Rozhledna Slunečná byla postavena 8. 5. 2009 podle projektu Ing. Martina Nováka a Ing. Antonína Olšiny. Celková výška rozhledny je 18,6 m a vyhlídková plošina je v 15 m. Konstrukce rozhledny je ze dřeva a oceli.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Slunečná
© Karolína Bártová, 05/2009
Budování turistického areálu bylo zahájeno dne 9. března 2009. Dodavatelem stavby se stala na základě výběrového řízení firma Teplotechna, a. s. Ostrava, která se po celou dobu výstavby dělila o práci se smluvenými subdodavateli z řad místních firem a pracovníky Služeb Města Velké Pavlovice. Turistický areál se rozkládá ve výšce 225 metrů nad mořem ve vinařské trati Nadzahrady, východním směrem od města. Dominantou areálu je rozhledna Slunečná, jejíž nejvyšší bod dosahuje do výše 18,6 m. Vyhlídková plošina je položena ve výšce patnácti metrů. Zdoláte-li všech 75 schodů a vystoupáte až na vyhlídkovou plošinu, rozhlédnete se do krajiny z výšky 240 m n. m. Nedílnou součástí malebného areálu jsou dvě stavby stylizované do podoby typických jihomoravských vinných sklípků. V menší budově najdete nezbytné sociální zařízení, druhá vám nabídne drobné občerstvení, prodejnu suvenýrů, razítkovací místo a také ukázkový vinný sklípek. Protože je celý areál poeticky zasazen mezi tři vzrostlé stromy bělostných bříz, můžete si zde za horkých letních dnů posedět a odpočinout v příjemném stínu a chládku. Něco málo technických dat a údajů: Projektantem samotné stavby rozhledny je známý architekt Ing. Martin Novák ve spolupráce s Ing. Antonínem Olšinou. Ten kdo rád navštěvuje rozhledny jistě zná Borůvku, Terezku, Toulovcovu rozhlednu nedaleko Litomyšle či dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou. Všechny jmenované pochází právě z dílny Ing. Olšiny. Olšinovy stavby se v převážné většině vyznačují uhlazenými, geometricky čistými liniemi, mnohdy atypických tvarů. Do dnešních dnů byla nejzajímavější právě Borůvka, připomínající přesýpací hodiny. Nyní začíná hrát prim, co se linie týče, právě rozhledna Slunečná. Tvarově se blíží nejvíce k Borůvce, je však nezvykle mírně vychýlená do strany, směrem k Velkým Pavlovicím, což jí přidává na atraktivitě. Materiálem výše uvedených vyhlídkových…  číst dále
obec Velké Pavlovice, 6.5. 2009
historie

KAM Z ROZHLEDNY DOHLÉDNETE...

Díky vychýlení rozhledny do strany se velmi jednoduše zorientujete. Plošina je vysunuta směrem k Velkým Pavlovicím – máte-li tedy Pavlovice po levé ruce, jsou směrem na západ. Po pravé ruce máte východ, čelem stojíte k severu, za zády máte jih. Severním směrem je obec Němčičky, v dálce za nimi se rozkládá jihomoravská metropole Brno, ale tu bohužel nedohlédnete. Na severovýchodě uvidíte obec Bořetice s rozhlednou (vzdušnou čarou je rozhledna vzdálena 2,8 km), za Bořeticemi leží obec Kobylí a na vršku vedle Kobylí uvidíte Vrbici. Východním směrem je město Hodonín, na jihovýchodě město Velké Bílovice a také slovenské partnerské město Senica (vzdušnou čarou vzdálené 50 km), jižně zahlédnete město Podivín, za ním Břeclav, kousek za Břeclaví se klikatí hranice s Rakouskými sousedy. Jihozápadně můžete shlédnout obce Rakvice a Zaječí. Na západní straně jsou Velké Pavlovice, za nimi spatříte odlesky monumentálních Mušovských jezer…  číst dále

obec Velké Pavlovice, 6.5. 2009

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Velké Pavlovice

Místa v okolí

 Velké Pavlovice
 Kraví hora
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Suchořádská Zmola
 Vrbice
 Stezka nad vinohrady
 Kobylské jezero
 Boleradice
 Všetrapy
 kostel sv. Markéty
 Dalibor
 boží muka
 městské hradby
 Velké Bílovice
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 větrný mlýn
 dům U Synků
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Nedánov
 Hustopeče
 Obelisk
 Podivín
 větrný mlýn
 Na Podluží
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Vavřince
 Diváky
 Bulhary
 Klobouky u Brna
 minaret
 socha sv. Kajetána
 vila Kleinů
 Potvorovice
 Nejdek
 výklenková kaple
 kostel sv. Vendelína
 Zámecký mlýn
 sklepní ulička
 Janův hrad
 Maurská vodárna
 Lovecký zámeček
 Lednice
 Archeopark Pavlov
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Barbory
 památník Křepice
 Šitbořice
 Děvičky
 chrám Spasitele
 Apollonův chrám
 Rybniční zámeček
 kostel sv. Isidora
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Kateřiny
 mlýn
 Stará Břeclav
 kaple sv. Anny
 boží muka
 kamenný kruh
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Slovácká chalupa
 smírčí kámen
 Hraniční zámek
 Neuhaus
 boží muka
 boží muka
 Velké Němčice
 Šardice
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Pouzdřany
 Těšany
 Sirotčí hrádek
 kaple sv. Rocha
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 jeskyně Na Turoldu
 Stavěšice
 Svatý kopeček
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Kanovnické domy
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 Horní synagoga
 Sedlec
 Mikulov
 Týnec
 Akátová věž
Kontaktní informace
Informační centrum
Hlavní 9
691 06 Velké Pavlovice
Tel: 519 428 148; 777 736 413; 774 364 009
www.velke-pavlovice.cz
infocentrum@velke-pavlovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 7756
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama