Kostel post. kol. 1350. Přestavěn renesančně (věž, zvon dat. 1603) a barokně (1775 nová sakristie a jižní předsíň). Kostel jednolodní s věží v záp. průčelí, obdélnou lodí a čtvercovým presbytářem (dříve klenutým), od severu obd. sakristie, na jihu čtverc. předsíň. Kolem kostela hřbitov s ohradní zdí
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Dolní Žďár je součástí Horního Žďáru, s nímž se později stal částí obce Hajnice v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. V kostelní věži je zavěšen velký zvon s nápisem "Jasným hlasem vzdávám díky bohu a lidem připomínám jejich smrtelnost". Kostel obklopuje zarostlý starý neudržovaný hřbitov s chátrající obvodovou zdí. U hřbitovní zdi stojí památník místních rodáků padlých v I. světové válce a kříž z roku 1812.
Luděk Vláčil, 16.5. 2017
popis

Kostel je stavbou pravidelného, pravoúhlého, obdélného půdorysu. K jižní straně hranolové věže se svisle bedněnou horní částí přiléhá schodiště na kůr. Kněžiště, s prolomenými lomenými okny, pocházející patrně z 2. poloviny 14. století, má vzhledem k lodi sníženou střechou. Ke kněžišti je z jihu připojený přístavek se vstupem do kněžiště. Nahoře ve štítu je malé obdélné okénko. K severní straně ja přistavena sakristie. Do kostela se vstupuje klasicistními dveřmi v hlavním průčelí věže. Jehlancová střecha věže krytá šindelem má širokou korunní, ale dřevěnou profilovanou římsu. Kostel obklopuje zarostlý neudržovaný hřbitov s chátrající obvodovou zdí.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?ele a další, 18.5. 2017

historie

O kostele v Dolním Žďáru (německy Ober Soor) není známo příliš prokazatelných informací. V pramenech se nachází mnoho mezer, nejasností a rozpory. Založen byl kolem roku 1340, v roce 1354, kdy se zde zmiňuje farář, již stál. Šlo o jednoduchou bezvěžovou stavbu s obdélnou plochostropou lodí a čtvercovým presbytářem zaklenutým křížovou žebrovou klenbou. Od jihu se k presbytáři přimykala sakristie. Od roku 1530 do roku 1600 byl Žďárecký kostel protestantský. Na počátku 17. století byl renesančně přestavěn, impulsem bylo pravděpodobně pořízení nového zvonu s nápisem „Jasným hlasem vzdávám díky bohu a lidem připomínám jejich smrtelnost“ datovaného do roku 1603. V době pobělohorské rekatolizace byla obec přifařena k Maršovu a v roce roku 1635 ke Starým Bukům (kostel je uveden se zasvěcením sv. Matěje). Druhý, menší, zvon měl být ulit v roce 1737 v Jaroměři a zavěšen do kostelní věže. V roce 1775 byla na…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://olimberk.webnode.cz/zajimavosti-/vynatek-z-kroniky-horniho-zdaru/ , http://pamatkovykatalog.cz/?m a další, 16.5. 2017

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Horní Žďár

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 kostel sv. Anny
 Starý Rokytník
 židovský hřbitov
 Šibeník
 evangelický kostel
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 děkanství
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 synagoga
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Les Království
 kostel sv. Anny
 Žireč
 židovský hřbitov
 Nové Zámky
 Břecštejn
 Bradlo
 Velká Bukovina
 Dřevěnka
 synagoga
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Horní Vlčice
 Kuks
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Jiljí
 Zátluky
 Velké Svatoňovice
 morový sloup
 Chvalkovice
 Hostinné
 radnice
 smírčí kříž
 kostel sv. Jakuba
 děkanství
 Javorník
 kaple s Pietou
 Rechenburg
 Turyň
 fara
 Bolkov
 Vízmburk
 kostel sv. Martina
 Arnultovice
 pěchotní srub T-S 63
 štola Kateřina
 Červená Hora
 Sviništany
 Velehrádek
 Hořenice
 Rýzmburk
 zvonice
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Žaltman
 Rudník
 Radvanice
 Žernovská rozhledna
 Rudník
 kostel sv. Kateřiny
 Staré bělidlo
 městský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 Šluspárk
 Stachelberg
 Bílé Poličany
 Eliška
 kaple sv. Antonína
 Dubenec
 Babiččino údolí
 kostel sv. Jakuba
 Ratibořice
 evangelický kostel
 Chotěborky - VPZ
 Zvole
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Koldovka
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 vojenský hřbitov
 zvonice
 Miletín
 Fořt
 Dubno
 Nový Dvůr
 vodní nádrž Rozkoš
 Purkhybl
Základní informace místa
ID místa: 13351
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama