PR Bučací potok v centrální části Moravsko-slezských Beskyd, na příkrých severních svazích Smrku (1276 m). Vyhlášena 20. 9. 2004. Celková výměra PR je 35,07 ha. Bučací potok s kaskádami a vodopády.
Hlavní obrázek místa
Bučací vodopády
Dohromady měří dva horní vodopády 10m. Celá kaskáda 44,5m.
© Michal Sušovský, 07/2007
K Bučacím vodopádům se dostaneme pokud pujdeme od vlakového nadráží v Ostravici po červené značce směr na horu Smrk. Kráčíme po asfaltové silnici lesem kolem chat až na rozcestí na chatu Skalka. Zde je parkoviště s informační cedulí. A v tomto místě opustíme červenou značku a odbočíme doleva. Vede tudy místní stezka k vodopádům - po zelené. Upozorňuji, že na mapách tato stezka není zaznačená. Bučací vodopády jsou odpočinkové místo s krásnou přírodou. Bohužel nejpěknější část vodopádu je vysoko ve svahu, tak moc nedoporučuji šplhat po skalách a kaskádách až přímo pod vodopády. Ale i tak se dá dostat bez problému min. do poloviny této kaskády.
Michal Sušovský, 17.7. 2007
turistické

Pozor při prohlídce vodopádů v zimě. Ze strmých svahů se mohou utrhnout menší laviny. Sice jsou malé, ale nepodceňujte tuto věc v době větší sněhové nadílky.

Michal Sušovský, 27.8. 2007

popis

Bučací vodopády se nacházejí na severním svahu mezi vrcholy Malý Smrk ( 1173m ) a Smrk ( 1276m ). V roce 2004 zde byla vyhlášená přírodní rezervace Bučací potok, které zaujímají větší část toku. Samotné vodopády jsou nad lesní cestou přibližně ve výšce 780 až 825 m. Kaskáda bučacího potoka je přibližně 44,5m vysoká, ale jako vodopád se považují dva nejvyšší skalní převisy ( stupně ) o výškách 3,6m a 6,4m. Pod vodopády je větší plocha pro odpočinutí.

Michal Sušovský, 18.7. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Hubertova chata
 klauz Kyčerov
 Šance
 šance Řečice
 koryto potoka Mazák
 Čeladná
 Hamerská kaple
 kříž na Hutích
 Leopoldova chata
 Ondrášovy díry
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 U Veličků
 kaple sv. Kříže
 Greiffka
 klaus Panský
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Samčance
 vodopády Satiny
 Čertův stůl
 hrable Červík
 Alsternova vila
 Nová Ves
 Harcovský most
 Frýdlant
 Mořské oko
 Lučovecký klauz
 radnice
 Zvonička Pustevny
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Cyrilka
 šance na Obidové
 Mohelnický vodopád
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 roubený dům č.p. 5
 Šorštýn
 Hartisov
 socha Radegasta
 Baranská skála
 boží muka - sv. Anna
 Bedřichův klaus
 zvonička Pod Krásnou
 Travné, Travný
 kostel Všech svatých
 Čurabský klauz
 Bílý Kříž
 zvonička
 boží muka na Husinci
 klauz Vlaské
 kostel sv. Josefa
 Vašendův kříž
 Janovice
 Pražmo
 fojtství
 Maxův klauz
 Čarták
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 zvonice
 švédská mohyla
 kaple Panny Marie
 kříž na Hluchance
 kaple u Adámkovy vily
 kaple Panny Marie
 Adámkova vila
 Raškovice
 Morávka
 kaple Za humny
 kaple na Horním Konci
 Šmiřákův mlýn
 Baška
 zvonička u Polků
 kaple na Kmínku
 Kozlovice
 kaple Při šefru
 Hodoňovice
 kostel sv. Václava
 Husův dům
 Kaple skalická
 Skalický lom
 zvonička
 zvonička Měrkovice
 Myslík
 kaple sv. Mauritia
 kostel sv. Josefa
 vodní mlýn
 Travertinová kaskáda
 mlýn Strážka
 Skalice
 kaple na dolním konci
 Jezero
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 kostel Všech svatých
 vrchol Soláň
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Panorama u Chlebovic
 zvonice Soláň
 větrný mlýn
 Prochaskova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Rychaltice
 Skácelův kříž
 Hájovský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 5479
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama