Kovová rozhledna s točitým schodištěm byla postavena v roce 2020 na místě původní z roku 1967 na den přesně po 53 letech. Rozhledna byla postavena z veřejné sbírky. Je zde vynikající kruhový rozhled na Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Javoří hory i Adršpašsko - teplické skály.
Hlavní obrázek místa
Nová rozhledna Žaltman z roku 2020
© Karel Turek 11/2020

Nová rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor – Žaltmanu (740 m) byla v roce 1967 svépomoci členy TJ Sokol Malé Svatoňovice postavena 12 m vysoká kovová rozhledna. Ta byla po 52 letech provozu z důvodu nedostatečného výhledu v roce 2019 demontována. V roce 2020 i za pomoci veřejné sbírky (získáno cca 2 mil. Kč) byla postavena obcí Malé Svatoňovice nová 22 m vysoká kovová rozhledna se 4 vyhlídkovými plošinami s celkem 120 schody. Montáž kovové konstrukce rozhledny byla provedena za pomocí vrtulníku, kdy celkem 8 dílů konstrukce bylo přemístěno z Radvanic a smontováno přímo za asistence vrtulníku na vrcholu Jestřebích hor. Nová rozhledna Žaltman byla slavnostně otevřena dne 24. 9. 2020, to je přesně na den 53 let od otevření původní rozhledny Žaltman. Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo to jsou vidět  Krkonoše, Broumovská vrchovina s Ostašem, Javoří hory i Adršpašsko - teplické skály, Vraní hory v Polsku, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět Stolové hory v sousedním Polsku - Bor a Hejšovina, na jižní straně je vidět přehrada Rozkoš až do oblastí u Hradce Králové. Nejsnadnější přístup k Žaltmanu vede z obce Malé Svatoňovice (4 km), z Radvanic (4 km) nebo z Odolova (6 km). Rozhledna je volně přístupná.
Karel Turek, 14.3. 2021
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Velké Svatoňovice

Místa v okolí

 Radvanice
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 stará radnice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 zvonice
 Čáp
 Skály
 Skály
 Vízmburk
 Střmen
 Bystrý
 Starý Rokytník
 Stárkov
 Adršpach
 Stárkov
 Dolní Adršpach
 hrob Viktorky
 Hampelův sloup
 Bolkov
 Keyzlarova vila
 Teplice nad Metují
 smírčí kříž
 Teplice nad Metují
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 mlýn Dřevíček
 Trutnov
 stará radnice
 kostel Panny Marie
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Šibeník
 Červená Hora
 Samaritánka
 Ostaš
 Rechenburg
 Homole
 Vlčinec
 zvonice
 kříž nad Pěkovem
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 železniční most
 Jiráskovo divadlo
 Turyň
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Na Signálu
 Stachelberg
 Rýzmburk
 klášter benediktinů
 Eliška
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 radnice
 stará škola
 Žernovská rozhledna
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Staré bělidlo
 kostel sv. Anny
 Babiččino údolí
 Studnice
 Na Větrné horce
 Žacléř
 Mieroszów
 Nádraží - divadlo
 židovský hřbitov
 Meziměstí
 vojenský hřbitov
 Velká Bukovina
 Náchod
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
Základní informace místa
ID místa: 10641
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama