Kovová rozhledna s točitým schodištěm byla postavena v roce 2020 na místě původní z roku 1967 na den přesně po 53 letech. Rozhledna byla postavena z veřejné sbírky. Je zde vynikající kruhový rozhled na Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Javoří hory i Adršpašsko - teplické skály.
Hlavní obrázek místa
Nová rozhledna Žaltman z roku 2020
© Karel Turek 11/2020

Nová rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor – Žaltmanu (740 m) byla v roce 1967 svépomoci členy TJ Sokol Malé Svatoňovice postavena 12 m vysoká kovová rozhledna. Ta byla po 52 letech provozu z důvodu nedostatečného výhledu v roce 2019 demontována. V roce 2020 i za pomoci veřejné sbírky (získáno cca 2 mil. Kč) byla postavena obcí Malé Svatoňovice nová 22 m vysoká kovová rozhledna se 4 vyhlídkovými plošinami s celkem 120 schody. Montáž kovové konstrukce rozhledny byla provedena za pomocí vrtulníku, kdy celkem 8 dílů konstrukce bylo přemístěno z Radvanic a smontováno přímo za asistence vrtulníku na vrcholu Jestřebích hor. Nová rozhledna Žaltman byla slavnostně otevřena dne 24. 9. 2020, to je přesně na den 53 let od otevření původní rozhledny Žaltman. Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo to jsou vidět  Krkonoše, Broumovská vrchovina s Ostašem, Javoří hory i Adršpašsko - teplické skály, Vraní hory v Polsku, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět Stolové hory v sousedním Polsku - Bor a Hejšovina, na jižní straně je vidět přehrada Rozkoš až do oblastí u Hradce Králové. Nejsnadnější přístup k Žaltmanu vede z obce Malé Svatoňovice (4 km), z Radvanic (4 km) nebo z Odolova (6 km). Rozhledna je volně přístupná.
Karel Turek, 14.3. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Velké Svatoňovice

Místa v okolí

 Radvanice
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 stará radnice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 zvonice
 Čáp
 Skály
 Skály
 Belver
 Vízmburk
 Starý Rokytník
 Bystrý
 Střmen
 Starý Rokytník
 Stárkov
 Adršpach
 Stárkov
 Dolní Adršpach
 hrob Viktorky
 kaple Panny Marie
 Hampelův sloup
 Bolkov
 Keyzlarova vila
 Teplice nad Metují
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 mlýn Dřevíček
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 kostel Panny Marie
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Šibeník
 Samaritánka
 Červená Hora
 Ostaš
 Homole
 Rechenburg
 zvonice
 Vlčinec
 socha Aloise Jiráska
 kříž nad Pěkovem
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 železniční most
 Turyň
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Na Signálu
 Stachelberg
 Rýzmburk
 Eliška
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 radnice
 klášter benediktinů
 stará škola
 Žernovská rozhledna
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Staré bělidlo
 kostel sv. Anny
 Babiččino údolí
 Studnice
 Na Větrné horce
 Žacléř
 Mieroszów
 židovský hřbitov
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 vojenský hřbitov
 Velká Bukovina
 Náchod
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 nová radnice
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
Základní informace místa
ID místa: 10641
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama