Zaniklá drobná pevnost-šance-typu reduta nad soutokem řeky Ostravice s Řečicí. Vznikla v 17.stol. na obranu cesty z Uher. Zanikla neznámo kdy. Existují dvě možnosti její lokalizace. Buď je zatopena přehradou Šance nebo stávala na kopci Šance (575m).
Hlavní obrázek místa
Kopec Šance (od cesty vlevo) nad přehradní nádrží Šance
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Každému je známá beskydská přehrada Šance, málokdo však tuší proč vlastně Šance? Odpověď je snadná. Nikoliv podle životní příležitosti. Přehrada se správně jmenuje „Na Šancích“ a byla pojmenována podle malé pevnůstce zvané šance (z něm. Schanze), která se v místech severního konce přehrady, nad soutokem Ostravice s potokem Řečice měla vyskytovat. Právě po potoku Řečice bývají šance někdy označovány.
Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007
turistické

Lokalizace šancí

Pevnůstky, šance, byly budovány v oblasti Beskyd v 17. století na obranu obchodních cest a horských údolí, kudy hrozilo nebezpečí vpádu uherských povstalců. Dodnes však nikdo neodpověděl na otázku, kde se tato pevnůstka při soutoku řeky Ostravice a potoka Řečice nacházela. Existují dvě teorie její lokalizace. Jedna z nich praví, že se šance nacházely někde na ostrohu nevysoko nad soutokem zmíněných vodotečí a jejich skromné terénní pozůstatky byly zničeny zatopením údolí vodami přehrady. Ta druhá umísťuje pevnost na výběžek z masivu hory Smrk (1276 m), na menší kopec zvaný Šance (575 m). odtud by byl v případě odlesnění ideální výhled na celé údolí Ostravice od zadních hor až takřka po Frýdlant, kde se nacházely další drobné šance na Nové Dědině. Na tomto vrcholu však neexistují žádné terénní pozůstatky odkazující na existenci pevnosti. Kopec, respektive jeho vrcholová část je snadno dostupná a nalezneme jej v místech, kde se estakáda…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007

popis

Pravděpodobný popis šancí

A jak tato pevnůstka vypadala? Drobné šance měly vesměs stejnou podobu. Jednalo se o typ pevnosti zvaná reduta, čili čtvercový objekt se zvýšeným sypaným obvodem mnohdy zpevněným kameny. Uvnitř se v nárožích nacházely rampy pro rozmístění děl. Kolem obvodu pevnosti byl vyhlouben příkop. Uprostřed nádvoří se většinou nacházela jednoduchá srubová stavba pro posádku šancí. Něco málo dává snad tušit stará mapa Beskyd zachycující velmi stručně a schematicky tok řeky Ostravice od pramene po Frýdlant. Na té je i přes velkou schematizaci jasně zachycena pevnost typu reduta a u ní dosti nečitelný nápis, který se dá rozluštit jako „redoute“ a nad ním „rzeczicza“ (Řečice?). Jedná se o pravidelný čtvercový objekt s výrazným a masivním obvodem s výraznými hranami po jehož obvodě je snad umístěna palisáda. Vnitřní zařízení není vykresleno. Kolem pevnosti je vyznačen schematicky i příkop. Mapa je to však jen velmi schematická a nápisy velmi…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Šance
 klauz Kyčerov
 kříž na Hutích
 koryto potoka Mazák
 PR Bučací potok
 jedle v Řečici
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 Hubertova chata
 hrable Červík
 Gabrielina chata
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Ondrášovy díry
 klaus Panský
 Hamerská kaple
 Čeladná
 U Veličků
 Hartisov
 vodopády Satiny
 šance na Obidové
 Šorštýn
 kostel sv. Bedřicha
 Baranská skála
 Bílá
 Leopoldova chata
 Lučovecký klauz
 Greiffka
 Čertův stůl
 zvonička
 Bílý Kříž
 klauz Čurábka
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Bedřichův klaus
 Frýdlant
 Travné, Travný
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Maxův klauz
 Mořské oko
 horský hotel Solárka
 kříž na Hluchance
 zvonička Pod Krásnou
 Zvonička Pustevny
 boží muka na Husinci
 Cyrilka
 Pražmo
 Čarták
 Morávka
 socha Radegasta
 kaple na Kmínku
 zvonička u Polků
 roubený dům č.p. 5
 boží muka - sv. Anna
 kostel sv. Josefa
 Raškovice
 Janovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 kostel Všech svatých
 Vašendův kříž
 kaple Panny Marie
 zvonička
 kaple Panny Marie
 Baška
 fojtství
 kaple sv. Floriána
 kaple Při šefru
 radnice
 Hodoňovice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 zvonice
 švédská mohyla
 kaple na Horním Konci
 kaple Za humny
 Jezero
 Šmiřákův mlýn
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Mauritia
 Kozlovice
 Myslík
 zvonička Měrkovice
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Rychaltice
Základní informace místa
ID místa: 5496
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 20.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama