Gotický kostel sv. Jana Křtitele měl být založen v r. 1350. V r. 1603 měl být do nově přestavěného chrámu ulit velký zvon. V současnosti je památkově chráněný kostel uzavřen a není využíván. Kostel obklopuje neudržovaný starý hřbitov s chátrající obvodovou zdí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Dolní Žďár je součástí Horního Žďáru, s nímž se později stal částí obce Hajnice v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. V kostelní věži je zavěšen velký zvon s nápisem "Jasným hlasem vzdávám díky bohu a lidem připomínám jejich smrtelnost". Kostel obklopuje zarostlý starý neudržovaný hřbitov s chátrající obvodovou zdí. U hřbitovní zdi stojí památník místních rodáků padlých v I. světové válce a kříž z roku 1812.
Luděk Vláčil, 16.5. 2017
popis

Kostel je stavbou pravidelného, pravoúhlého, obdélného půdorysu. K jižní straně hranolové věže se svisle bedněnou horní částí přiléhá schodiště na kůr. Kněžiště, s prolomenými lomenými okny, pocházející patrně z 2. poloviny 14. století, má vzhledem k lodi sníženou střechou. Ke kněžišti je z jihu připojený přístavek se vstupem do kněžiště. Nahoře ve štítu je malé obdélné okénko. K severní straně ja přistavena sakristie. Do kostela se vstupuje klasicistními dveřmi v hlavním průčelí věže. Jehlancová střecha věže krytá šindelem má širokou korunní, ale dřevěnou profilovanou římsu. Kostel obklopuje zarostlý neudržovaný hřbitov s chátrající obvodovou zdí.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?ele a další, 18.5. 2017

historie

O kostele v Dolním Žďáru (německy Ober Soor) není známo příliš prokazatelných informací. V pramenech se nachází mnoho mezer, nejasností a rozpory. Měl být údajně založen v roce 1350 původně jako gotický. V roce 1354 se zde zmiňuje farář. Od roku 1530 do roku 1600 byl Žďárecký kostel protestantský. Údajně v roce 1603 měl být do nově přestavěného chrámu ulit velký zvon s nápisem "Jasným hlasem vzdávám díky bohu a lidem připomínám jejich smrtelnost". V době pobělohorské rekatolizace po roce 1620 byla obec přifařena k Maršovu a v roce 1717 ke Starým Bukům. Druhý, menší, zvon měl být ulit v roce 1737 v Jaroměři a zavěšen do kostelní věže. V roce 1786 se kostel stal opět farním. Na podzim roku 1826 došlo k přestavbě kostelních varhan, přičemž byly posunuty a tím se zvětšil prostor na kůru. Další opravy varhan byly provedeny v roce 1885 a poté v roce 1893. Při rekonstrukci kostela roce 1855…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://olimberk.webnode.cz/zajimavosti-/vynatek-z-kroniky-horniho-zdaru/ , http://pamatkovykatalog.cz/?m a další, 16.5. 2017

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Horní Žďár

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 kostel sv. Anny
 Šibeník
 Starý Rokytník
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 děkanství
 Krakonošova kašna
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 stará radnice
 Trutnov
 synagoga
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Les Království
 kostel sv. Anny
 Žireč
 židovský hřbitov
 Nové Zámky
 Břecštejn
 Bradlo
 Velká Bukovina
 Dřevěnka
 synagoga
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Horní Vlčice
 Kuks
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Jiljí
 Zátluky
 Velké Svatoňovice
 morový sloup
 Chvalkovice
 Hostinné
 radnice
 děkanství
 Javorník
 smírčí kříž
 kostel sv. Jakuba
 kaple s Pietou
 Rechenburg
 fara
 Bolkov
 Vízmburk
 kostel sv. Martina
 Arnultovice
 pěchotní srub T-S 63
 štola Kateřina
 Červená Hora
 Sviništany
 Velehrádek
 Hořenice
 Rýzmburk
 zvonice
 kostel sv. Štěpána
 Rudník
 Velký Třebešov
 Žaltman
 Radvanice
 Rudník
 Žernovská rozhledna
 fara
 kostel sv. Václava
 Staré bělidlo
 městský hřbitov
 Šluspárk
 Stachelberg
 Bílé Poličany
 kaple sv. Antonína
 Dubenec
 Babiččino údolí
 kostel sv. Jakuba
 Ratibořice
 evangelický kostel
 Chotěborky - VPZ
 Zvole
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 socha Barunky
 Koldovka
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 vojenský hřbitov
 zvonice
 Miletín
 Fořt
 Dubno
 vodní nádrž Rozkoš
 Nový Dvůr
 Purkhybl
Základní informace místa
ID místa: 13351
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama