Kladský rybník založil r. 1501 Jan Pluh z Rabštejna k zásobování cínových dolů vodou prostřednictvím tzv. Dlouhé stoky, která z něj vytéká. Leží v nadmořské výšce 815 m a má rozlohu 9 ha. Dlouhá stoka o délce 24 km vznikla v letech 1531-1536. Okolí tvoří národní přírodní rezervace Kladské rašeliny.
Hlavní obrázek místa
Kladský rybník
© Jiří Špaček, 07/2007
Lovecká osada Kladská (viz samostatné heslo), původně německy Glatzen, byla založena r. 1875 německým knížetem Schönburg-Waldenburgem. Leží v lesích asi 7 km severně od Mariánských Lázní, jejichž je místní částí, a 5 km severovýchodně od Lázní Kynžvart. Vedou do ní jen silnice III. třídy. V nadmořské výšce 815 m tu žije asi 50 obyvatel. Osada je východištěm do části rašeliniště Tajga.
3.6. 2016
historie

Kladský rybník, dříve Pluhovský, byl původně určen jako nádrž, z níž vytéká vodní kanál, tzv. Dlouhá stoka, zásobující vodou cínové doly v okolí Krásna a Horního Slavkova. Rybník byl zřízen r. 1501 v nadmořské výšce 815 m na rozloze 9 ha Janem Pluhem z Rabštejna, majitelem bečovského panství. Napájí ho Pramenský potok. Dlouhá stoka vybudovaná v letech 1531-1536, která měří přes 24 km, byla později využívána také k plavení dřeva. Byla prohlášena za národní kulturní památku. Osada Kladská leží na západním břehu Kladského rybníka a je vyhledávaným východištěm do národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, která byla vyhlášena již r. 1933 a nyní ji spravuje CHKO Slavkovský les. Tvoří ji pět rozsáhlých, avšak oddělených lesních rašelinišť zvaných Tajga (133 ha), Paterák (93 ha), Lysina (43 ha), Husí les (15 ha) a Malé rašeliniště (7 ha). Veřejnosti je přístupná jen část rašeliniště Tajga, a to po naučné stezce dlouhé asi 2 km…  číst dále

L.P., 7.5. 2005

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kladská

Místa v okolí

 Kladská
 Kladské rašeliny
 Kaiserruhe
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 pramen Richard
 Farská kyselka
 Mokřady pod Vlčkem
 Vlček
 Barochův pramen
 Kynžvart
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 židovský hřbitov
 park Boheminium
 kaple sv. Siarda
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Pluhův bor
 Plikenštejn
 Manský dvůr
 Dominova skalka
 Sirňák
 Panská rozhledna
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 vodní nádrž Podhora
 Poutnov
 Arnoltov
 kostel sv. Kateřiny
 Berchembogen
 Krudum
 Kamenný Dvůr
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 hornické muzeum
 Kager, Starý zámek
 židovský hřbitov
 Šabina
 boží muka
 synagoga
 Rankovice
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 popraviště
 kostel sv. Mikuláše
 Okrouhlá
 Chlumek
 Chlumek
 Dyleň
 Chlumek
 kostel sv. Anny
 Lazurová hora
 Kynšperk nad Ohří
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 židovský hřbitov
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Jánský zámek
 kostel sv. Jiří
 Broumov
 Mostov
 Rusov
 Kaceřov
 Hartoušovské mofety
Základní informace místa
ID místa: 5216
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama