Barokní zámek vystavěný za Kotulínských z Kotulína a Křížkovic v r. 1725. Kněžna Růžena z Hohenlohe přistavěla pravé křídlo zámku. Zámek koncem 19. stol. vyhořel, byl znovu přestavěn jako dvouposchoďová budova s kulatou věží, bez slohových znaků.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí zámku
© Pavel Vítek 12/2005
Bílé Poličany najdeme 7 km severovýchodně od Hořic a 10 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem. Zámek slouží jako hotel, jak pro jednorázové i dlouhodobé ubytování, tak pro různé konferenční akce. V okolí můžeme navštívit ZOO ve Dvoře Králové nad Labem a nebo Šporkův Kuks, případně Braunův Betlém.
10.12. 2005
historie

Nejstarší tvrz v Bílých Poličanech se připomíná již ve 13.stol. Poslední zmínka o této tvrzi je ale z r. 1541 a toto feudální sídlo bezestopy zaniklo. Novou, renezanční tvrz, nechala koncem 16.stol. v Bílých Poličanech postavit vdova po Jiřím z Valdštejna, dcera Jana z Lobkovic, Alena. Po její smrti tvrz dokončil její nevlastní syn Karel z Valdštejna. Po jeho smrti získali Bílé Poličany jeho synové Jan a Jiří. Protože Jiří podporoval stavovské povstání, byl v r. 1622 potrestán ztrátou třetiny svého jmění. Poličanské zboží koupil o rok později Jiřího strýc, Albrecht z Valdštejna. Bílé Poličany se staly frýdlantským lenním statkem a majitelé se často měnili. Nejdéle Poličany držela Engelburga Zárubová z Hustiřan, která je ale prodala Jiřímu Jetřichovi Grodeckému z Grodce. Ten po tragické smrti frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna dosáhl u císaře, aby Bílé Poličany byly zapsány jako svobodný…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 10.12. 2005

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Velehrádek
 Miletín
 zvonice
 Zátluky
 Šluspárk
 Velký Vřešťov
 Pustohrad u Hořic
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Jeřice
 Hořice
 Dubenec
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Les Království
 staré děkanství
 synagoga
 děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 Hrad u Bezníka
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 Betlém u Kuksu
 Hrádek u Vřesníka
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Hankův rodný dům
 Rotemberk
 Velichovky
 Vražba
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Habřina
 Chloumky
 Bašnice
 Holovousy
 Lázně Bělohrad
 Stračov
 Rodov
 Bradlo
 Kuks
 Dohalice
 Stračov
 Ostroměř
 mariánský sloup
 Pecka
 Hradišťko
 Chlum
 Nové Zámky
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Neděliště
 kostel sv. Jakuba
 Holohlavy
 Wenkeův dům
 Vysoká
 kostel Zjevení Páně
 Myštěves
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Smiřice
 Mlázovice
 kostel sv. Jakuba
 Sobčice
 městský hřbitov
 smírčí kříž
 pevnost Josefov
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Podlesí
 kostel sv. Anny
 Kozinec
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Levínská Olešnice
 Levín
Základní informace místa
ID místa: 1117
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama