Gotický kostel sv. Jana Křtitele měl být založen v r. 1350. V r. 1603 měl být do nově přestavěného chrámu ulit velký zvon. V současnosti je památkově chráněný kostel uzavřen a není využíván. Kostel obklopuje neudržovaný starý hřbitov s chátrající obvodovou zdí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Dolní Žďár je součástí Horního Žďáru, s nímž se později stal částí obce Hajnice v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. V kostelní věži je zavěšen velký zvon s nápisem "Jasným hlasem vzdávám díky bohu a lidem připomínám jejich smrtelnost". Kostel obklopuje zarostlý starý neudržovaný hřbitov s chátrající obvodovou zdí. U hřbitovní zdi stojí památník místních rodáků padlých v I. světové válce a kříž z roku 1812.
Luděk Vláčil, 16.5. 2017
popis

Kostel je stavbou pravidelného, pravoúhlého, obdélného půdorysu. K jižní straně hranolové věže se svisle bedněnou horní částí přiléhá schodiště na kůr. Kněžiště, s prolomenými lomenými okny, pocházející patrně z 2. poloviny 14. století, má vzhledem k lodi sníženou střechou. Ke kněžišti je z jihu připojený přístavek se vstupem do kněžiště. Nahoře ve štítu je malé obdélné okénko. K severní straně ja přistavena sakristie. Do kostela se vstupuje klasicistními dveřmi v hlavním průčelí věže. Jehlancová střecha věže krytá šindelem má širokou korunní, ale dřevěnou profilovanou římsu. Kostel obklopuje zarostlý neudržovaný hřbitov s chátrající obvodovou zdí.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?ele a další, 18.5. 2017

historie

O kostele v Dolním Žďáru (německy Ober Soor) není známo příliš prokazatelných informací. V pramenech se nachází mnoho mezer, nejasností a rozpory. Měl být údajně založen v roce 1350 původně jako gotický. V roce 1354 se zde zmiňuje farář. Od roku 1530 do roku 1600 byl Žďárecký kostel protestantský. Údajně v roce 1603 měl být do nově přestavěného chrámu ulit velký zvon s nápisem "Jasným hlasem vzdávám díky bohu a lidem připomínám jejich smrtelnost". V době pobělohorské rekatolizace po roce 1620 byla obec přifařena k Maršovu a v roce 1717 ke Starým Bukům. Druhý, menší, zvon měl být ulit v roce 1737 v Jaroměři a zavěšen do kostelní věže. V roce 1786 se kostel stal opět farním. Na podzim roku 1826 došlo k přestavbě kostelních varhan, přičemž byly posunuty a tím se zvětšil prostor na kůru. Další opravy varhan byly provedeny v roce 1885 a poté v roce 1893. Při rekonstrukci kostela roce 1855…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://olimberk.webnode.cz/zajimavosti-/vynatek-z-kroniky-horniho-zdaru/ , http://pamatkovykatalog.cz/?m a další, 16.5. 2017

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Horní Žďár

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 kostel sv. Anny
 Starý Rokytník
 židovský hřbitov
 Šibeník
 evangelický kostel
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 děkanství
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 synagoga
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Les Království
 kostel sv. Anny
 Žireč
 židovský hřbitov
 Nové Zámky
 Břecštejn
 Bradlo
 Velká Bukovina
 Dřevěnka
 synagoga
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Horní Vlčice
 Kuks
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Jiljí
 Zátluky
 Velké Svatoňovice
 morový sloup
 Chvalkovice
 Hostinné
 radnice
 smírčí kříž
 kostel sv. Jakuba
 děkanství
 Javorník
 kaple s Pietou
 Rechenburg
 Turyň
 fara
 Bolkov
 Vízmburk
 kostel sv. Martina
 Arnultovice
 pěchotní srub T-S 63
 štola Kateřina
 Červená Hora
 Sviništany
 Velehrádek
 Hořenice
 Rýzmburk
 zvonice
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Žaltman
 Rudník
 Radvanice
 Žernovská rozhledna
 Rudník
 kostel sv. Kateřiny
 Staré bělidlo
 městský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 Šluspárk
 Stachelberg
 Bílé Poličany
 Eliška
 kaple sv. Antonína
 Dubenec
 Babiččino údolí
 kostel sv. Jakuba
 Ratibořice
 evangelický kostel
 Chotěborky - VPZ
 Zvole
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Koldovka
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 vojenský hřbitov
 zvonice
 Miletín
 Fořt
 Dubno
 Nový Dvůr
 vodní nádrž Rozkoš
 Purkhybl
Základní informace místa
ID místa: 13351
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama