Terénní pozůstatky se nacházejí na ostrožně téměř čtvercového tvaru o straně asi 30 m. Tvrz snad ze 13. stol. je písemně potvrzena roku 1406 za Oneše ze Šarov. Ve druhé polovině 16. stol. zpustla.
Hlavní obrázek místa
Pohled na jádro tvrze z předhradního obranného valu
© George Párátko 08/2006
Obec Šarovy se rozkládá na svazích výběžků Vizovických vrchů v údolí potoka Březnice asi 8 km jižně od Zlína. Zaniklá tvrz je od obce vzdálena 1,5 km jižně v blízkém lese.
13.8. 2006
historie

Dnes již jen terénní změny připomínající místo bývalého panského sídla se nacházejí na ostrožně, asi 1,5 km jihovýchodním od obce Šarovy. Tvrz zde snad mohla stát již koncem 13. stol. Majitelem byl rod ze Šarov. Tvrz je poprvé písemně potvrzena když Oneš ze Šarov ves Šarovy s tvrzí prodal svému bratru Čeňkovi roku 1406. Později roku 1421 ji získal král Zikmund. Později se majitelé střídali. V 1. pol. 16. stol. získali panství Tetourové z Tetova, podle některých zpráv byla tvrz obydlená až do roku 1560, ale krátce na to je již popisována jako pustá.

L.P.(Kohoutek Jiří, Hrady jihovýchodní Moravy, Zlín, 1995), 15.8. 2006

Půdorys místa

Půdorys lokality, Šarovy - celkový půdorys lokality
Kohoutek Jiří, Hrady jihovýchodní Moravy, Zlín, 1995, str. 115, obr. 122
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

Místa v okolí

 Březolupy
 Svárov
 Částkov
 Sochařská vyhlídka
 Nedachlebice
 Velký Ořechov
 Podhradí
 Bílovice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Mistřice
 Spytihněv
 Malenovice
 Napajedla
 kostel sv. Mikuláše
 Napajedla
 Oberský vrch
 Napajedla
 Lhotka u Hradčovic
 Rýsov
 Louky
 Zlín
 Otrokovice
 Tečovice
 Baťův mrakodrap
 kostel sv. Anny
 Zlín
 Luhačovice
 Sušice
 Pramen Ottovka
 Starý Světlov
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 fara
 kostel sv. Martina
 Augustiniánský dům
 Pramen Aloiska
 Obora
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 městské opevnění
 boží muka
 synagoga
 větrný mlýn
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Mysločovice
 Vlčnov
 Kunovice
 Engelsberg
 Lužkovice
 Panský dvůr
 Špitálky
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 Letecké muzeum
 Tlumačov
 Kvasice
 Klečůvka
 Nezdenice
 Štípa
 Nový Světlov
 Velké Těšany
Základní informace místa
ID místa: 4525
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama