Beskydské horské středisko pojemnované podle bíle natřeného kříže, který zde stojí dle pověsti na paměť smrti jednoho z portášů.
Hlavní obrázek místa
Současná podoba "bílého kříže"
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Beskydská lokalita Bílý Kříž je všemi návštěvníky známá, avšak málo kdo ví, co dalo tomuto místu tento netradiční název. Tento hřeben přecházející v hraniční horu Sulov (Súl´ov) na rozhraní Moravy, Slezska a Slovenska nese jméno podle vysokého, na bílo natřeného kříže. Původ tohoto kříže je dodnes nejasný. Snad zde padl, snad umrznul a byl zde pak pochován některý z finančních strážců, portášů, kteří zde hlídali hranice před pašeráky z uherského Slovenska. Další teorie říká, že zde na mor zahynulo několik četníků, kteří museli být na místě pochování a jejich poslední odpočinek byl tímto křížem označen. Původní bílý kříž byl opatřen ozdobnou lucernou a oplocen malým plůtkem. Také stál takřka uprostřed luk. Dnes se kříž nachází těsně při turistické značce z Gruně nebo Visalají na Bílý Kříž, a je zakryt vysokými a statnými smrky. Turistické středisko nabízí turistům ubytování i občerstvení v několika objektech: Kysuca, Sulov.
Jan P. Štěpánek, Pozdrav z Frýdecko - Místecka (V. Peter, VaPe), 19.4. 2006
historie

Valašští portáši

Strážcům valašských hor se říkalo portáši. Jednalo se o nevelký, vojensky organizovaný bezpečnostní sbor, který vznikl v době pobělohorské a byl sestaven výhradně z valašského lidu a měl za úkol potírat loupežnictví, později střežit zemské hranice proti nepřátelským vpádům, a když později vpády ustaly, vykonával bezpečnostní službu ve vnitrozemí. Časově jde existenci portášů zařadit mezi roky 1638 až 1830, kdy z úsporných důvodů zanikli. Název portáš pochází z latinského slova porta = brána a znamená strážce brány, neboť portáši střežili právě zemské průsmyky neboli zemské brány.

Pozdrav z Frýdecko-místecka (V. Peter, VaPe), Jan P. Štěpánek, 19.4. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 zvonička
 Hartisov
 šance na Obidové
 jedle v Řečici
 Baranská skála
 Šorštýn
 kostel sv. Jindřicha
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 kříž na Hutích
 kříž na Samčance
 Morávka
 šance Řečice
 Gabrielina chata
 Šance
 kostel sv. Bedřicha
 hrable Červík
 klauz Čurábka
 zvonička u Polků
 koryto potoka Mazák
 Bílá
 Ondrášovy díry
 Travné, Travný
 klauz Kyčerov
 kříž na Hluchance
 U Veličků
 šance Dolní Lomná
 vodopády Satiny
 PR Bučací potok
 Pražmo
 klaus Panský
 Maxův klauz
 boží muka na Husinci
 Hamerská kaple
 Hubertova chata
 kaple na Kmínku
 zvonička Pod Krásnou
 ostravický hamr č. I
 Raškovice
 Lučovecký klauz
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Bedřichův klaus
 Čeladná
 Nová Ves
 Čarták
 Harcovský most
 Alsternova vila
 zvonička
 kostel sv. Josefa
 kaple na Kamenci
 Lubno
 hamr č. VII
 radnice
 Frýdlant
 Janovice
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 4175
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama