Rozhledna Slunečná byla postavena 8. 5. 2009 podle projektu Ing. Martina Nováka a Ing. Antonína Olšiny. Celková výška rozhledny je 18,6 m a vyhlídková plošina je v 15 m. Konstrukce rozhledny je ze dřeva a oceli.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Slunečná
© Karolína Bártová, 05/2009
Budování turistického areálu bylo zahájeno dne 9. března 2009. Dodavatelem stavby se stala na základě výběrového řízení firma Teplotechna, a. s. Ostrava, která se po celou dobu výstavby dělila o práci se smluvenými subdodavateli z řad místních firem a pracovníky Služeb Města Velké Pavlovice. Turistický areál se rozkládá ve výšce 225 metrů nad mořem ve vinařské trati Nadzahrady, východním směrem od města. Dominantou areálu je rozhledna Slunečná, jejíž nejvyšší bod dosahuje do výše 18,6 m. Vyhlídková plošina je položena ve výšce patnácti metrů. Zdoláte-li všech 75 schodů a vystoupáte až na vyhlídkovou plošinu, rozhlédnete se do krajiny z výšky 240 m n. m. Nedílnou součástí malebného areálu jsou dvě stavby stylizované do podoby typických jihomoravských vinných sklípků. V menší budově najdete nezbytné sociální zařízení, druhá vám nabídne drobné občerstvení, prodejnu suvenýrů, razítkovací místo a také ukázkový vinný sklípek. Protože je celý areál poeticky zasazen mezi tři vzrostlé stromy bělostných bříz, můžete si zde za horkých letních dnů posedět a odpočinout v příjemném stínu a chládku. Něco málo technických dat a údajů: Projektantem samotné stavby rozhledny je známý architekt Ing. Martin Novák ve spolupráce s Ing. Antonínem Olšinou. Ten kdo rád navštěvuje rozhledny jistě zná Borůvku, Terezku, Toulovcovu rozhlednu nedaleko Litomyšle či dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou. Všechny jmenované pochází právě z dílny Ing. Olšiny. Olšinovy stavby se v převážné většině vyznačují uhlazenými, geometricky čistými liniemi, mnohdy atypických tvarů. Do dnešních dnů byla nejzajímavější právě Borůvka, připomínající přesýpací hodiny. Nyní začíná hrát prim, co se linie týče, právě rozhledna Slunečná. Tvarově se blíží nejvíce k Borůvce, je však nezvykle mírně vychýlená do strany, směrem k Velkým Pavlovicím, což jí přidává na atraktivitě. Materiálem výše uvedených vyhlídkových…  číst dále
obec Velké Pavlovice, 6.5. 2009
historie

KAM Z ROZHLEDNY DOHLÉDNETE...

Díky vychýlení rozhledny do strany se velmi jednoduše zorientujete. Plošina je vysunuta směrem k Velkým Pavlovicím – máte-li tedy Pavlovice po levé ruce, jsou směrem na západ. Po pravé ruce máte východ, čelem stojíte k severu, za zády máte jih. Severním směrem je obec Němčičky, v dálce za nimi se rozkládá jihomoravská metropole Brno, ale tu bohužel nedohlédnete. Na severovýchodě uvidíte obec Bořetice s rozhlednou (vzdušnou čarou je rozhledna vzdálena 2,8 km), za Bořeticemi leží obec Kobylí a na vršku vedle Kobylí uvidíte Vrbici. Východním směrem je město Hodonín, na jihovýchodě město Velké Bílovice a také slovenské partnerské město Senica (vzdušnou čarou vzdálené 50 km), jižně zahlédnete město Podivín, za ním Břeclav, kousek za Břeclaví se klikatí hranice s Rakouskými sousedy. Jihozápadně můžete shlédnout obce Rakvice a Zaječí. Na západní straně jsou Velké Pavlovice, za nimi spatříte odlesky monumentálních Mušovských jezer…  číst dále

obec Velké Pavlovice, 6.5. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Velké Pavlovice

Místa v okolí

 Velké Pavlovice
 Kraví hora
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Suchořádská Zmola
 Vrbice
 Stezka nad vinohrady
 Boleradice
 Všetrapy
 kostel sv. Markéty
 Dalibor
 boží muka
 Velké Bílovice
 větrný mlýn
 dům U Synků
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Nedánov
 Hustopeče
 Obelisk
 větrný mlýn
 Na Podluží
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Vavřince
 Diváky
 Bulhary
 Klobouky u Brna
 minaret
 Potvorovice
 Nejdek
 Zámecký mlýn
 sklepní ulička
 Janův hrad
 Maurská vodárna
 Lovecký zámeček
 Lednice
 Archeopark Pavlov
 Popice
 kostel sv. Barbory
 Šitbořice
 Děvičky
 Apollonův chrám
 Rybniční zámeček
 kostel sv. Izidora
 Vysoká zahrada
 mlýn
 Stará Břeclav
 kamenný kruh
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Slovácká chalupa
 Hraniční zámek
 Neuhaus
 boží muka
 boží muka
 Velké Němčice
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Šardice
 Pouzdřany
 Těšany
 Sirotčí hrádek
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 jeskyně Na Turoldu
 kaple sv. Šebestiána
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Kanovnické domy
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 Horní synagoga
 Sedlec
 Mikulov
 Týnec
 Akátová věž
Kontaktní informace
Informační centrum
Hlavní 9
691 06 Velké Pavlovice
Tel: 519 428 148; 777 736 413; 774 364 009
www.velke-pavlovice.cz
infocentrum@velke-pavlovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 7756
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama