malíkovice
 kostel Všech svatých
 Kobylníky
 kostel sv. Gotharda
 stará radnice
 Lenešice
 synagoga
 Peruc
 Mradice
 Oldřichův dub
 Muzeum české vesnice
 kaple sv. Anny
 silniční most
 Železniční muzeum
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Isidora
 Husův sbor
 Drahúš
 Postoloprty
 pivovar
 židovské ghetto
 Čeradice
 kaple
 kaple sv. Václava
 menhir Zakletý mnich
 stará radnice
 nová radnice
 zvonice
 kaple
 fara
 socha sv. Linharta
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Řisuty
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 Neprobylice
 Neprobylice
 Hradečno
 Líčkov
 kostel sv. Ducha
 Pátek
 Vraný
 kostel sv. Martina
 mlýn
 kamenný milník
 Vraný
 Slánská brána
 kaple sv. Rozálie
 Stradonice
 Stradonka
 dub svatého Václava
 kostel sv. Václava
 Bílý Újezdec
 socha sv. Blažeje
 Stekník
 křížový kámen
 obelisk
 Hlavačov
 Sobín
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 kamenný kříž
 Olešná
 kostel sv. Martina
 Levousy
 kostel sv. Václava
 Šebín
 Bitozeves
 kostel sv. Václava
 Klímův mlýn
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Jakuba
 socha Ecce Homo
 Evaň
 kaple sv. Josefa
 Turyňský rybník
Základní informace místa
ID místa: 438
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama