Zaniklá drobná pevnost-šance-typu reduta nad soutokem řeky Ostravice s Řečicí. Vznikla v 17.stol. na obranu cesty z Uher. Zanikla neznámo kdy. Existují dvě možnosti její lokalizace. Buď je zatopena přehradou Šance nebo stávala na kopci Šance (575m).
Hlavní obrázek místa
Kopec Šance (od cesty vlevo) nad přehradní nádrží Šance
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Každému je známá beskydská přehrada Šance, málokdo však tuší proč vlastně Šance? Odpověď je snadná. Nikoliv podle životní příležitosti. Přehrada se správně jmenuje „Na Šancích“ a byla pojmenována podle malé pevnůstce zvané šance (z něm. Schanze), která se v místech severního konce přehrady, nad soutokem Ostravice s potokem Řečice měla vyskytovat. Právě po potoku Řečice bývají šance někdy označovány.
Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007
turistické

Lokalizace šancí

Pevnůstky, šance, byly budovány v oblasti Beskyd v 17. století na obranu obchodních cest a horských údolí, kudy hrozilo nebezpečí vpádu uherských povstalců. Dodnes však nikdo neodpověděl na otázku, kde se tato pevnůstka při soutoku řeky Ostravice a potoka Řečice nacházela. Existují dvě teorie její lokalizace. Jedna z nich praví, že se šance nacházely někde na ostrohu nevysoko nad soutokem zmíněných vodotečí a jejich skromné terénní pozůstatky byly zničeny zatopením údolí vodami přehrady. Ta druhá umísťuje pevnost na výběžek z masivu hory Smrk (1276 m), na menší kopec zvaný Šance (575 m). odtud by byl v případě odlesnění ideální výhled na celé údolí Ostravice od zadních hor až takřka po Frýdlant, kde se nacházely další drobné šance na Nové Dědině. Na tomto vrcholu však neexistují žádné terénní pozůstatky odkazující na existenci pevnosti. Kopec, respektive jeho vrcholová část je snadno dostupná a nalezneme jej v místech, kde se estakáda…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007

popis

Pravděpodobný popis šancí

A jak tato pevnůstka vypadala? Drobné šance měly vesměs stejnou podobu. Jednalo se o typ pevnosti zvaná reduta, čili čtvercový objekt se zvýšeným sypaným obvodem mnohdy zpevněným kameny. Uvnitř se v nárožích nacházely rampy pro rozmístění děl. Kolem obvodu pevnosti byl vyhlouben příkop. Uprostřed nádvoří se většinou nacházela jednoduchá srubová stavba pro posádku šancí. Něco málo dává snad tušit stará mapa Beskyd zachycující velmi stručně a schematicky tok řeky Ostravice od pramene po Frýdlant. Na té je i přes velkou schematizaci jasně zachycena pevnost typu reduta a u ní dosti nečitelný nápis, který se dá rozluštit jako „redoute“ a nad ním „rzeczicza“ (Řečice?). Jedná se o pravidelný čtvercový objekt s výrazným a masivním obvodem s výraznými hranami po jehož obvodě je snad umístěna palisáda. Vnitřní zařízení není vykresleno. Kolem pevnosti je vyznačen schematicky i příkop. Mapa je to však jen velmi schematická a nápisy velmi…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Šance
 klauz Kyčerov
 kříž na Hutích
 koryto potoka Mazák
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 Hubertova chata
 hrable Červík
 Gabrielina chata
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Ondrášovy díry
 klaus Panský
 Hamerská kaple
 Čeladná
 U Veličků
 Hartisov
 vodopády Satiny
 šance na Obidové
 Šorštýn
 kostel sv. Bedřicha
 Baranská skála
 Bílá
 Leopoldova chata
 Mohelnický vodopád
 Lučovecký klauz
 Greiffka
 Čertův stůl
 zvonička
 Bílý Kříž
 Čurabský klauz
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 klauz Vlaské
 Bedřichův klaus
 Frýdlant
 Travné, Travný
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Maxův klauz
 Mořské oko
 horský hotel Solárka
 kříž na Hluchance
 zvonička Pod Krásnou
 Zvonička Pustevny
 boží muka na Husinci
 Cyrilka
 Pražmo
 Čarták
 Morávka
 socha Radegasta
 kaple na Kmínku
 zvonička u Polků
 roubený dům č.p. 5
 boží muka - sv. Anna
 kostel sv. Josefa
 Raškovice
 Janovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 kostel Všech svatých
 Vašendův kříž
 kaple Panny Marie
 zvonička
 kaple Panny Marie
 Baška
 fojtství
 kaple sv. Floriána
 kaple Při šefru
 radnice
 Hodoňovice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 zvonice
 švédská mohyla
 kaple na Horním Konci
 kaple Za humny
 Jezero
 Šmiřákův mlýn
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Mauritia
 Kozlovice
 Myslík
 zvonička Měrkovice
 vrchol Soláň
 zvonice Soláň
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Rychaltice
Základní informace místa
ID místa: 5496
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 20.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama