Pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v letech 1777–1779. Roku 1836 byla v průčelí kostela zbudována kamenná, 35 metrů vysoká hranolová věž, která nahradila původní dřevěnou zvonici. Nyní filiální kostel ve farnosti Janské Lázně s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Svoboda n.Ú.-kostel
© Creative Commons Palickap 11/2015
Město Svoboda nad Úpou (něm. Freiheit) je doloženo poprvé jako hornická osada r. 1533, v r. 1546 byla povýšena na městys a r. 1580 na horní město. Podle kroniky trutnovského purkmistra Simona Hüttela ze 16. stol. měla být údajně založena již r. 1009, ale tento údaj nelze nijak doložit. V okolí města bylo získáváno zlato zejména v oblasti Rýchor, své jméno získalo podle svobody dolování. V 19. stol. hornická činnost ustala a město začalo prosperovat z činnosti papíren a rozvoje turistiky, o což se zasloužil zejména podnikatel Prosper Piette de Rivage (1846-1928), původem ze Štrasburku, který je pohřben na místním lesním hřbitově. Současným městem, které má přes 2000 obyvatel, prochází silnice II/296 z Mladých Buků do Pece pod Sněžkou, z níž tu odbočuje silnice II/297 do Janských Lázní a Černého Dolu. Končí tu lokální železniční trať 045 z Trutnova. V blízkosti nádraží se nachází i kostel sv. Jana Nepomuckého.
6.10. 2021
popis

Kostel sv. Jana Nepomuckého je jednolodní pozdně barokní stavba s pravoúhlým presbytářem na jižní straně a věží přistavěnou k severnímu průčelí. Kostel má sedlovou střechu, nad presbytářem je doplněna sanktusníkem. Věž je na čtvercovém půdorysu a má vysokou jehlancovou střechou. Nástropní fresky v interiéru jsou z poloviny 19. století; oltář a vnitřní vybavení pochází z poloviny 18. století. Varhany pro kostel postavil r. 1848 Johann Anton Barth (1811-1869), který působil v Pilníkově a rodné Dolní Olešnici. V letech 1977-1983 je opravoval Josef Matyska. U vstupu do kostela je plastika Panny Marie Růžencové, která původně byla umístěna na zrušeném hřbitově v Kryblici a na současné místo byla přenesena r. 1973. Kolem kostela se původně nacházel obezděný hřbitov s márnicí, který byl ze sanitárních důvodů zrušen v r. 1888. U polní cesty značené žlutou turistickou značkou ve svahu nad kostelem stojí…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 7.10. 2021

historie

Na místě současného kostela se od r. 1584 nacházel malý gotický husitský kostel zasvěcený sv. Vojtěchovi (Adalbertu), který byl filiální k Mladým Bukům. Jeho kapacita byla nedostačující a někteří lidé museli stát i venku. Současný pozdně barokní římskokatolický kostel byl na stejném místě postaven z popudu knížete Josefa Adama ze Schwarzenbergu v letech 1777–1779 a byl zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. Kostel měl původně dřevěnou zvonici, stojící samostatně na kopci, a od kostelních vrat k ní vedly dřevěné schody s dřevěným zastřešením. Roku 1836 byla zbudována nová kamenná, 35 metrů vysoká hranolová věž, přiléhající k průčelí kostela, která nahradila původní dřevěnou zvonici a byly do ní přeneseny zvony. Původní zvony s letopočty 1669, 1750 a 1770 byly přelity v letech 1840 a 1861. Roku 1888 byl zrušen hřbitov kolem kostela a založen nový na úbočí Kravího vrchu. Během 1. světové války byly zvony…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 6.10. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Svoboda nad Úpou

Místa v okolí

 kaple sv. Antonína
 fara
 Ochranná kaple
 pivovar
 Horní Maršov
 Břecštejn
 Horní Vlčice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 kaple s Pietou
 Aichelburg
 Javorník
 evangelický kostel
 Černá hora
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 kostel sv. Vojtěcha
 Eliška
 Stachelberg
 Vlčice
 Žacléř
 Rechenburg
 Rudník
 Purkhybl
 Arnultovice
 Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 Trutnov
 Bolkov
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Šibeník
 evangelický kostel
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Anny
 železniční most
 děkanství
 Hostinné
 smírčí kříž
 radnice
 morový sloup
 kostel sv. Josefa
 Nové Zámky
 kostel sv. Jakuba
 Sněžka
 Starý Rokytník
 Podhůří
 Bradlo
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
Základní informace místa
ID místa: 15991
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama