Původně hrad vybudovaný za Přemysla Otakara II. Pobývali zde panovníci (Karel IV., Zikmund, Matyáš Korvín). R. 1512 byl opuštěn a chátral. V r. 1645 zpustošen Švédy. Na poč.18. st. zde postavili Kounicové barokní lovecký zámeček zvaný Baráník.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí zámku
© Jiří Cukr, 08/2015
Zámecká stavba postavená na přelomu 17. a 18. stol. podle návrhu D. Martinelliho - dokončen pouze sloupový sál se zaklenutými křížovými klenbami. Součástí muzejních budov jsou též dvě bašty (16. stol.), městské hradby se zámeckou bránou (13. stol.) a muzejní dostavba z let 1931 - 1947. Muzeum, jehož zřizovatelem je MK ČR, dokumentuje poznání dějin společnosti a kultury na úsecích života a díla J.A. Komenského (jeho ohlasu na území České republiky i v kontextu mezinárodním) a vývoje společnosti a kultury regionu Uherskobrodska a města Uherského Brodu. Muzeum zpřístupňuje na ploše cca 2 500 m2 stálou expozici “J.A. Komenský lidstvu”, jejíž specifickou částí je audiovizuální program “Cesta světla”. V barokním Sloupovém sále muzea (z r. 1692) se konají kulturní a společenské akce. K hlavním okruhům činnosti dnes patří sbírkotvorná činnost, vědeckovýzkumná práce, výstavní činnost, metodická činnost, přednášky a osvětová práce, vydávání časopisu Studia Comeniana et historica a organizování mezinárodních komeniologických kolokvií. K dispozici je také knihovna Pedagogických čtení. Muzeum je od r. 1998 hlavním pořadatelem celostátní přehlídky muzejních videofilmů Musaionfilm a spolupořádá festivaly masopustních tradic v obci Strání na Uherskobrodsku. Součástí práce je rovněž činnost ediční a práce s dětským návštěvníkem. Muzeum zpřístupňuje expozici lidové architektury “Rolnický dům a hospodářství čp. 57 ve Vlčnově” a stálou expozici “Pamětní síň JUDr. Václava hraběte z Kounic” v Uh. Brodě. Historii a region přibližuje ve své dlouhodobé expozici “Starožitnosti Uherskobrodska” instalované v muzeu.
Správa zámku, 2.4. 2004
historie

Město Uherský Brod vzniklo na významné obchodní cestě spojující Uhry s Moravou v místech brodu na řece Olšavě, kde se vybíralo clo. K jeho založení došlo bezprostředně po zhoubných uherskokumánských nájezdech v 1. 1252—1272, za mocné podpory Přemysla Otakara II., z jehož iniciativy zde byl vybudován i zeměpanský hrad, protože tak exponované a strategicky význačné místo potřebovalo vojenskou ochranu. Hrad, rozšířený ve 13. a 14. století, zabíral asi plochu dnešního městského kina a části muzea. Hrad obklopovala pevná zeď, za níž bylo dosti prostranné nádvoří, byty pro čeleď a stáje. Zachovala se jen hlavní patrová budova s velkými okny a vysokou šindelovou střechou, postavená na mohutných kamenných základech uzavírajících klenutá sklepení. Na hradě sídlil královský hejtman, jímž byl v r. 1322 Hertlín a v r. 1354 Ježek ze Sušic. Z okrouhlé západní věže bylo vidět nejen na město, ale i do širého okolí. Na…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

okruhy, vstupné

vstup do muzea

zdarma

děti do 6 let
držitelé průkazek AMG, ICOM a Karty <26
vernisáže výstav
Den muzeí (18.5.)
Den evropského dědictví (polovina září)
pořady muzea: Malování kraslic, Mikulášské perníčky

slevy

držitelé průkazek ZTP (vstupné 10,-)

vstupné

dospělí 30,-
důchodci a studenti (proti studentské identifikační kartě nebo vysokoškolskému indexu) 20,-
děti (6 – 15 let) 10,-

fotografování 25,-
videokamera 50,-
cizojazyčná prohlídky dle textu – vstupné viz výše

2.4. 2004

Další texty okruhy, vstupné
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherský Brod

Místa v okolí

 Uherský Brod
 Panský dům
 městské opevnění
 Obora
 Lhotka u Hradčovic
 Vlčnov
 Bánov
 Volenov
 Nezdenice
 Částkov
 Nedachlebice
 Velký Ořechov
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Svárov
 Mistřice
 Bílovice
 Luhačovice
 Horní Němčí
 Březolupy
 Zuvačov
 Nový Světlov
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 rozhledna U Křížku
 Šarovy
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Kunovice
 Augustiniánský dům
 Panský dvůr
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Oberský vrch
 Letecké muzeum
 synagoga
 Strání
 boží muka
 fara
 Strání
 kostel sv. Martina
 Rýsov
 Sochařská vyhlídka
 Kanšperk
 vinné búdy
 kostel sv. Anny
 Lopeník
 Spytihněv
 sv. Antonín
 kostel sv. Ondřeje
 sloup Panny Marie
 Starý Světlov
 Sušice
 Engelsberg
Kontaktní informace
Muzeum J.A. Komenského
Přemysla Otakara II. 37
688 12 Uherský Brod
Tel: 572 632 288
http://www.mjakub.cz
kapsa@mjakub.cz
Základní informace místa
ID místa: 1426
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama