Památná jedle bělokorá v údolí říčky Řečice v Moravskoslezských Beskydech. Dosahuje výšky 37 m při obvodě kmene 360 cm. Vyhlášena památným stromem v r. 1972.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na památnou jedli
© Jan P. Štěpánek 09/2009
Jedle v Řečici – chráněný památný strom stojící osamoceně v beskydském tzv. Masarykově údolí, na břehu říčky Řečice. Řečice stéká ze západních svahu Visalají a vytváří krásné hluboké údolí, které ve své dolní části je zatopeno přehradou Šance. Právě v místě přehrady je dnes zatopený bývalý soutok Řečice s řekou Ostravicí.
Jan P. Štěpánek, 17.10. 2009
popis

Jedle bělokorá je evropská dřevina s poměrně malým rozšířením, vyskytující se především v oblastech střední a jižní Evropy. Vlivem intenzivního lesního hospodaření z porostů takřka vymizela. Nejinak tomu je i v oblasti Moravskoslezských Beskyd. V poslední době je vyvíjena snaha o návrat jedle, jako přirozené a původní dřeviny do naší oblasti. Právě jako příklad původního porostu, byla v roce 1972 vyhlášena soliterně rostoucí jedle bělokorá v údolí Řečice na Starých Hamrech za chráněný památný strom. Stáří stromu, vysokého 37 m, je odhadováno na 150 až 200 let. Obvod kmene činí cca 360 cm.

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 17.10. 2009

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 šance na Obidové
 Šance
 šance Řečice
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 Gabrielina chata
 koryto potoka Mazák
 Hartisov
 kříž na Hutích
 kostel sv. Jindřicha
 Ondrášovy díry
 Bílý Kříž
 kříž na Samčance
 zvonička
 klauz Kyčerov
 hrable Červík
 Mohelnický vodopád
 U Veličků
 Baranská skála
 Šorštýn
 vodopády Satiny
 klauz Vlaské
 kostel sv. Bedřicha
 Hubertova chata
 Hamerská kaple
 Bílá
 Travné, Travný
 klaus Panský
 Morávka
 Čurabský klauz
 Čeladná
 zvonička u Polků
 Pražmo
 boží muka na Husinci
 zvonička Pod Krásnou
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Lučovecký klauz
 kříž na Hluchance
 Leopoldova chata
 Blato klaus – Mohyla
 Raškovice
 Lubno
 Frýdlant
 kaple na Kamenci
 radnice
 Maxův klauz
 hamr č. VII
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 Greiffka
 Čertův stůl
 Bedřichův klaus
 kostel sv. Josefa
 kaple na Kmínku
 horský hotel Solárka
 Janovice
 zvonička
 Čarták
 boží muka - sv. Anna
 Mořské oko
 kostel Všech svatých
 Skalický lom
 vodní mlýn
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 kaple Panny Marie
 Baška
 Prochaskova vila
 kaple Panny Marie
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Kaple skalická
 Husův dům
 Hodoňovice
 Vašendův kříž
 kaple na Horním Konci
 kaple sv. Mauritia
 kaple Za humny
 Jezero
 Panorama u Chlebovic
Základní informace místa
ID místa: 8437
Typ místa: příroda
Podkategorie: strom, památný strom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama