První zmínka o tvzi je z r. 1468 a prvním známým majitelem byl Albert z Budkova. R. 1468 byla vypálena německými křižáky a 1483 obnovena. V 17. st. sloužila jako sýpka.Jednopatrová budova má podsklepení, klenuté přízemí, vstupní gotický portálek.
Hlavní obrázek místa
Dvorní průčelí tvrze
© Lukáš Pechánek, 08/2000
První zmínka o vsi Budkově je z r. 1356, jejím prvním známým majitelem byl Albert z Budkova (1370-1373). Za vpádu německých křižáků z Bavor v r. 1468 do Plzeňského kraje byla také vypálena tvrz Hynka Budkovského z Budkova. To je první zpráva o ní. Byla však zase r. 1483 obnovena. V letech 1485-1518 se uvádí jako držitel statku Hrzek z Budkova. R. 1545 vložil Vilém Sádlo z Kladrubce jako poručník sirotků po Mikuláši Budkovském z Budkova do zemských desk tvrz s dvorem, vsi Budkov a Kožlí a díly vesnic Vojslavic a Lhotky. Poslední majitel Budkova z rodu rytířů Budkovských, Mikuláš, se zúčastnil stavovského povstání v l. 1618 - 1620 a byl proto odsouzen ke ztrátě jedné třetiny majetku. R. 1622 byl statek prodán Anně Maximiliáně Hýzrlové z Chodů, rozené ze Šenova. R. 1675 prodal rytmistr Václav Michal Hýzrle z Chodů Budkov hraběti Karlu Leopoldu Caretto-Millesimovi, který jej připojil k svému panství Vlachovo Březí. V r. 1676 koupil Vlachovo Březí Matyáš Wuschwitz. Od něho získali vlachovobřezské panství hrabě Gundakar Ditrichštejn a jeho manželka Alžběta Konstancie, rozená z Questenberka. Tvrz tehdy již sloužila jako sýpka. Bývalá tvrz stojí po levé straně budkovského dvora, je to jednopatrová budova krytá vysokou stanovou střechou, podsklepená, s klenutým přízemím. Vstupní pozdně gotický portálek pochází z přestavby tvrze v r. 1483. za protější sýpkou je rybníček, zbytek obranného systému bývalé tvrze. Majitelem budov bylo JZD Chlumany, dnes je v soukromém vlastnictví
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy (doplněno redakcí hrady.cz), 24.4. 2004
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Budkov

Místa v okolí

 Chocholatá Lhota
 dům č. p. 42
 Hrádek u Husince
 kostel sv. Dominika
 Lipovice
 Vlachovo Březí
 Dub
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 kaple sv. Ducha
 Vitějovice
 kostel sv. Jiljí
 Tourov
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 městské opevnění
 Helfenburk
 Bavorov
 panský dům
 Želibořice
 Drslavice
 Zálezly
 Čepřovice
 Libín
 kostel sv. Anny
 Královácký kámen
 Kratochvíle
 židovský hřbitov
 Lčovice
 boží muka
 panský dům
 kostel sv. Martina
 Lomec
 Libějovice
 kaple Dobrá voda
 Kudrnův dům
 Netolice – MPZ
 židovský hřbitov
 kašna
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 Hus
 mariánský sloup
 Libějovice
 kostel Všech svatých
 archeopark Netolice
 radnice
 Volyně
 Čkyně
 Smrčná
 synagoga
 Rábín
 Skočice
 městské opevnění
 Skalice
 synagoga
 Jánský most
 Vodňany
 Drahonice
 Hoštice u Volyně
 Kdanský dvůr
 Boubín
 Nihošovice
 Boubínský prales
 Doubravice u Volyně
 Čestice
 Čestice
 Protivín
Základní informace místa
ID místa: 945
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama