Kovová rozhledna s točitým schodištěm byla postavena v roce 2020 na místě původní z roku 1967 na den přesně po 53 letech. Rozhledna byla postavena z veřejné sbírky. Je zde vynikající kruhový rozhled na Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Javoří hory i Adršpašsko - teplické skály.
Hlavní obrázek místa
Nová rozhledna Žaltman z roku 2020
© Karel Turek 11/2020

Nová rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor – Žaltmanu (740 m) byla v roce 1967 svépomoci členy TJ Sokol Malé Svatoňovice postavena 12 m vysoká kovová rozhledna. Ta byla po 52 letech provozu z důvodu nedostatečného výhledu v roce 2019 demontována. V roce 2020 i za pomoci veřejné sbírky (získáno cca 2 mil. Kč) byla postavena obcí Malé Svatoňovice nová 22 m vysoká kovová rozhledna se 4 vyhlídkovými plošinami s celkem 120 schody. Montáž kovové konstrukce rozhledny byla provedena za pomocí vrtulníku, kdy celkem 8 dílů konstrukce bylo přemístěno z Radvanic a smontováno přímo za asistence vrtulníku na vrcholu Jestřebích hor. Nová rozhledna Žaltman byla slavnostně otevřena dne 24. 9. 2020, to je přesně na den 53 let od otevření původní rozhledny Žaltman. Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo to jsou vidět  Krkonoše, Broumovská vrchovina s Ostašem, Javoří hory i Adršpašsko - teplické skály, Vraní hory v Polsku, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět Stolové hory v sousedním Polsku - Bor a Hejšovina, na jižní straně je vidět přehrada Rozkoš až do oblastí u Hradce Králové. Nejsnadnější přístup k Žaltmanu vede z obce Malé Svatoňovice (4 km), z Radvanic (4 km) nebo z Odolova (6 km). Rozhledna je volně přístupná.
Karel Turek, 14.3. 2021
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Velké Svatoňovice

Místa v okolí

 Radvanice
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 stará radnice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 zvonice
 Čáp
 Skály
 Skály
 Vízmburk
 Střmen
 Starý Rokytník
 Bystrý
 Stárkov
 Adršpach
 Stárkov
 Dolní Adršpach
 hrob Viktorky
 Hampelův sloup
 Bolkov
 Keyzlarova vila
 Teplice nad Metují
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 mlýn Dřevíček
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 kostel Panny Marie
 evangelický kostel
 Šibeník
 Samaritánka
 Červená Hora
 Ostaš
 Homole
 Rechenburg
 zvonice
 Vlčinec
 kříž nad Pěkovem
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 železniční most
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Na Signálu
 Stachelberg
 Rýzmburk
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 radnice
 stará škola
 klášter benediktinů
 Žernovská rozhledna
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Staré bělidlo
 kostel sv. Anny
 Babiččino údolí
 Studnice
 Na Větrné horce
 Žacléř
 Mieroszów
 židovský hřbitov
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 vojenský hřbitov
 Velká Bukovina
 Náchod
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 nová radnice
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
Základní informace místa
ID místa: 10641
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama